Що таке синестезія?

21.10.2017 0 Редакция Steelgrey

Синестезія — це неврологічний стан, який змушує мозок обробляти дані у вигляді кількох почуттів одночасно.

Що таке синестезія? | newssky.com.ua

Фото: pixabay

Наприклад, людина зі синестезією може чути звуки, а також бачити їх як барвисті завіювання. Стан не цілком зрозумілий, але вважається, що він генетичний і спостерігається більше у жінок, ніж чоловіків, повідомляє livescience.

За даними Американської психологічної асоціації (APA), синестезія зустрічається рідко, тільки у 1 з 2 000 чоловік. Стан більш поширений серед художників, письменників і музикантів; згідно із даними Psychology Today, від 20 до 25 відсотків людей цих професій мають такий стан. Приклади відомих художників зі синестезією включають поп-співачку Лорд, скрипачку Кейтлін Хова і художників Василя Кандинського та Девіда Хокні. За посиланням на APA, письменник Володимир Набоков, композитор Олів’є Мессіан і фізик Річард Фейнман, можливо також мали синестезію.

Типи

Слово «синестезія» походить від грецької фрази «сприймати разом». У «Психології сьогодні», повідомлялося про понад 60 типів синестезії. Більшість людей з описаним станом відчувають принаймні два типи синестезії. Найбільш поширеним типом є синестезія синього кольору з графемою, коли букви або цифри здаються кольоровими на письмовій сторінці або візуалізуються як кольорові у думках.

Деякі інші типи синестезії включають наступне:

 • Запах деяких ароматів при прослуховуванні певних звуків.
 • Бачити музику як кольори у повітрі (синестезія в музичному кольорі).
 • Дегустаційні слова (лексико-смакова синестезія).
 • Почуття, що певні текстури викликають певні емоції (тактильно-емоційна синестезія).
 • Відчуття того, що час має фізичну характеристику (синестезія тимчасового простору).
 • Спостереження певного кольору при відчутті болю.
 • Бачити мову жестів як кольори.

На думку APA, деякі люди відчувають феномен, що зветься «концептуальною синестезією», в якому вони бачать абстрактні поняття, такі як одиниці часу або математичні операції, як форми, спроектовані або внутрішньо, або в просторі навколо них.

Причини

Синестезію була вперше вивчено наприкінці 19-го і початку 20-го століть, але дослідження стану були відкладені до 1970-х років. З того часу багато нейробіологів вивчили цей стан і запропонували кілька конкуруючих теорій про його причини, згідно зі статтею у «Моніторі по психології» APA.

Наприклад, дослідження Симона Барона-Коена, який вивчає синестезію у Кембриджському університеті, показало, що стан є наслідком надлишку нейронних зв’язків. Як правило, кожне з почуттів призначається окремим модулем у мозку з обмеженою перехресної комунікацією. У мозку людей зі синестезією бар’єри руйнуються і між модулями відбувається більше спілкування, припустив Барон-Коен.

Проте, Пітер Гроссенбахер, психолог з Університету Наропи у Колорадо, вважає, що замість того, щоб розбудовувати архітектуру мозку, синестезія виникає, коли області з одним почуттям отримують зворотний зв’язок від мультисенсорних областей. Зазвичай інформація з мультисенсорних областей повертається тільки у відповідну область з одним почуттям. Гроссенбахер повідомив, що у людей з синестезією інформація стає невпорядкованою.

Інша теорія, запропонована Дафною Маурер, психологом з Університету Макмастера в Онтаріо, полягає у тому, що у всіх є ці зв’язки, але не всі їх використовують. Маурер припустила, що ті, хто використовує зв’язки, відчувають синестезію.

Невелике дослідження 17 учасників, опубліковане у European Journal of Neuroscience, у 2016 році, показало, що у пацієнтів зі синестезією можуть бути сильніші психічні асоціації між окремими звуками і округлими або кутовими формами. «Прозвучали суперечки про синестезію», — сказав у своїй заяві співавтор дослідження доктор Кріш Сатіа, невролог з Університету Еморі в Атланті. Дотепер нез’ясовано, чи включає джерело сприйняття у людей зі синестезією спосіб, пов’язаний з тим, як вони асоціюють певні звуки, що вони чують за допомогою ментальних образів і як репрезентують ці звуки, чи джерело було чимось зовсім іншим, сказав він.

У дослідженні, проведеному в 2017 році з 11 000 студентів коледжу, дослідники виявили, що діти, які виросли чуючи і розмовляючи двома мовами, починаючи з дуже раннього віку, з більшою ймовірністю мали синестезію, ніж люди, які не говорили на двох мовах, починаючи з самого раннього віку. «Групи людей з різним лінгвістичним досвідом мають різні рівні синестезії — і зовсім інші показники», — сказав співавтор дослідження Маркус Уотсон, експериментальний психолог Йоркського університету в Торонто. «Він коливається від 0 до 5 відсотків в залежності від того, який їх мовний фон».

Діагностика

Офіційного методу діагностики синестезії немає. Існують, однак, рекомендації, які були розроблені провідним дослідником синестезії доктором Річардом Цитовичем.

Люди з синестезією зазвичай виконують такі дії:

 • Мимоволі переживають своє сприйняття.
 • Проекції почуттів поза свідомістю, такі як бачення кольорів, плаваючих в повітрі, коли вони чують звуки.
 • Мають сприйняття, яке кожен раз буде однаковим.
 • Мають сприйняття, яке універсальне, таке як спостереження форми у відповідь на певний запах, але не спостерігають чогось більш складного
 • Пам’ятають вторинне сінестетичне сприйняття краще, ніж первинне сприйняття.
 • Мають емоційні реакції, такі як радісні відчуття себе, пов’язані з їх сприйняттям.

Поделиться статьей:

                               

Подписаться на новости:
В тему: