Як українське IT, рятуючись від війни — дає надію на діджиталізацію старій Європі

29.06.2022 0 Редакция NS.Writer

Українські біженці, які розселилися Європою, діляться із співвітчизниками несподіваним інсайтом: виявляється, Україна набагато більш просунута у сфері інформаційних технологій, ніж країни першого світу. Ми звикли вважати свою Батьківщину не надто розвиненою, але факти говорять про інше: європейські інтернет-сервіси — фінтех, automotive, торгівля — відстають від наших на 4-5 років. Причина проста: в Україні більше фахівців, які роблять ці сервіси. «Увійти в IT» в Україні — шанс на краще життя та потужний соціальний ліфт, а в Європі програміст — лише одна з професій, заробітки в якій не надто відрізняються від заробітків лікарів, учителів та юристів.

На жаль, через війну десятки тисяч фахівців залишили Україну (відповідно до опитування асоціації IT Ukraine, 16% представників професії). За неофіційними даними ці цифри можуть бути в рази вищими. Якщо людина має можливість перетнути кордон і має гроші, щоб комфортно жити в іншій країні, а також їй все одно звідки працювати — швидше за все, вона поїде, рятуючи від війни себе та близьких. Проте в ІТ-сфері дуже важливе ком’юніті — залишаючи Україну поодинці, наші фахівці це ком’юніті втрачають. Навіть поєднуючись постфактум у групи, якісь спільні поселення, їм складно знайти того, хто візьме на себе організаторські функції. Тому що програміст і менеджер — різні професії та різний спосіб мислення, перебудуватися складно.

Поряд з цим є зовсім інша історія — це IT Hub «ABP Cariño», що знаходиться в іспанській Галісії, у місті Каріньо. Зараз цей Hub являє собою організовану комуну української продуктової компанії ABP. Це близько 80 осіб, серед яких співробітники з правом виїзду та сім’ї тих, хто залишився в Україні. Але потенціал «ABP Cariño» має значно вищий.

ABP у Єгипті

Проект IT-хабу був задуманий в ABP задовго до війни як альтернатива формату Work&travel. Багато років поспіль команда їздила азіатськими країнами, щоб працювати, відпочивати і проводити час разом. Мета формату Work&Travel — підвищувати продуктивність за рахунок зміни обстановки та нових вражень, а також покращувати взаємини у колективі. Але Азія — не тільки море і пальми, а ще довгі перельоти, спека, вологість, поганий сервіс і сумнівна їжа. А орендоване житло — це відсутність комфортного робочого середовища та неефективні витрати. Тому згодом було обрано Іспанію та прийнято рішення розвивати тут власний простір. Саме тут, на березі Атлантичного океану в середземноморському кліматі команда ABP знайшла своє ідеальне місце сили, а війна зробила це місце другою домівкою.

Краєвид з Каріньо

Поки українці переживають війну, Іспанія намагається діджиталізуватися. Але виходить зі скрипом. Іспанська молодь слабо зацікавлена в IT-спеціальностях, а люди старшого віку не мають жодної причини, щоб змінювати свою роботу, яка і так непогано їх годує. Але ж майбутнє нікого не чекає, і з кожним роком країна відстає від світових IT-тенденцій у всіх сферах. Наприклад, у сфері automotive автомобілі на автопілоті — це вже питання середньострокової перспективи, але спеціалістам з обслуговування цієї сфери в Іспанїї навіть ніде взятися. Зараз держава намагається запроваджувати у вишах курси IT, але цих курсів не було раніше не через недогляд чи злий намір, їх не було, бо немає бажаючих на них навчатися. Як їх отримати, якщо відсутня грошова мотивація? Відповісти на це запитання можуть спеціалісти з інших країн і сьогодні це насамперед Україна.

Українська IT-спільнота складається з практиків, і це наша головна відмінність від викладачів університетів. Навчання у такому співтоваристві має якісно іншу основу, ніж університетське. Коли студент у процесі навчання може працювати над реальним продуктом та одразу бачити бізнес-результат своєї праці, це мотивує незрівнянно більше, ніж хороші оцінки. Якісне навчання IT — це повністю командна історія, тоді як європейські університети працюють з індивідуальністю. IT Hub «ABP Cariño», таким чином, перетворюється на проект win-win. Для українців — це можливість продовжувати роботу та зробити свій продукт міжнародним, для іспанців — джерело нових знань, компетенцій та такої необхідної мотивації.

Команда ABP

Зараз ABP активно працює над тим, щоб організувати в Каріньо робоче середовище не лише для своїх людей, а для всіх бажаючих. Питання № 1 — організувати житло і робочі місця для великого товариства, тому що зараз у маленькому містечку з цим є проблема. Але ця проблема находиться у процесі вирішення, після чого планується відкрити Інноваційний центр. Це буде місце, у якому цілі команди та окремі фахівці зможуть розвивати скіли, створювати стартапи та представляти їх інвесторам. Тут запускатимуться навчальні програми, проводитимуться хакатони, на яких іспанці зможуть познайомитися з професією програміста з різних боків та побачити її переваги. Цих переваг насправді дуже багато і про більшу частину можна дізнатися лише зсередини. Приходячи за грошима, ми в Україні дізнаємося про них уже у процесі — для європейців такий спосіб не підходить. Тому наше завдання — розкрити для них дивовижний світ IT та надихнути на те, щоб стати його частиною. А натомість ми отримуємо доступ до іспанського ринку для своїх продуктів, європеїзацію українського IT-бізнесу та впевненість у повоєнному європейському майбутньому для всієї України.

Ексклюзив

«Скорбилин»Деніс Скорбілін, для Newssky


Поделиться статьей:

                               

Подписаться на новости:
В тему: