Знайшли точку дотику — Україна і Словаччина вдосконалюватимуть співпрацю у сільському господарстві

27.11.2024 0 By Writer.NS

Ексклюзив. Для України в умовах тотальної війни головне – виживання як незалежної демократичної держави та збереження українців як нації. І це насамперед в руках Української держави та українського народу. Водночас у цьому нас підтримують партнери й союзники. Словаччина як наш сусід и член ЄС і НАТО також не може цілком відмовитися допомагати, попри політичний складник.

Міністри сільського господарства України, Словаччини, Угорщини, Польщі, Болгарії і Румунії

Україна висловила згоду щодо пошуку шляхів експорту української сільгосппродукції, не завдаючи шкоди сусідам

Тим часом країни Вишеградської групи дають надію, що цей формат співпраці має майбутнє. Це не був захід вишеградської ініціативи, натомість Словаччина, Угорщина та Польща долучилися. Тут хочеться нагадати думку Габора Хорвата, що війна сприятиме розпаду старих і утворенню нових союзів.

На першій спільній зустрічі міністрів п’яти сусідніх з Україною країн ЄС із міністром сільського господарства України обговорювалося питання імпорту української сільгосппродукції.

Україна згодна на регулярні зустрічі з міністрами сільського господарства сусідніх країн-членів ЄС), серед яких міністр сільського господарства та розвитку сільських регіонів Словацької Республіки Ріхард Такач (Smer-SD).

Такач акцентував, що у межах брюссельських переговорів його угорський колега Іштван Надь організував першу спільну зустріч міністрів п’яти сусідніх з Україною країн ЄС із міністром сільського господарства України задля розв’язання проблеми імпорту української сільгосппродукції.

«Ми, країни-сусіди України дуже чутливі до питання імпорту товарів до ЄС», – сказав Такач, додавши, що український міністр також визнав, що з такого погляду ситуація в сусідніх країнах відрізняється від решти членів ЄС і висловив готовність шукати спільне рішення, чому зокрема сприятиме домовленість щодо регулярних зустрічей міністрів сільського господарства у форматі 5+1.

Ріхард Такач

Такач зауважив, що спільне рішення щодо імпорту української авіаційної продукції необхідне, оскільки правова база для встановлених квот на її імпорт спливає наступного року.

«Буде підготовлено щось нове, і ми домовилися, що придумаємо деякі заходи, щоб було відомо, що такі країни, як Словаччина, сусідня з Україною, сприймають це чутливіше ніж решта країн ЄС через ризики власне для словацьких інтересів», – каже він.

Польща, яка підхопить естафету головування в ЄС з січня 2025 року і яка добре розуміє важливість цієї ситуації, хоче сприяти ініціативі Угорщини (що наразі головує в ЄС) у питанні організації регулярних зустрічей.

Такач додав, що у цьому контексті Болгарія та Румунія скаржилися на збільшення імпорту українського меду та його якість. Словаччина запровадила заборону ввезення цього товару, але розуміє претензії обох країн.

«Однак я сказав, що є велика проблема з імпортом меду з третіх країн за якістю. Це навіть не мед, це цукрова вода. Ми маємо зробити все, щоб захистити якісний мед, виготовлений у ЄС, на європейському ринку. З думки якості словацький мед один з найліпших у світі», – сказав Такач.

Словацький сільський голова передав росіянам десятки тисяч євро, бо «Путін чинить опір західній агресії»

Голова невеликого села Смілно з населенням 700 осіб на північному сході Словаччини, неподалік Бардейова, вирішив допомогти людям, які були змушені залишити свої будинки через війну в Україні.

Однак Владимир Баран не наважився надати фінансову підтримку сотням тисяч українців, що втратили свої домівки унаслідок російської агресії. Навпаки, у серпні на сайті муніципалітету було опубліковано повідомлення про збір коштів для росіян, які втекли з Курської області після українського контрнаступу, спрямованого на територію Росії.

Владимир Баран

У банку відкрили рахунок, на який кожен охочий міг внести кошти для підтримки постраждалих від російсько-української війни жителів Курської області. На сайті муніципалітету зазначили, що це був збір для громадян Росії – Курськ, на закупівлю предметів першої потреби. Баран акцентував чеську ініціативу щодо боєприпасів для України, наголосивши на миролюбності словацьких мешканців села. Сільський голова сказав, що причиною збору є співчуття біженцям, яких «жорстоко атакували США та Велика Британія».

Я також бачив мертвих, поранених і біженців», – написав Баран, додавши, що у 2022 році також організовував збір коштів для українських біженців.

Вчинок корисного сільського голови помітили й у Росії. Барана похвалило російське посольство у Словаччині, про нього написали кілька пропагандистських ЗМІ, і він навіть постав на російському телебаченні.

Баран поїхав прямо до Москви, щоб передати 52 тисячі євро, які він нібито зібрав очільнику Курської області. «Зброя дальньої дії на території Росії загрожує серйозною ескалацією. Про це повідомило міністерство оборони Словаччини. Громадяни цієї країни організували збір коштів для російської Курської області», – сказав він на російському державному телебаченні «Росія 1».

Сільський голова Владимир Баран

Словацький уряд планує спорудити нову атомну електростанцію в Ясловській Богуниці.

Атомна енергетика становить вагому частку в енергетичному балансі Словацької Республіки, де 85% електроенергії має вироблятися з низьковуглецевих джерел, а атомна енергетика має становити понад 61% цієї частки.

Нове джерело атомної енергії в Словаччині також має сприяти енергетичній інтеграції в межах єдиного європейського енергетичного ринку, що збільшить енергетичну безпеку всього Європейського Союзу та сприятиме зменшенню викидів вуглекислого газу (CO2) на рівні усієї Європи.

Кабінет Роберта Фіцо хоче збудувати нову атомну електростанцію.

Мінекономіки Словаччини оцінило загальні витрати на такий проєкт у 10 мільярдів євро.

Будівництво нової атомної електростанції в Ясловській Богуниці має забезпечити стабільне та надійне джерело електроенергії, що зменшить ризики, пов’язані з коливаннями постачання енергії та політичною невизначеністю у країнах-постачальниках. У такий спосіб інвестиції сприятимуть енергетичній безпеці Словаччини та сусідніх держав, що обґрунтовано у пропозиції про порядок підготовки та будівництва нового атомного джерела енергії, яка була схвалена урядом нещодавно.

Як заявила міністерка економіки Деніса Сакова (Hlas), конкурс за цим проєктом має відбутися у 2027 році.

Деніса Сакова

«Якщо будівництво нової АЕС не буде реалізовано, енергетична система країни може наразитися на суттєву загрозу, оскільки передбачається, що до 2040 року попит на електроенергію у Словацькій Республіці може подвоїтись, що може спричинити брак виробничих потужностей покриття власного споживання. Це припущення також ґрунтується на потребі виведення з експлуатації нестійких джерел енергії та джерел, у яких найближчим часом сплине термін корисного використання”, – випливає з матеріалу, поданого Міністерством економіки Словацької Республіки.

Будівництво нового джерела ядерної енергії також має відіграти важливу роль у зв’язку з декарбонізацією та кліматичною нейтральністю. Атомна енергія є беземісійним і надійним джерелом, що дає змогу збалансувати коливання постачання із відновлюваних джерел залежно від погоди, додали в Міністерстві економіки.

Словацька національна галерея на межі колапсу: більшість співробітників хочуть звільнитися

Пресбрифінг працівників СНГ

Словацька національна галерея переживає неспокійний період із серпня, коли було звільнено директора Олександра Куса. Днями у спільній заяві 177 із 270 співробітників п’яти підрозділів СНГ (SNG) висловили бажання залишити галерею. Вони вимагають заміни директора та підтримки професійної діяльності установи. Якщо нічого не зміниться, 1 січня працівники подадуть колективну заяву про відставку.

«З огляду на ситуацію в СНГ (SNG) та решту проблем щодо професійної діяльності установи, ми вимагаємо забезпечити захист інформації, прозорість процесів, а також стабільність посад у СНГ (SNG). Водночас ми просимо призначити до СНГ (SNG нового генерального директора, який зможе професійно та прозоро створювати та підтримувати стабільні умови для роботи своїх колег та всіх співробітників і тим самим у відповідний спосіб виконувати місію СНГ (SNG), закладену у її статуті, — йдеться у відкритому листі.

З літа установою керують висуванці найменшої коаліційної партії SNP без досвіду роботи у сфері культури, які заявляють, що хочуть позбутися жінок-кураторок, які роками були в керівництві закладу культури. Перший номінант від SNS Антон Біттнер порівняв роботи галереї з жіночими гігієнічними тампонами, підвішеними на деревах, а теперішній тимчасовий директор Мілош Тімко мешкає в галереї безплатно, знущається зі співробітників і звинувачує колишнє керівництво в тому, що воно загрожує доброму імені галереї. Співробітники підтвердили, що також отримали листи з погрозами від тимчасово призначеного очільника, в якому він попереджає, що без його письмової згоди жодних заходів на території СНГ(SNG)  не проводитиметься.

Дізнавшись про заплановані дії співробітників галереї, Мілош Тімко розпорядився зачинити приміщення для відвідання «через можливе використання СНГ (SNG) з політичною метою». Він заявив у соцмережі, що «натовп великої кількості людей у приміщеннях галереї спричиняє обґрунтовані побоювання можливої шкоди предметам колекції та самій галереї, що керівництво СНГ (SNG) хоче запобігти шляхом закриття приміщень галереї».

Решті пресбрифінг співробітників СНГ (SNG) відбувся в іншому місці. «Ми принципово відкидаємо таке твердження», – заявили співробітники у відповідь на заяви Тімка про політизацію галереї Вони додали, що гідний опір та незгода є цивільним правом і зауважили, що пресбрифінг тривав після робочого часу.

Словацька національна галерея належить до державних культурних установ. Її завдання, як і в аналогічних установ за кордоном, — збирати, захищати та робити доступними для громадськості культурно-просвітницькі твори вітчизняних та закордонних митців, що також записано у статуті СНГ (SNG).

Проте Мартіна Шимковичова звільнивши керівництво призначила директорами тих, які зробили пріоритетом збільшення прибутку цієї установи чи реорганізацію її функціонування.

Мілош Тімко і Мартіна Шимковичева

Мілош Тімко призначив Ярослава Ніняя своїм генеральним представником. Не минуло й десяти днів відтоді, як 12 листопада Ніняй обійняв посаду аудитора в галереї. Колишній автор міфологічних оповідань мав провести фінансово-юридичну перевірку, у договорі з галереєю він зазначив гонорар у розмірі 25 євро на годину.

Тепер у разі відсутності директора Ніняй уповноважений діяти від імені СНГ (SNG) у питаннях, пов’язаних із Департаментом фінансових операцій та інфраструктури, а також інших питаннях, які не можуть бути відкладені.

Пам’ятаєте младофахівців Черновецького? Так більшість команди Фіцо з тієї ж опери.

«Ковальчук»Дописувала заступниця головного редактора Newssky (Центральна Європа і Канада), керівниця проєкту V5 Media Марина Ковальчук


Підтримати проект:

Підписатись на новини:




В тему: