Життя  мученика і благовірного князя Дмитра Вишневецького

29.11.2018 0 Редакция Steelgrey

Кирило Михайлюк, теолог-фанаріот

Життя  мученика і благовірного князя Дмитра Вишневецького

Дмитро Вишневецький

Дмитро Вишневецький (фото з сайту ukrainianpeople)

Життя і подвиги благовірного князя Дмитра Вишневецького можуть здатися викладеними досить повно. Про святого князя написано вже безліч робіт як церковного, так і світського характеру, але, тим не менш, його особистість завжди буде приковувати до себе увагу. Він у всі часи був прикладом для багатьох поколінь громадян нашої країни. Його земне життя змушує задуматися не тільки про роль моральності в політиці, що актуально для сьогодення, але і про те, як людина може послужити Богові у тому званні, в якому він покликаний. Що стосується політики, то можна сказати, що вона створила найбільш оптимальну для свого часу модель взаємин України зі Сходом і Заходом.

Г. П. Федотов у своїй книзі «святі Стародавньої Русі» спеціально писав про святих князів (гл. 5). На Русі шанування святих князів встановилося досить рано (XI ст.). Автор виділяв 4 групи в сонмі святих князів (князів рівноапостольних, князів-ченців, князів-страстотерпців і князів, прославлених своїм суспільним служінням). І, звичайно ж, св. князь Дмитро Вишневецький входить ось в третю і четверту групи. Основним мотивом подвигу, — і як наголошував Федотов, — навіть єдиним, що висуваються тут представляється: самовіддана любов до народу, готовність віддати свою душу за други своя». Цей мотив панує в житіях святих князів-воїнів за Україну та її народ. Серед них перше місце, безперечно, належить Дмитру Вишневецькому.

Він був славний і як військовий діяч, і як мудрий політик і як мученик за Христа. Його діяльність мала неперевершене значення для будівництва Української держави. Він назавжди залишився в народній пам’яті. Його любили сучасники, їм пишаються нащадки. Відразу після його смерті з’явилася пісня про козака Байду, що описує життя і перемоги цієї великої людини.

 

Кончина князя була великим ударом для всіх. Найбільша заслуга Дмитра Вишневецького перед Україною полягає в тому, що в годину найтяжчих нещасть і страждань, що випали на долю українського народу, він зберіг цілісність і єдність народу руського, якому загрожувало поневолення і повне знищення від турків, москалів і кримських татар. Вдячні нащадки ніколи не забували цієї мужньої людини, чудового полководця і натхненного патріота.

Він — благовірний князь. До цього лику святих зараховуються миряни, що прославилися щирою глибокою вірою і добрими справами, а також православні правителі, які зуміли в своєму державному служінні і в різних політичних колізіях залишитися вірними Христу навіть перед обличчям лютої смерті. Як і будь-православний святий благовірний князь — зовсім не ідеальний безгрішна людина, однак це в першу чергу правитель, який керувався у своєму житті вищими християнськими чеснотами, в тому числі милістю і чоловіколюбством, а не жадобою влади або користю.

Святі – це не ті, хто не грішив. Святі – це саме ті люди, які знаходили в собі мужність топтати своє самолюбство і в гріху прийти до Бога з покаянням. Скорбота серця про гріхи – це мученицька кров душі кається. Якщо людина помирає за Христа, значить, його з Христом пов’язують особливі відносини. Це не просто умоглядне позитивне сприйняття певних історичних подій та історичної особистості, — це реальна віра людей, що з’єднує їх з Господом і Спасителем. Мученикам ж Церква молиться про те, щоб більше ніколи в історії України не було таких часів, коли людям доводилося б розплачуватися життям за свою віру в Господа і Спасителя, коли люди гинули б тільки тому, що їх переконання розходяться з поглядами на життя сильних світу цього.

 

Байда-Дмитро Вишневецький

Байда-Дмитро Вишневецький (з сайту: kozaku)

Всупереч розхожій думці, що Церква канонізувала у лику благовірних практично всіх правителів Середньовіччя, прославлені були лише деякі з них. Так, серед святих Княжого походження більшість прославлені в лику святих за свою мученицьку смерть заради ближніх і заради збереження християнської віри.

У чому ж заслуги Дмитра Вишневецького ? Цей благовірний князь, як і всі люди, не був ідеальним. Були у нього свої переваги і недоліки. Але в віках залишилися відомості про нього, як про мудрого правителя, доблесного воєначальника, милосердного і доброчесного чоловіка.

Інтерес до особистості благовірного князя Дмитра Вишневецького зберігається і в наші дні. Відомості про його життя і діяльності, зафіксовані пам’ятками писемності, скупі, але в більшості своїй складені свідками і очевидцями подій, тому вони з інтересом знову і знову читаються як фахівцями, так і масовим читачем. На жаль, далеко не всі подробиці життя і діяльності князя Дмитра Вишневецького нам відомі.

 

У 16 столітті Оѕмапіѕсһеѕ Reih досяг вершини своєї могутності, його територія простягалася від Іраку до Алжиру і від південної Аравії до причорноморських степів. І вся ця міць була спрямована на підкорення земель невірних, які не сповідували іслам. Європейським країнам насилу вдалося зупинити навалу турків під стінами Відня, але все одно загроза подальших нападів залишалася: в Італії чекали висадки османів з дня на день, Німеччина в паніці очікували вторгнення. На Середземному морі турецькі пірати не давали спокою кораблям і узбережжям християнських країн.

У цих умовах довелося діяти благовірному князю Дмитру, оберігаючи Україну від навал зі Сходу, Півдня і заходу. Московський цар Іван IV Грозний припадав князю двоюрідним племінником (мати Івана Васильовича – Олена Глинська – була двоюрідною сестрою Дмитра Івановича). Племінник шанобливо поставився до дядька – Вишневецький отримав багаті подарунки. Крім того, йому дали в годування Білівське питоме князівство. Князь Дмитро не тривалий час вступив на службу до Московського правителя.

Перебуваючи на царській службі, князь Вишневецький побував на Північному Кавказі, де привів до присяги цареві кілька місцевих племен і організовував їх походи проти татар і турків і, фактично, став напівсамостійним правителем. Він також активно звертав аборигенів-язичників у православ’я

Однією з найбільших заслуг Д. Вишневецького стала побудова за його наказом на початку 50-х роках XVI ст. добре укріпленого замку на острові Хортиця. По суті він став основою створення тут першої Запорізької Січі. У 1557 р. гетьман Вишневецький на чолі запорожців майже місяць оборонявся від багатотисячних орд хана Девлет-Гірея. А вже наступного року у відповідь на напад хана тридцятитисячне козацьке військо під керівництвом Вишневецького оволоділо Перекопом, а в 1559-1560 рр. здійснило походи на фортецю Азак (Азов).

Острів Хортиця

Острів Хортиця (з сайту: tsn)

 

Французькі історики порівнювали військові приготування турків при обороні Азова від військ Вишневецького з приготуванням Османської імперії до воєн проти Венеції і Священної Римської імперії. У цей період Д. Вишневецький став одним з авторів проекту війни з Кримським ханством, який передбачав спільні дії проти татар українських і донських козаків, російських і черкесів. В 1562 р. Вишневецький починає будівництво нової козацької фортеці (Хортицький замок був зруйнований татарами після 1557 р.) на Монастирському острові, який розташовувався за дніпровськими порогами. Це будівництво було перервано участю князя в черговому військовому поході українського козацтва. Тепер вже Молдавського князівства, на запрошення одного з претендентів на молдавський престол взяти участь у міжусобній боротьбі.

Мучеництво завжди починається в момент арешту святого і закінчується з його смертю. На відміну від житія, яке починається з народження. У 1564 році князь Д. І. Вишневецький здійснив свій останній виступ проти Блискучої Порти: з армією в 4 тисячі чоловік він вторгся в Молдавію, де в цей час йшла усобиця, але він був захоплений у полон і відправлений до Стамбула. З моменту полону князь Д. І. Вишневецький став розмінною монетою у внутрішньополітичній боротьбі за владу в Молдові: він був виданий на страту турецькому султану Сулейману I Кануні (чудовому).

Після відмови прийняти іслам і перейти на службу до султана він прийняв страшну смерть: скинутий на вбиті в кріпосну стіну гаки і після триденних мук убитий, оскільки страшно лаяв своїх ворогів і їх віру. Мабуть, його спеціально стратили в районі, де проживали закордонні купці і дипломати – щоб ті стали свідками страти. Завдяки свідченням очевидців історія загибелі князя Вишневецького набула широкого розголосу і лягла в основу популярної в Україні пісні.

Герб Дмитра Вишневецького

Герб Дмитра Івановича Вишневецького

 

Султан Сулейман вирішив влаштувати показову страту полонених – на березі Галати (стамбульського району) Вишневецький з його соратником, польським шляхтичем Пясецьким були піддані страти шляхом підвішування за ребро на гак. Галата була обрана в якості місця страти не випадково, за словами історика Робера Мантрана цей район здавна вважався «містом франків» в якому жили приїжджі з західної Європи і місцеві греки. Султан хотів так продемонструвати християнському світу, до чого призводять війни з Османською імперією.

З боку мучеників не було якогось виклику імперії або бажання позлити султана Сулеймана. Страждальці вмирали на гаках, не тому, що їм набридло життя, і вони хотіли припинити її як можна швидше, а тому, що свідоцтво про Христа Воскреслого було для цих людей найважливішою подією в їхньому житті, істиною, заради якої вони були готові йти на смерть.

З усіх свідчень про смерть князя Дмитра і його соратника виділимо були два моменти:

1) у князя Дмитра Вишневецького був страшний вибір між смертю і зрадою віри. Йому неодноразово пропонували відмовитися від Православ’я, погрожували нелюдськими муками і робили відповідні попередження і під час полону і до нього.

2 ) Полон і подальша були здійснені за відмову прийняти іслам. Тобто смерть сталася за релігійними мотивами.

Таким чином, сам факт мучеництва вважаємо досить обґрунтованим.

Західноєвропейські та польські свідчення говорять про дивовижне нечуття Дмитра Вишневецького до мук при допитах і під час страти. Можливо, воно пов’язане з цим феноменом – духовного, тверезницького сп’яніння, коли страждалець ще живий, горить бажанням померти, «і немає в ньому вогню, люблячого речовина, але вода жива, розмовляюча: іди до Батька». Християнські мученики шанувалися як святі не за те, що могли стійко переносити тортури або не боятися страждань, а за здатність свідчити про Христа навіть перед лицем смерті. Це була дуже страшна форма місіонерства.

Сама процедура страти викликала широкий резонанс у всьому європейському суспільстві, оскільки по-східному витончена жорстокість екзекуції зіткнулася з безприкладною стійкістю і мужністю самого князя, гідного тільки за одне — це поведінка тернового вінця мученика за християнську віру. Князь Дмитро міг би уникнути страти, якби прийняв мусульманство і вступив на службу до турецького султана, однак він цього робити не став і вибрав смерть ганьбі віровідступництва. Султан і його наближені не карали свого заклятого і успішного ворога, вони, по суті, йому мстилися за здобуті перемоги, свої поразки і власний страх, який він вселяв їм протягом цілого десятиліття.

Мученики не могли не вмирати За Христа, тому що вони жили тим, від чого їм пропонували відректися. Мученики-це ті люди, які, натхнені Духом Святим, віддавали себе цілком за будинок свій-за Церкву святу. Мученик в перекладі з грецької «мартіріос», означає Свідок, а не страждання. Не кількість крові і величину людських страждань підкреслює церковна культура шануванням мучеників, а свідчення присутності любові Божої в людині.

А коли стало відомо про загибель князя Дмитра, то братія одного з монастирів отримала від царя Івана Грозного «корм болше» з тим, щоб «князя Димитрія у синодики у великій і рядовий записали і поминали, доколи благословить Бог монастирю бути».

Значення діяльності князя Д. І. Вишневецького полягає в тому, що він був першим воєначальником, який зміг протиставити татарським набігам на околиці України не пасивну оборону, а тактику нанесення превентивних ударів по їх кочевьям. У 1556-1561 рр. степняки не сміли навіть наближатися до прикордонних земель.

срібна монета, номіиналом 10 гривень

31 березня 1999 року – срібна монета, номіиналом 10 гривень

 

Князь Дмитро затулив і визволив нашу вітчизну від кінцевого поневолення, зумів запобігти нові страшні погроми й утримати татар далеко, не допустивши їх розселитися по Україні і завести свої порядки, ми зберегли недоторканими свій рідна мова, православна віра як була, так і залишилася головною виховною силою українського народу, завдяки чому ми зберегли можливість відновлення своїх сил і подальшого їх розвитку — всім цим ми значною мірою зобов’язані діяльності Дмитра Вишневецького, а це така заслуга, якої Україна не забуде ніколи!

Але не тільки за військові заслуги він був любим у народі. Його відвага і військова геніальність поєднувалися з благородством: жодного разу князь Дмитро не підняв меча на своїх р побратимів і не брав участі в Княжих розбірках. Може, це і забезпечило йому народне шанування і славу в століттях. Він умів сказати таке полум’яне слово своєму народу, яке об’єднувало, вселяло віру і піднімало дух.

Цей воїн-молитовник проявив себе як далекоглядний і мудрий державний діяч. Його стараннями Україна та її самобутність збереглися до наших днів. Адже саме Дмитро так вибудовував свою внутрішню і зовнішню політику, щоб уберегти українські землі від руйнування. Для цього він не раз виступав послом до царя Івана Грозному від усіх руських князів. Його ясний розум, точні прорахунки, бажання творити виявилися вкрай важливі для майбутнього об’єднання українських земель навколо Києва.

Замок-палац Вишневецьких у місті Вишнівець Збаразького району Тернопільської області

Замок-палац Вишневецьких у місті Вишнівець Збаразького району Тернопільської області, де приблизно у 1517г. народився Дмитро Вишневецький

 

Походи князя в кавказьку землю і поїздки в Москву були корисні не тільки для зміцнення зовнішнього авторитету України. Світле слово Євангелія було донесено до самого Кавказу. Таким чином князь був ще й проповідником, який сприяв поширенню на землі Слова Божого.

Зі своєї останньої поїздки князь Дмитро вже не повернувся. Його смерть порівнювали із заходом сонця для всієї української землі. Роль особистості Дмитра Вишневецького в історії України важко переоцінити. Він захистив її від грізного ворога спочатку як полководець, а потім як дипломат. У вкрай важких умовах ярма йому вдалося врятувати Україну від остаточного знищення.

Крім своїх ратних подвигів, Дмитро Вишневецький здійснював і подвиги духовні. Він зміцнював православну віру, активно сприяв поширенню православ’я на Кавказі. Князь церкви спорудив, міста відбудував, людей, розігнаних зібрав у будинки їх. Особливу турботу князь виявляв по відношенню до Церкви, прикрашаючи храми книгами і посудом, даруючи їх багатими дарами і землею.

Відповідь на питання сучасних дослідників: як пояснити той феномен, що образ Дмитра Вишневецького займає міцне місце в українській культурній пам’яті вже понад чотирьох століть, незважаючи на те, що трактування даного способу протягом цього часу неодноразово і грунтовно змінювалися? — полягає в тому, що підстава його будинку спочатку було покладено на камені (див.: Мф. 7: 24-27). Камінь ж цей-Христос! «Тому так говорить Господь Бог: Ось, я вважаю в основу на Сіоні камінь, камінь випробуваний, наріжний, дорогоцінний, міцно затверджений: віруючий в нього не посоромиться» Іс. 28: 16). І ще: «Отже, Він для вас, віруючих, коштовність, а для невіруючих камінь, який відкинули будівничі, але який став наріжним каменем, камінь спотикання, і скеля спокуси, і об нього вони кількість спотикається, не вірячи слову, на що вони і залишені» (1 Пет. 2: 7-8).

«Дивен Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів!» (Пс. 67: 36).

Святий благовірний княже-мучениче Димитрие, моли Бога про нас!


Поделиться статьей:

                               

Подписаться на новости:
В тему: