Україна готова замінити Угорщину в ЄС і НАТО. А що Угорщина каже про це? Поки нічого
17.01.2025 0 By Writer.NSЕксклюзив. Політичне життя Угорщини вже складно назвати нудним. Воно динамічне, рухливе. Натомість пересічним громадянам не переливки. У порівнянні з величезними статками уряду Орбана народ Угорщини не просто зубожілий. Він в боргах на десятиріччя вперед.
Україна готовити підставити плече Угорщині й замінити її в глобальних інституціях
Україна готова заповнити «будь-яке вільне місце» в ЄС і НАТО, якщо Угорщина вирішить відмовитися від членства в цих організаціях і приєднатися до блоків на чолі з Росією, заявив вітчизняний МЗС.
«Україна буде готова заповнити будь-яке вільне місце в ЄС і НАТО, якщо Угорщина вирішить звільнити його на користь членства в СНД (Співдружності Незалежних Держав) або ОДКБ (Організації Договору про колективну безпеку)», — йдеться в заяві міністерства.
Коментуючи слова міністра закордонних справ Угорщини Петера Сійярто про те, що рішення України припинити транзит російського газу через її територію підвищило ціни, в українському дипломатичнім відомстві заявили, що ці заяви є частиною «політично вмотивованої інформаційної кампанії, призначеної для внутрішнього споживання», нагадавши, що Єврокомісія стверджує, що таке рішення не мало негативного впливу на енергетичну безпеку ЄС або споживчі ціни.
«Єдиною причиною викликів на європейському енергетичному ринку завжди була Росія», — йдеться в заяві, яка звинувачує Москву у використанні енергії як зброї «протягом десятиріч», а також у шантажі та підриві енергетичної безпеки.
Там ішлося, що ера європейської залежності від російських енергоресурсів «добігає кінця», оскільки Європейська Комісія та європейські країни диверсифікували свої енергопостачання коштом енергопостачання зі США та Близького Сходу.
Отже, Угорщина повинна відкрито визнати, що «надає перевагу зміцненню Росії стосовно ЄС і Сполучених Штатів».
«Якщо Угорщина має щире бажання зробити щось для припинення війни, вона повинна почати з того, щоб не підривати єдність всередині ЄС, а натомість працювати над зміцненням енергетичної безпеки та незалежності своєї країни та громадян поряд з рештою Європи та Сполученими Штатами», — йдеться в заяві.
1 січня сплив термін п’ятирічної угоди між Москвою та Києвом про транзит російського газу через Україну, оскільки остання відмовився продовжувати угоду “в інтересах національної безпеки”.
Варто нагадати – ЄС відкрив переговори про вступ з Україною в грудні 2023 року. Київ також подав заявку на членство в НАТО у вересні 2022 року, через кілька місяців після того, як Росія розпочала «спеціальну військову операцію» в Україні.
Петер Мадяр працює на перспективу
У Домбоварі, в Угорщині, у виборчому окрузі № 02 відбулися додаткові парламентські вибори через смерть попереднього представника Fidesz Арпада Потапі.
Партія Tisza, яку очолює Петер Мадяр не брала в них участі.
На думку політолога Аттіли Ага, партія Tisza ухвалила правильне рішення, і це має ширший контекст. За словами політолога, не було сенсу брати участь у виборах, які тривали на безсумнівно несприятливій для нього території.
Партія безумовно потрапляє до парламенту — Національних зборів. Це не має значення стосовно зміцнення та розвитку партії; Петер Мадяр тепер має підготувати багатотисячних прихильників Tisza до власне парламентських виборів.
Кріштіна Цібі, кандидатка від владущої партії, впевнено перемогла з майже 64 відсотками. Dóra Dúró (Наша країна) посіла друге місце з понад 19 відсотками, а Ласло Такач (Демократична коаліція) – третє місце з 11 відсотками. Кількість голосів за Габора Харангозо з MSZP, який балотувався як незалежний кандидат, і Ерне Вілчека, мера Якфалви, який також був незалежним, ледь подолала 2 відсотки, тоді як Петер Пал Агостон, кандидат Другої ери реформ Габора Вона, не досяг і 2 відсотків.
Хоча Аттіла Аг назвав вибори Домбовара загалом незначними – впевнена перемога Fidesz була очікуваною через відсутність Tisza, він акцентує, що Фідес може і буде розраховувати на крайніх правих як на союзника. Зі старих опозиційних партій лише Демократична коаліція має шанси подолати п’ятивідсотковий бар’єр. Політолог переконаний, що якби партія Tisza об’єднала зусилля з Демократичною партією чи рештою парламентських опозиційних партій, то не збільшила б, а швидше різко зменшила підтримку.
Tisza вдало використовує важливі для суспільства моменти та показує недоліки політики чинної влади. Водночас Петер Мадяр спрямував свої зусилля на отримання якнайбільшого впливу в медіапросторі.
Щодо комунікування з суспільством опозиційна партія повсякчас діє значно ефективніше ніж Fidesz і примушує їх оборонятися.
Петеру Мадяру до снаги кидати виклики партії Орбана.
Цей політик насправді цікавий мені.

Петер Мадяр
Та не квапимось робити висновки, а час покаже. Водночас найбільшим його політичним успіхом є те, що ситуація в угорському політикумі кардинально змінилася, і на сьогодні насамперед Петер Мадяр визначає теми дебатів, зазначив Аттіла Аг.
На своїй сторінці у Facebook Петер, певна річ, не забув звернутися до Віктора Орбана:
“Пане прем’єр-міністр, якщо справді все гаразд, якщо країна функціонує відмінно і ви такий упевнений в собі, то чому ви боїтеся справжніх дострокових виборів, але навіть публічних дебатів? А може все це просто помаранчева кулька? Будьте обережні, бо це останній етап, коли ви можете у власну пропаганду!”
Девід Прессман залишив Угорщину
«Девід Прессман завершив свій термін повноважень посла Сполучених Штатів в Угорщині 13 січня 2025 року та залишив Будапешт 13 січня 2025 року», — повідомили в посольстві США в Будапешті, додавши, що його обов’язки до призначення нового посла виконуватиме Девід Холмс.
Про від’їзд дипломата раніше повідомила проурядова у підбурювальній статті під назвою “Прессман тікає боягузливо, таємно” слідом за державними ЗМІ. Посол США, який залишає країну, прибув в аеропорт за кілька хвилин до пів на сьому ранку.
Нечисленним журналістам, які його чекали, посол сказав, що оцінює свою роботу в Угорщині як чудову. Згідно з повідомленнями, його дружина і двоє прийомних дітей були з ним в міжнародному аеропорту імені Ференца Ліста, і вони разом полетіли додому через Лондон.
Девід Прессман обіймав посаду посла США в Будапешті з 2022 року. Під час свого мандату він кілька разів критикував уряд Орбана через системну корупцію та невідповідність верховенству права, а також нівелювання інститутів, за що його неодноразово згадували незлим тихим у колах уряду Орбана та Fidesz. На знак подяки дипломат також залишив прощальний подарунок: адміністрація президента Байдена внесла до санкційного списку Антала Рогана, главу кабінету прем’єр-міністра.
Згідно зінформацією, Антал Роган підпадає під кримінальні санкції США через корупцію. Девід Прессман провів пресконференцію стосовно цього.
Американський дипломат сказав, що голова канцелярії прем’єр-міністра потрапив до санкційного списку через його провідну роль у системній корупції в Угорщині. На своїх владних позиціях він збагатив себе та людей, лояльних до його партії, а високоурядовці Угорщини надто довго використовували свої владні позиції для збагачення себе та своїх сімей, переказавши значні кошти на приватні рахунки.
Антал Роган є основним розробником, виконавцем і бенефіціаром цієї корупційної системи, — заявив Прессман.
За його словами, Сполучені Штати раніше висловлювали свою стурбованість щодо цього. Попри те, що було названо лише Рогана, до схем було залучено багатьох. Крім того, було сказано, що якщо американським інтересам буде завдано шкоди, Сполучені Штати зроблять необхідні кроки. Адже з урядом Орбана знайти спільну мову неможливо.
Прессман наголосив, що системна корупція, яку чинить Антал Роган, впливає на ухвалення Угорщиною рішень у питаннях, що стосуються безпеки Сполучених Штатів і їх союзників. Він зазначив, що пропагандисти уряду Орбана, очевидно, намагатимуться представити це як партійну політику, можливо, пояснюючи це порушенням суверенітету, але насправді, річ саме в тому, що «клептократична екосистема», створена Роганом, загрожує суверенітету Угорщини. За його словами, від цього виграв особисто міністр Кабміну.
Роган, економіст і колишній мер Бельварош-Ліпотварош, є однією з найвпливовіших високопоставлених осіб в уряді прем’єр-міністра Віктора Орбана.
Його повноваження як відповідального міністра кабінету міністрів Орбана охоплюють широкий спектр сфер, включно з офіційними та неофіційними урядовими комунікаціями, а також цивільною розвідкою. Раніше Роган був лідером парламентської фракції партії Орбана Fidesz.
На знак протесту проти головування Польщі в ЄС Віктор Орбан вирушив у подорож.
Голова угорського уряду в Індії. Про це сповістила індійська газета. Ймовірно, прем’єр-міністр подався у подорож через те, що його не запросили на церемонію відкриття польського головування в ЄС.
Південноіндійська газета Manorama Online написала, що прем’єр-міністр Віктор Орбан наразі зі своєю родиною в Кочі, Керала, Індія, а незалежний депутат Акош Хадхазі написав про це завдяки підказці підписника.
Згідно зі статтею, прем’єр-міністр прибув до Індії з дружиною Леваї Аніко, двома доньками та супроводом із п’яти осіб. Вони мають намір залишитися в південноазійській країні до 16 січня.
На цю мить польсько-угорські відносини наблизилися до безпрецедентного мінімуму.

Орбан в Індії
«Він у відпустці, мабуть, готується до дострокових виборів». «Можливо, форинт такий слабкий, тому що інвестори знають, що героїчний генерал вуличних воєн зараз у відпустці», — зазначив Акош Хадхазі.
Після того, як Прем’єр-міністр розповів про фантастичний рік і успішний старт для угорської економіки, виникло питання, що означатиме його поїздка до Індії – чи він уже на порозі швидкого старту? Він зник з країни на початку року, однак у відповідь на запитання hvg.hu керівник пресслужби прем’єр-міністра Берталан Хавасі відповів: «Як і раніше, ми не надаватимемо інформацію про приватні програми прем’єр-міністра».
Серед дописів у Фейсбуку Акоша Хадхазі є ось цей, де він акцентував, що легенди про статки Віктора Орбана ширяться світом.
«Потихеньку, повільно по всій Європі ширяться новини про те, які багатства накопичив угорський прем’єр, а це найкраща ілюстрація Pusztaverszáj. Обкладинка суботнього доповнення Volksrant, однієї з найпрестижніших газет Нідерландів, розкриває все, але всередині є чудові світлини щодо правління Орбана. Назва статті: «Хто ще вірить у казку Орбана?» “Лінк на всю статтю викладу в коментарях, щоб всі, хто не володіє нідерландською, могли прочитати її з машинним перекладачем. Маленька деталь попереду:
Палац у Хатванпушта, який багато хто вважає символом корупції, майже повністю закінчений. За словами Окоса Хадхазі, політика опозиції, «це власність доводить, що Угорщина вже не демократія, а феодальна держава. «Багато людей вважають місцеві будівлі, такі як стадіон у Фельчсіті, вічними спогадами про систему Орбана, яку одного дня покажуть туристам як руїни».
Дописів у Фейсбуку власне Орбана майже немає з Нового року, лише коротко про проміжні вибори.
Сподіваємося, що з подорожі Віктор Орбан повернеться сповненим сил і нових позитивних ідей.
Марина Ковальчук, заступниця головного редактора Newsky (Центральна Європа та Канада), керівниця проєкту V5 Media.