Угорщина потребує змін. Угорський народ на відміну від чинної влади підтримує Україну

12.09.2024 0 By Writer.NS

Ексклюзив. Не варто відмовлятися від друзів. Попри вперту роботу Віктора Орбана задля перемоги автократизму в Угорщині, країна жива і намагається змінитися. НАТО Віктор Орбан вже втомив демократичний світ, водночас війна в Україні дає йому змогу чинити саме так. Але так не триватиме вічно, і ми віримо в це.

Петер Мадяр: що ми знаємо про нього і чому варто знати більше

Зазвичай свої країнні статті я на вимогу редакції починаю з певних подій, що пов’язують країну з Україною. Певна річ, найперше, що постає в голові, — план Орбана і Трампа що миру в Україні. Маю надію, що він не буде реалізований і піде в небуття.

Ви не знайдете достатньо інформації про Мадяра в угорських медіа, бо висвітлення його діяльності й корисних справ для Угорщини заборонено на рівні угорської влади. Лише сарказм, іронія і неправда про молодого й перспективного політика вітається урядом Віктора Орбана.

Угорський автократ Віктор Орбан, enfant terrible НАТО. порушив давню дипломатичну традицію, ставши на бік президентських перегонів у США. Він відкрито підтримує республіканця Дональда Трампа та різко розширює свої зв’язки з правими США.

Тим часом американські консерватори стікаються до Угорщини на конференції. Дехто каже, що дедалі більш диктаторське правління Орбана, він називає це «неліберальною демократією» , має бути моделлю для Америки.

Віктор Орбан поквапився святкувати перемогу Трампа після невдалих дебатів для Джо Байдена. Орбан, ймовірно, задоволений своєю ставкою. Але чи справді розумно для нього, як для будь-якого іноземного лідера йти на ризик, віддаючи перевагу одній політичній партії у відносинах зі Сполученими Штатами? Звісно, тому що — виграє чи програє — обрана вами сторона, ймовірно, намагатиметься захистити вас. Але це не точно!

Після смертоносної атаки Росії на Охматдит в Києві лідер угорської опозиції Петер Мадяр приїхав до української столиці в середу.

«Як батько, я не можу вчинити інакше», — написав Мадяр у дописі у Facebook. «Вчорашній жахливий російський ракетний обстріл шокував усіх. Жодна дитина не воює. Вони нічого не можуть з цим вдіяти. У них навіть не було шансу жити».

Петер Мадяр

У лютому Мадяр, колишній апаратник Фідес і кваліфікований юрист, виступив проти істеблішменту Орбана. Він заснував громадський рух «Тиса», який перетворився на Партію поваги та свободи, що отримала майже 30 відсотків на виборах до Європейського парламенту. Це стало найсильнішим результатом опозиційної партії в Угорщині за 15 років. Його сім євродепутатів долучилися до правоцентристської Європейської народної партії.

Осуд Росії й візит Мадяра до Києва були контрастом до позиції угорської чинної влади. З уряду Орбана висловився лише міністр закордонних справ Петер Сійярто, посилаючись на «мирну місію» прем’єр-міністра та небезпеку «ескалації», але не згадуючи Росію чи її агресивну роль у конфлікті.

Раніше Петер Мадяр неохоче висловлювався про війну в Україні, стверджуючи під час виборчої кампанії, що дійшов згоди з Орбаном не надсилати в Україну «війська та зброю».

Натомість головна здатність справжнього політика – еволюціонувати. Я нікому не співатиму осанну. Я просто щиро зичу Угорщині розвитку, а не долі Північної Кореї.

Навесні неймовірний опозиційний лідер Угорщини, виступаючи проти правого уряду, який донедавна вважав його надійним інсайдером, стояв на борту вантажівки, оточений радісними прихильниками.

«Крок за кроком, цеглинка за цеглинкою, ми повернемо нашу країну», — вигукував лідер опозиції Петер Мадяр.

Ще більш провокативним моментом було те, що він обрав для проведення мітингу просто шлях від будинку, який належить прем’єр-міністру Віктору Орбану у селі Фелчут.

З моменту приходу до влади 14 років тому Орбан виграв загальні вибори чотири рази поспіль, перетворивши Угорщину на «неліберальну демократію», яка часто більше співзвучна з Китаєм та Росією, ніж її номінальними союзниками у НАТО та Європейському Союзі. Тепер, уперше за багато років, країну охопило відчуття, що зміни можливі.

Державне інформаційне агентство MTI завжди повідомляє про події навколо Петера Мадяра і партії Тиса через фільтр «Fidesz», звертаючись до найбільшої нині опозиційної групи в Угорщині як до чогось незначного.

Угорське телекомунікаційне бюро (MTI), що діє на гроші платників податків, повідомляє про найбільше в цей час опозиційне формування, партію Тиса і її президента Петера Мадяра, ґрунтуючись на, м’яко кажучи, цікавій практиці.

Опозиційний політик був дуже активним у літні місяці: він не лише відвідував лікарні, а й останнім часом активно висвітлював стан угорської залізниці. Подивімося, як сповіщає про його діяльність ця інформагенція, яке офіційно є державною службою, а фактично діє як урядове ЗМІ.

Ім’я Петера Мадяра вперше з’явилося 7 серпня, невдовзі після дев’ятої години вечора. MTI повідомило про один з постів у Facebook президента «Fidesz», в Будапешті та колишнього кандидата на посаду мера. Тут згадується президент партії Тиса – саме в тому сенсі, що Олександра Сенткіралаї не хоче обговорювати з ним справи столиці. Початкову заяву опозиційного політика не вважає за потрібне публікувати, була оприлюднена лише реакція.

Олександра Сенткіралаї

Далі про Петера Мадяра написали 15 серпня: його згадав парламентський державний секретар Міністерства внутрішніх справ. «Акція Петера Мадяра в лікарні – це відривання від його власних скандалів», – сказав MTI Бенце Ретварі. На рівні натяків у новинах про дії президента Тиси можна лише здогадуватися.

Втретє Петера Мадяра згадали в контексті його повідомлення в Facebook, в якому він запросив міністра охорони здоров’я Петера Такача на зустріч у VIP-відділі Гонведкорхазу. Це зацитували, але решта статті заповнена відомими словами урядової пропаганди.

Четвертий і останній матеріал повідомляє урядову інформацію, де цитується міністр, який займається апаратом прем’єр-міністра. «Гергелі Гуляш зреагував на заяви голови партії Тиса про стан охорони здоров’я в Угорщині: насамперед нам необхідно перевірити, чи правдиві заяви Петера Мадяра. Він додав, що, за даними лікарень, заяви не відповідають дійсності».

А що ж було насправді: про що говорив Петер Мадяр – молодий харизматичний політик?

1. Нещодавно Петер Мадяр та його колега-представник Європарламенту Андраш Кулья відвідали частково відремонтовану лікарню Яна Ференца у Дель-Пешті. «На жаль, реконструкція не передбачала встановлення скрізь кондиціонерів, тож, наприклад, пацієнти відділення психіатрії страждають у дивовижних умовах при температурі 35 градусів. І абсолютно неприйнятно, що обід для 600 пацієнтів лікарні готується при температурі 35 градусів на запліснявілих кухнях», – резюмував свої враження на своїй сторінці у Facebook президент партії «Тиса».

2. Петера Мадяра не пустили до VIP-відділення Гонведкорхазу, якого, за словами Петера Такача, навіть не існує.

Генеральний директор лікарні відвіз голову партії Тиса до інших відділень.

Сьогодні Петер Мадяр та Андраш Куля, два члени Європейського парламенту від партії Тиса, відвідали Гонведкорхаз. На жаль, їм не вдалося побачити всього: «Уряд Орбана заборонив генеральному директору Норберту Віконкалу показувати угорцям VIP-відділення лікарні Гонвед, яке нагадує готельний номер з куленепробивним склом та захистом від підслуховування, де урядовці можуть одужувати», – повідомив голова партії «Тиса у Facebook.

3. Міністерство внутрішніх справ дало дуже цікаву відповідь на запитання про те, коли міністр охорони здоров’я Петер Такач оприлюднить повідомлення, в яких голова партії Тиса, чоловік колишнього міністра юстиції Юдіт Варга, потребував VIP-медичної допомоги.

«Ми хотіли б повідомити вам, що державний міністр охорони здоров’я Петер Такач за останні кілька днів висловився на цю тему. Ми рекомендуємо безпосередньо запитати Петера Мадяра про правдивість його тверджень», — йдеться у відповіді міністерства.

4. Ліфт не працює, 38 градусів у педіатричному відділенні, на 17 майбутніх мам лише одна медсестра — Петер Мадяр відвідав лікарню у Ваці.

Відступати нікуди й чекати нічого, — заявив прем’єр-міністру голова партії «Тиса».

5. Пропаганда і реальність зустрілися в лікарні Сент-Імре: поки міністр охорони здоров’я Петер Такач пояснював на Hír TV про 20 градусів і розвиток, літні пацієнти у відділенні медсестер слухали його і намагалися вижити при 36-37 градусах, використовуючи водні компресори, повідомив Петер у своєму пості у Facebook.

Таке ми вже бачили і напевно знаємо, що прагнення свободи для людей є органічне. З цим ми приходимо в цей світ.

Ми щиро зичимо Угорщині перейти цю межу і повернути життя на вільну дорогу, бо нам потрібна ця країна, а ми потрібні їй. 

Петер Мадяр

Наша пісня гарна й нова, починаймо її знову

Дональду Трампу до снаги, що Віктор Орбан довірив йому російсько-український мир. Угорський прем’єр-міністр також фігурує у нещодавно опублікованій книзі американського кандидата у президенти та колишнього президента від Республіканської партії.

Дональд Трамп назвав Угорщину сильною країною, якою керує сильний лідер — про це кандидат у президенти США розповів в інтерв’ю Fox News. також згадав кризи та війни, що загрожують світовій безпеці, заявивши, що прем’єр-міністр Угорщини бачить можливість відновлення миру у такому лідері, як Дональд Трамп.

Політик-республіканець заявив, що може покласти край війні між двома країнами (Україною та Росією), до яких США не мають жодного стосунку, одним телефонним дзвінком. Він також сказав, що у його нещодавно опублікованій книзі під назвою

«Врятувати Америку» згадуються кілька міжнародних політиків, зокрема Віктор Орбан, з яким він нещодавно провів зустріч.

В інтерв’ю Трамп різко розкритикував Євросоюз, який, на його думку, експлуатує США своїми торговими правилами, і пообіцяв покласти край цій практиці. Щодо президентських виборів у США, Трамп вкотре назвав свою опонентку від Демократичної партії Камалу Харріс вкрай лівим політиком і розкритикував її за висловлюванн, що суперечать її колишній радикальній позиції під час виборчої кампанії зокрема щодо внутрішнього виробництва енергії та обмеження нелегальної імміграції.

Стосовно війни проти України, що триває два з половиною роки, Віктор Орбан і його оточення з самого початку наполягали на тому, що якби американським президентом був Дональд Трамп, а не демократ Джо Байден, то Володимир Путін не віддав би наказ вдертися в Україну, А якби він це зробив, то американський політик-республіканець міг би покласти край конфлікту. Під час передвиборчої кампанії до Європарламенту та надалі в божевіллі пошуку та формування фракцій Трамп завжди представлявся як протилежність «дружній війні» брюссельської »лівої коаліції», як найбільшого охоронця миру. Прем’єр-міністр Угорщини зовсім не приховує, що сподівається на перемогу Трампа на президентських виборах, окрім зміцнення позицій себе та започаткованої ним фракції ЄП »Патріоти Європи», вони очікують, що президент Трампа відмовиться від підтримки України, що змусить Київ сісти за стіл переговорів.

Трамп нечасто виступав стосовно російсько-української війни, що триває з 24 лютого 2022 року, і не сказав нічого істотного. Найбільше запам’яталося те, що він би просто розбомбив Москву.І не зрозуміло, чому після цього він з’явився у риториці Орбана як апостол миру.

Передвиборчий штаб Трампа також уникає теми війни в Україні, і, звісно, не випадково, оскільки американські виборці мають досить глибокі сумніви та побоювання щодо Росії. Однак нещодавно миротворча ідея Трампа стала надбанням громадськості, і не внаслідок якогось витоку. Стаття, написана Майком Помпео, колишнім держсекретарем і союзником Трампа донині, і Девідом Урбаном, радником Трампа з передвиборчої кампанії, була опублікована в престижній американській газеті The Wall Street Journal, в якій викладено можливий мирний план кандидата в президенти від Республіканської партії. Оскільки Трамп не заперечував змісту статті, а автори — близькі союзники, передбачається, що це твердження не на порожньому місці.

Однак цей план є прямою протилежністю того, через що Віктор Орбані сподівається на перемогу американського кандидата в президенти. Стаття починається зі спростування тверджень експертів про те, що у разі переобрання Трамп на посаді президента припинить допомогу Україні, поступиться українськими територіями Росії та вестиме прямі переговори з Володимиром Путіним, щоб нав’язати країні ганебний мир. «Немає жодних доказів того, що така капітуляція є частиною політики Трампа, хоча є багато свідчень протилежного.

Для виборців Fidesz Трамп і Орбан – основа миру

Саме Трамп у 2017 році зняв ембарго на постачання зброї Україні, запроваджене адміністрацією Обами, та постачив Україні ракети Javelin, які допомогли врятувати країну в перші дні російського вторгнення.

Нещодавно Дональд Трамп забезпечив політичне прикриття речнику Палати представників Майку Джонсону, коли той намагався схвалити збільшення військової допомоги». У статті наголошується: вони не визнали б анексію українських територій, окупованих Росією.

Згідно з основною позицією авторського дуету Помпео-Орбан, війна все ще триває через слабкість Джо Байдена, але Дональд Трамп може відновити мир «силою».

Іншими словами, ця концепція зовсім не про припинення вогню та мирні переговори, а розглядає збройну перемогу України як базову умову миру.

За основними тезами Трампа, необхідно збільшити озброєння України, а для цього США мають зняти обмеження на продаж зброї Україні.

«Знімімо всі обмеження на те, які види зброї Україна може купувати та застосовувати. Це відновить баланс сил, і Путін зрозуміє, що війна має закінчитися.

З’являються й несподівані пропозиції. Наприклад, створення »кредитної програми» на 500 мільярдів доларів для України або якнайшвидший вступ до НАТО, щоб усі європейські союзники взяли на себе захист східноєвропейської країни. А НАТО має створити фонд у 100 мільярдів доларів для озброєння України, де частка США буде обмежена 20 відсотками, «як і у разі з рештою спільних федеральних бюджетів».

Така історія. Або Віктор Орбан не надто добре розуміє те, що кажуть і пишуть, або ж гадає — ми якось перетопчимося, Володю.

Згідно з твердженням Трампа, інтерпретованим Помпео, необхідно ввести жорсткі санкції проти російських банків і російської нафти, а оборонні витрати країн-членів НАТО повинні бути збільшені до 3 відсотків. Ці кроки дають Трампу можливість диктувати умови угод і тим самим негайно покласти кінець війні.

А Україна створила значні сили оборони, щоб Росія ніколи більше не могла напасти. Санкції будуть поступово зняті Заходом, «якщо Росія підкориться», вони будуть повністю зняті, щойно Україна стане членом НАТО і ЄС.

Після цього було б досить дивно, якби у нинішніх промовах Орбана Дональд Трамп і далі б мав вигляд янгола миру на противагу провокативному керівництву Брюсселя. Хоча ймовірність цього з огляду на те, що футболки з рекламною парою Трамп-Орбан є чимось потужним. Більша частина людей не читає The Wall Street Journal.

У Будапешті відкрилась перша угорсько-українська двомовна школа

Українсько-угорська школа в Будапешті

Днями в Будапешті відкрилась перша угорсько-українська двомовна початкова і середня школа. На заході, після виконання національних гімнів Угорщина та України, парламентський адвокат з питань української нації Ліліана Грекса привітала учасників і назвала відкриття історичним моментом, а також подякувала керівникам Дому українських традицій за створення школи.

Ліліана Грекса зазначила, що Левенте Мадяр, парламентський статс-секретар Міністерства закордонних справ та торгівлі, допоміг досягнути двостороннім відносинам між Україною та Угорщиною такого рівня, що відкрилася така школа просто в Будапешті. Ліліана Грекса розповіла, що до угорсько-української двомовної школи вже подали заяви 350 дітей, але, на її думку, цього рокукількість збільшиться.

Губернатор Закарпаття Віктор Микита розповів, що у школі, що відкрилася, діти, які приїхали сюди, матимуть можливість вивчати як українську, так і угорську мову. З одного боку, це сприяє інтеграції дитини, зберігаючи при цьому рідну мову та культуру.

На завершення церемонії Ліліана Грекса, Віктор Микита та Ержебет Салай, заступник омбудсмена у справах національностей, одночасно перерізали стрічку у кольорах угорського та українського прапорів. Попри те, що домовленості щодо школи було досягнуто на зустрічі прем’єр міністра Віктора Орбана та Президента України Володимира Зеленського у Києві 2 липня, схоже, угорський глава уряду не приїде на відкриття.

«Ковальчук»Дописувала заступниця головного редактора Newssky (Центральна Європа і Канада), керівниця проєкту V5 Media Марина Ковальчук


Підтримати проект:

Підписатись на новини:




В тему: