Угорщина Орбана закликає Україну поступитися Росії. І викушує. Це лише бажання Росії, яке навряд хтось збирається виконувати
02.10.2024 0 By Writer.NSЕксклюзив. З усіх прасок світу лунають меседжі кремлівської пропаганди про завершення російсько-української війни через поразку України. На жаль, Угорщина також працює на агресора в особі політичної влади країни. Думки звичайних угорців почути все складніше, адже Віктор Орбан зробив пропаганду і неправду одними з важелів своєї влади. Але я вірю, що несподівано все може змінитися. І насамперед для Угорщини – нашого сусіда.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан перед європейськими ЗМІ
Балаж Орбан натяками закликає Україну поступитися Росії, водночас ображає пам’ять угорців
«Угорщина поступилася б Росії, каже головний помічник Віктора Орбана, його політичний директор. Балаж Орбан, держсекретар угорського уряду зазначив, що українці, які загинули у війні з Росією, зробили це «даремно». Певна річ, посадовець висловив думки свого патрона.
Якби ми були на місці України, Будапешт не воював би з росіянами, сказав він.
«Кожна країна має право вирішувати власну долю, а лідери несуть відповідальність», — сказав Балаж Орбан. Однак далі він додав, що якби така ж ситуація сталася з Угорщиною, вони б не почали боротьбу з агресором — урок, який Угорщина засвоїла з невдалого протистояння росіянам у 1956 році.
«Ми, напевно, не зробили б те, що зробив президент Зеленський два з половиною року тому, тому що це безвідповідально», – сказав він. «Тому, що, очевидно, він поставив свою країну на військовий захист, усі ці люди загинули, уся ця територія була втрачена — знову ж таки, це їхнє право, це їхнє суверенне рішення, вони мали на це право. Але якби нас запитали, ми б не радили».
Опозиційні політики включно з лідером правоцентристської партії «Тиса», євродепутатом Петером Мадяром вже закликали держсекретаря піти у відставку: «Цими словами Балаж Орбан принизив пам’ять тисяч угорських борців за свободу, сотні з яких — на відміну від нього були готові пожертвувати життям за свободу і незалежність своєї країни».
Лідер лівоцентристської Демократичної коаліції, експрем’єр-міністр Ференц Дюрчань написав у Facebook: «Уряд Орбана передасть Угорщину росіянам без бою».
Посилаючись на цей історичний приклад, Балаж Орбан торкнувся чутливого моменту в історії Угорщини: жовтня 1956 року, коли спалахнула революція проти тоталітарного комуністичного режиму, вимагаючи демократизації та виходу з Варшавського договору. Але менш ніж за три тижні радянські війська вдерлися в країну, і боротьба за свободу залишила 2700 убитими та 20 000 пораненими; 176 000 угорців залишили країну з населенням менш як 10 мільйонів після поразки.
Крім того, новий комуністичний режим, який правив Угорщиною ще 33 роки після радянського вторгнення, стратив 229 мирних жителів, включно з прем’єр-міністром часів революції Імре Надем.
Урок з цього розділу історії, за словами Балажа Орбана містить такий сенс – «Ми маємо бути обережними тут, і ми маємо бути обережними з дуже цінними життями угорців».

Балаж Орбан
Після обурення його заявами Балаж Орбан конкретизував свою заяву, заявивши, що «позиція Угорщини чітка: ми не бачимо сенсу в українсько-російській війні», в якій сотні тисяч людей загинули «даремно».
Тему повстання 1956 року порушив посол США Девід Прессман. «Як країна, що пережила 1956 рік, може бути такою толерантною до путінської Росії?» — спитав Прессман під час виступу на Будапештському форумі минулого тижня.
Цей рік був не надто вдалим для владущої партії Угорщини Fidesz. Проблеми почалися ще в лютому, коли з’ясувалося, що колишній чиновник, який був засуджений за приховування злочинів жорстокого поводження з дітьми в державному дитячому будинку, був помилуваний тодішньою президенткою Каталін Новак. Скандал мав у наслідку одні з найбільших протестів в Угорщині з 2010 року і спричинив подальшу відставку Новак. Юдіт Варга, колишня міністерка юстиції, яка мала очолити список Fidesz на цьогорічних парламентських виборах до Європейського Союзу, також була звільнена через цю справу.
Обурення почало вщухати в березні, коли за дивним поворотом подій колишній чоловік Варги, Петер Мадяр, увірвався на політичну сцену, оголосивши про створення власної партії та оприлюднивши докази, які, як він стверджував, свідчать про причетність уряду Fidesz до корупції. Його повстанська кампанія, яка вийшла з кіл Фідес із добрими зв’язками, стала раптовим ударом. Мадяр, нині депутат Європарламенту, не гаючи часу, закликав до відставки Орбана.
Ще в березні Балаж Орбан сказав, що в новій холодній війні між Заходом і його суперниками Угорщині не потрібно ставати на якийсь бік. Він відкидає те, що він вважає різновидом неоромантизму, який без потреби ставить західні «демократії» в супротивність до «автократій», натомість виступаючи за зовнішню політику, засновану на реалізмі, а не на ідеологічних лекціях. Його бачення полягає в реалізації «стратегії зв’язку», в якій Угорщина дбатиме про свої інтереси, розширюючись у якомога більшій кількості різних напрямів. Зробивши це, вона може стати «ключовою державою», яка зможе нейтралізувати напругу протиборчих блоків і сприяти деескалації глобальних конфліктів.

Балаж Орбан
Щодо виходу Угорщини з НАТО задля нейтральності він висловився, що «вихід із західних альянсів суперечить принципам держави». За його словами, Brexit став катастрофою для Угорщини, тому що усунув цінну противагу структурі ЄС, яка відтоді ставала все гірше. «Ми хочемо брати участь у будь-якій співпраці, яка базується на національних інтересах. Це те, чого ми хочемо».
Балаж стверджує, що 80-90% угорського народу погоджуються з політикою уряду Угорщини щодо війни Росії в Україні. Як мені відомо, це не зовсім так. Натомість додам, що російська пропаганда працює невпинно по всьому світу, і навіть в Канаді, здебільшого завуальовано, але ефективно, і на жаль, не надто багато людей чинять спроби щось аналізувати, перевіряти правдивість факті, тверджень, бо світ насамперед опікується питанням споживання.
Угорщина оголосила пріоритети свого головування в Європейській раді:
- нова європейська угода про конкурентоспроможність;
- зміцнення європейської оборонної політики;
- послідовна політика розширення, заснована на здобутках
- припинення нелегальної міграції;
- формування майбутнього політики згуртованості;
- сільськогосподарська політика ЄС, орієнтована на фермерів;
- розв’язання демографічних проблем.
Стосовно конфігурації Ради із загальних справ, Угорщина продовжить роботу над впровадженням Стратегічного порядку денного, верховенства права, прозорості та доброчесності, стійкості демократії, майбутнього Європи, розширення, боротьби з антисемітизмом та сприяння єврейському рівню життя;
розвиток відносин між ЄС та Великою Британією, між ЄС та Швейцарією та Угоди про асоціацію з Андоррою та Сан-Марино.
Одним із ключових пріоритетів головування Угорщини є політика розширення, заснована на здобутках збалансованої та гідної довіри. За словами угорського уряду, країна прагне надати нового імпульсу процесу інтеграції Західних Балкан, визнаючи, що ЄС не повний без них. Угорське представництво очікує досягти відчутного прогресу у вступі до ЄС балканських країн-кандидатів, поглиблення співпраці через майбутній саміт ЄС — Західні Балкани та Європейську політичну спільноту.
У межах щорічного діалогу Ради про верховенство Угорщина висловилася щодо очікувань розгляду окремих країн на засіданні Ради із загальних справ у листопаді, зосередившись на подіях на Мальті, Нідерландах, Австрії та Польщі.
Угорщина акцентувала тренди розвитку верховенства права в Албанії, Чорногорії, Північній Македонії та Сербії.
За словами країни, що головує в Європейській раді, верховенство права відіграє центральну роль у процесі розширення як фундаментальної умови для членства в ЄС. Цього року Албанія, Чорногорія, Північна Македонія та Сербія, як найпросунутіші, на думку Угорщини країни-кандидати в процесі вступу та щодо рівня їх готовності до верховенства права, були вперше включені до звіту Комісії про верховенство права.
Європейська рада розпочала підготовку до засідання Європейської ради 17-18 жовтня 2024 року з обговорення анотованого проєкту порядку денного.
На зустрічі в жовтні лідери ЄС обговорять агресивну війну Росії проти України та ситуацію на Близькому Сході. Вони також проведуть перший обмін думками щодо доповіді Маріо Драгі «Майбутнє європейської конкурентоспроможності». Інші можливі теми — міграція, безпека та оборона.
У межах угорського головування 2024 року Європейській раді передбачено запропонувати схвалити комплексні рекомендації для окремих країн.
Пропонується напрацювати підсумки зміни клімату та COP16 щодо біологічного різноманіття. А також, ймовірно, розглядатимуться конкретні питання зовнішньої політики, зокрема у Грузії та Молдові. Але це після розгляду змін клімату.
Тож про Україну згадали лише опосередковано і як про щось не надто важливе, що насамперед не збігається з думками більшості країн Європейського Союзу.
Звісно, Європейський Союз на щастя має свій план стосовно України й розвитку демократії. Та на думку Віктора Орбана, Європа не надто «інтелектуальна», щоб збагнути масштаб програм угорського прем’єра.
Трамп вихваляється відданістю диктаторів, поміж яких Віктор Орбан
Дональд Трамп під час виборчих дебатів з Камалою Харріс повихвалявся у дивний спосіб.
Говорячи про свою зовнішньополітичну майстерність він нагадав світові, що його підтримують диктатори.
«Я розмовляла з військовими управлінцями, деякі з яких працювали з вами, і вони сказали, що ви ганьба», — сказала Камала Гарріс, акцентувавши, що його виступ на дебатах свідчить, що він не має енергії, щоб керувати країною.
У відповідь Дональд Трамп похизувався своїми стосунками з авторитарним лідером Угорщини Віктором Орбаном.

Трамп під час дебатів
«Віктор Орбан, один із найшановніших людей — його вважають «сильною людиною» — він жорсткий і розумний», — почав Трамп, а потім заявив, що Орбан сказав американським лідерам: «Вам потрібно, щоб Трамп повернувся як президент».
Кандидат у президенти США від Республіканської партії хизувався підтримкою прем’єр-міністра, який засуджував «змішані расові нації», закликав до «Європи національних держав» і допоміг зруйнувати демократичні засади в Угорщині. Це, певна річ, його вибір.
«Китай боїться його, Північна Корея боїться його… Росія боїться його», — сказав Трамп про себе від третьої особи, намагаючись показати свою силу.
«Диктатори та автократи, що є лідерами цих країн, вболівають за те, щоб ви знову стали президентом», — відповіла Камала Гарріс. «Ви обожнюєте диктаторів замість того, щоб дбати про демократію».
Трамп посміхнувся і кивнув.
Віктор Орбан не має сумнівів, що ЄС відшкодує Угорщині витрати на охорону кордону

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан
Прем’єр-міністр Віктор Орбан заявив на початку вересня, що він переконаний, що Європейська комісія відшкодує витрати Угорщини на захист зовнішнього кордону Європейського Союзу від нелегальної міграції.
У 2015 році Угорщина закрила великий транзитний маршрут через Угорщину для сотень тисяч шукачів притулку, які тікали від війни та бідності, зміцнивши його підтримку вдома, але спричинивши потужну критику з боку багатьох союзників ЄС.
Та Орбан розійшовся і сказав, що Німеччина нарешті почала «прокидатися» від несприятливих наслідків міграції. Нещодавно Берлін оголосив про прикордонні перевірки на наступні шість місяців на всіх своїх сухопутних кордонах, а також про пропозиції щодо зменшення кількості шукачів притулку.
«Угорщина має отримати значні кошти, у які обійшовся нам захист кордону», — сказав Орбан на державному радіо. «Вони заплатять, це лише питання часу».
Згодом керівник його апарату заявив, що Угорщина готова подати до суду на Європейську Комісію щодо витрат на охорону кордону, які, за словами Будапешта, становлять 2 мільярди євро.
У червні Верховний суд Європейського Союзу постановив, що Угорщина має сплатити штраф у розмірі 200 мільйонів євро через те, що вона не змінила свою політику поводження з мігрантами та шукачами притулку на своєму кордоні, рішення, яке Орбан тоді назвав обурливим.
«Зараз є ще один крок, який повинні зробити західноєвропейські лідери, він не надто складний інтелектуально: що якщо вони кажуть, що кордони потрібно захищати, то ті, хто насправді захищає кордони, не можуть бути за це покарані», – сказав він з огляду на штраф, який очікує на нього.
Слід зазначити, що в цьому напрямі угорський голова уряду влаштував бурхливу діяльність.
На нещодавньому саміті в Північній Македонії він назвав цю країну ключовою у балканському міграційному шляху. Орбан закликав до кооперації у захисті Європи від нелегальних мігрантів на довгостроковий термін і назавжди. «Розвиток співпраці між Угорщиною і Північною Македонією вирішальний у цьому напрямі», — наголосив він. Це і справді пріоритет для Орбана, адже він переховує македонського екс-прем’єра Миколу Груєвського, якого звинувачують у корупції.
На думку угорського історика Унгварі, заяви Балажа Орбана про капітуляцію перед Росією може бути злочином, підготовкою до зради.
Державна зрада як кримінально-правове поняття існує і тепер, — зазначив історик.
Історик Крістіан Унгварі також проаналізував коментарі Балажа Орбана стосовно зв’язку угорських подій 1956 року з російсько-українською війною і дійшов висновку, що пояснення політичного радника прем’єр-міністра межує з державною зрадою.

Унгварі Крістіан
Грунтуючись на вигаданій серії подій, перенесених на 1956 рік, в яких Балаж Орбан, будучи політичним керівником уряду Імре Надя, закликає до капітуляції, історик дійшов висновку, що паралель, яку він проводить між угорською революцією, боротьбою за свободу та російсько-українською війною абсолютно антиісторична. «Однак, якщо Балаж Орбан був настільки легковажний, що дозволив собі цю аналогію, я маю поставити запитання: якби революція 1956 року склалася так, як показує попередній сценарій, виведений суто з українського прикладу (…), то що б вони зробили з Балажем Орбаном, якби він, політичний директор уряду Імре Надя, репрезентував свою ідею про те, що війна безглузда, тому що країна була зруйнована, більшість округів Сабольч-Сатмар і Хайду-Біхар були втрачені, і угорський народ помирав ні за що. Я підозрюю, що колеги-міністри Імре Надя побили б його до смерті на місці, а самого прем’єр-міністра вирвало через слова Балажа Орбана. До речі, із заяви Балажа випливає, що єдине мудре політичне рішення в угорській історії було ухвалено 19 березня 1944 року, коли угорський уряд вітав війська Німецької імперії з розумінням, так би мовити, щоб уникнути кровопролиття. . Це, як кажуть, показово», – сказав історик.
Крістіан Унгварі також надіслав послання колезі з Мандінера Матьяшу Кохану, у програмі якого виступав Балаж Орбан: «Історичні знання Матіаша Кохана, який брав інтерв’ю у політичного директора прем’єр-міністра, м’яко кажучи, мізерні, і він навіть не спробував приховати нелюбов до України та США, що не дивно. «Цікаво, що Матьяш Кохан посилається на доктрину Брежнєва у зв’язку з 1956 роком, хоча вона була оголошена радянським керівництвом лише через дванадцять років, у 1968 році – nota bene, у 1956 році Микита Хрущов все ще був господарем у Москві», – вказав він.
Однак, як він писав, у той час як Матьяш Кохан видався просто неосвіченим, заява Балажа Орбана є кроком уперед. «Те, що сталося тут і зараз, полягає в тому, що, на думку відповідального угорського політика, свобода і незалежність, або, іншими словами, незалежне національне та державне існування — це ніщо, і не треба згадувати найменшої критики мети Росії у цій віійні», — каже Крістіан Унгварі.
Історик акцентував, що зрада як злочинна категорія існує і тепер. Згідно зі статтею 258 Закону C від 2012 року, Балаж Орбан лише за невеликий крок від скоєння засекреченої справи про зраду. Це означає, що він ділиться своєю ідеєю про капітуляцію безпосередньо з одним із дипломатів РФ. Унгварі додав, що діяння вчинено шляхом зловживання державною владою.
Дописувала заступниця головного редактора Newssky (Центральна Європа і Канада), керівниця проєкту V5 Media Марина Ковальчук