Трамп і Україна: Зрада чи нерозуміння? Аналіз наслідків переговорів з Путіним
21.05.2025 0 By Chilli.PepperКиїв захлинувся гіркотою розчарування. Знову. Як стара рана, що не гоїться, спливає відчуття зради. Вашингтон, здавалося б, далекий і недосяжний, знову стає ближчим, але не як союзник, а як дзеркало власних страхів. Чи справді Дональд Трамп не розуміє, з ким має справу, чи цинічно використовує Україну у власній грі?

Президент США Дональд Трамп у Досі, Катар, 14 травня 2025 року. (Win McNamee / Getty Images)
Тіні Дохи: З чого все почалося
14 травня 2025 року, Доха, Катар. Президент США Дональд Трамп зустрічається з лідерами країн Близького Сходу. У кулуарах – напружені розмови про Україну. За кілька днів до цього, 19 травня, Трамп проводить телефонну розмову з Володимиром Путіним, намагаючись виступити посередником у врегулюванні конфлікту. Результат? Сумнівний “прогрес” і чергова порція обіцянок, які, здається, нічого не варті. Kyiv Independent повідомляє про розчарування українських політиків, які вбачають у діях Трампа нерозуміння справжніх намірів Росії.
“Він не знає, як мати справу з гангстерами”: Реакція з Києва
Андрій Осадчук, депутат від фракції “Голос”, висловився різко: “Трамп не знає, як мати справу з гангстерами”. Його слова – віддзеркалення загального настрою в українському політикумі. Путін, на думку багатьох, просто використовує Трампа, щоб виграти час і продовжувати агресію. І це відбувається на тлі того, що Укрінформ регулярно повідомляє про нові обстріли та жертви серед цивільного населення.
Мінські домовленості 2.0? Небезпека прямих переговорів
Інна Совсун, також депутатка від “Голосу”, наголошує на небезпеці прямих переговорів між Україною та Росією без посередників. “Росіяни готові йти на компроміс лише тоді, коли відчувають тиск”, – зазначає вона. І тут виникає питання: чи готовий Трамп чинити цей тиск? Поки що відповідь, здається, негативна. Після розмови з Путіним він заявив, що не буде вводити нові санкції проти Росії, “тому що є шанс” на прогрес. Ця позиція викликає обурення не лише в Україні, але й серед європейських союзників. Reuters повідомляє про занепокоєння в Брюсселі щодо можливого послаблення санкційного тиску на Росію.
Ультиматуми Путіна: Чи є місце для компромісу?
Олександр Мережко, голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики, підкреслює, що Путін не йде на жодні поступки. Він продовжує наполягати на своїх ультиматумах і максималістських вимогах, відкидаючи пропозиції про припинення вогню. На переговорах в Стамбулі 15 травня російська делегація повторила вимоги про визнання анексії Криму та чотирьох областей, незважаючи на те, що Росія не контролює їх повністю. BBC наголошує, що такі вимоги роблять будь-який компроміс неможливим.
“Моє життя – це угоди”: Чи вміє Трамп домовлятися?
Трамп, автор книги “Мистецтво укладати угоди”, знову хизується своїми навичками переговорника. Але в контексті українського конфлікту ці заяви звучать лицемірно. Олена Галушка з Центру протидії корупції зазначає, що ЄС та США повинні посилити тиск на Росію, якщо вона відмовляється від припинення вогню. “Росія не хоче миру, вона хоче Україну”, – підкреслює вона. І поки Трамп намагається знайти “спільну мову” з Путіним, Atlantic Council публікує аналітичні матеріали про те, як політика Трампа підриває позиції України на міжнародній арені.
Ціна провальних переговорів: Життя під окупацією
Поки у Вашингтоні та Москві тривають переговори, українці, які живуть під російською окупацією, спостерігають за цим з тривогою. Жінка з Криму, ім’я якої не називається з міркувань безпеки, розповіла Kyiv Independent, що боїться, що в результаті переговорів Крим залишиться під контролем Росії. Вона – активістка руху опору “Жовта стрічка” і продовжує боротися, щоб показати світові, що українці не здалися. “Я буду продовжувати чинити опір, навіть якщо Крим залишиться частиною Росії, тому що Крим був і є Україною, незалежно від політичних рішень”, – наголошує вона.
Європейський фронт: Чи підтримає Європа Україну?
На тлі невизначеності з боку США, Європейський Союз намагається підтримати Україну. 20 травня ЄС офіційно затвердив 17-й пакет санкцій проти Росії, включаючи заходи проти майже 200 суден “тіньового флоту”. Council on Foreign Relations зазначає, що європейські санкції мають певний вплив на російську економіку, але їх недостатньо для того, щоб змусити Путіна змінити свою політику. Чи зможе Європа самостійно протистояти російській агресії, якщо США відійдуть убік? Це питання залишається відкритим.
Замість висновку: Чи є надія?
Ситуація навколо України залишається вкрай складною. З одного боку, є підтримка з боку Європи, з іншого – невизначеність з боку США. Чи зможе Україна вистояти в цій боротьбі? Відповідь залежить від багатьох факторів: від єдності українського народу, від підтримки міжнародних партнерів, і, зрештою, від того, чи зможе світ розпізнати справжні наміри Володимира Путіна. І чи зможе Дональд Трамп навчитися “мати справу з гангстерами”.