Словаччина нестабільна. Окрім зовнішньополітичних помилок уряду наростають суперечності у владній коаліції

10.01.2025 0 By Writer.NS

Ексклюзив. Нескінченні помилки Роберта Фіцо на міжнародній арені можуть дорого обійтися Словаччині. Віктор Орбан знає – фонд відновлення не працює для Угорщини. І жодна Росія не зарадить.

Зустріч Фіцо і Путіна в Кремлі

Кремль використовує Фіцо в інформаційній війні, що насамперед шкодить Словаччині.

Новина про те, що Росія готова погодитися на можливість проведення мирних переговорів щодо врегулювання російської агресії проти України в Словаччині, вперше надійшла з Кремля.

«Ми не проти», – цитує ТАСС Володимира Путіна. «Якщо це станеться — чому б і ні? З нашого погляду, Словаччина займає нейтральну позицію. Для нас це прийнятний варіант», – продовжив Путін.

Водночас Росія не має наміру відмовлятися від своїх забаганок стосовно України та, принаймні за словами міністра закордонних справ Сергія Лаврова, зацікавлена не в тимчасовому перемир’ї, а в новій постійній організації відносин, яка б «забезпечила безпеку РФ і її сусідів».

Наразі Москва не зупиняється, намагаючись захопити все більше території України попри величезні втрати. і на думку зокрема й словацьких експертів, це  про мир.

«Важливий не лише зміст, а й форма. Кремль видав це лише через кілька днів, і Роберт Фіцо цим не пишається. Це черговий фрагмент сильної психологічної війни, яку Росія веде проти України», – прокоментував подію колишній прем’єр-міністр Словаччини Мікулаш Дзурінда. Він переконаний, що ця подія надто негативно позначиться на Словаччині.

Мікулаш Дзурінда

Вперше я справді не розумію поведінки Фіцо», — сказав він журналістам SME.

Ні Мікулаш Дзурінда, ні колишній міністр оборони Мартін Скленар, який тепер працює в організації Globsec, не сприймають новини про перемовини як реальну можливість.

«Інформація спершу надійшла з Кремля, мені не зовсім зрозуміло, як це було. Чи ініціатива походить від Словаччини, чи ми випадково повинні взяти на озброєння таку ідею», – сказав Скленар.

«Найбільший інтерес Словаччини на цю мить має полягати в тому, щоб ситуація в Україні була такою, аби взагалі можна було починати переговори», – додав він.

Український експерт, керівник Інституту досліджень європейської безпеки Гліб Фіщенко акцентує те, що сам візит Фіцо до Кремля зіпсував його стосунки з Києвом.

Україні про це навіть не повідомили. Можливо, в якихось неформальних дипломатичних відносинах, але Україна у стані війни, і президент інформує про все, що відбувається на зустрічах», – каже він.

За його словами, це насамперед спроба Росії легітимізувати Путіна в Європі. «Російські ЗМІ та телеграм-канали почали поширювати інформацію про те, що Фіцо зруйнував стіну між Заходом і Росією», — каже Скленар.

За його словами, російська пропаганда почала будувати образ Росії, яка готова домовлятися, а колективний Захід – ні, і Фіцо є тим, хто подолав бар’єр.

На погляд Фіщенка, присутність Фіцо в Кремлі спричинила в Україні більший резонанс, ніж подальший звіт про переговори. «Після зустрічі з Путіним українці не розуміють, навіщо прем’єр-міністр країни ЄС зустрічається з терористом. Вони починають думати, що словаки проти них. Як угорці чи серби», – каже він.

За його словами, інформація про те, що словаки в одному човні з сербами та хочуть «великого слов’янського світу», також резонує в Україні.

Так це сприймає і Дзурінда, за словами якого передусім перед нами черговий епізод російської психологічної війни, а меседж про відкритість Росії до переговорів розрахований насамперед на українську та на міжнародну громадськість.

«На мій погляд, ось на що спрямована ця афера, яку розв’язав Кремль. Вона розрахована насамперед на те, щоб українське суспільство ще більше дестабілізувати та роз’єднати. Розірвати єдність в українській політиці. Якщо це вдасться, це принесе Росії переваги на полі бою», – каже словацький ексміністр.

Перед міжнародною громадськістю, за його словами, Москва намагається намалювати картину, що саме вона простягає руку. «Ми всі хочемо, щоб вбивства припинилися. Але ми також знаємо, що Путін бреше», – сказав він.

До дискусії у Фейсбуку долучився ексміністр економіки з уряду Едуарда Хегера Карел Хірман:

«Це справді найвідповідніший і найточніший опис зовнішньої політики Словаччини, представлений нинішньою урядовою коаліцією Smer-Hlas-SNS, який я до цього часу чув і читав:

Карел Хірман

«Ми можемо домовитися з Російською Федерацією, президентом Путіним. «Вони мають викликати Зеленського і хто знає, може навіть дзвонити Президенту Трампу», — сказав голова ДСНС Андрій Данко у шоу «У політиці».

На щастя для Словаччини та для Європи в Словаччині чимало політичних партій, і кожна має прихильників, тож монобільшість там навряд чи можлива.

Пристрасті не вщухають і не вщухатимуть, що насправді гратиме на користь Україні.

Пеллегріні у Новорічному зверненні звернувся до словаків та уряду Фіцо як президент.

«Шановні словаки, шановні словаки, шановні співгромадяни!

Прихід Нового року – це завжди погляд у невідоме, і може містити як надію, так і страх. І тому ми завжди спільно хочемо, щоб новий рік був хоч трошки краще ніж попередній, щоб ми були здорові, щасливі та задоволені. З щирого серця бажаю, щоб усі побажання, які ви вже отримали від своїх близьких, здійснилися і щоб ви увесь рік якомога більше насолоджувалися їхнім здійсненням.

Дозвольте мені вперше звернутися до вас із новорічними побажаннями як Президент Словацької Республіки. І дозвольте мені висловити свої побажання всій нашій батьківщині, усім її людям у кожному куточку Словаччини. Нехай у нас у Словаччині в новому році буде якомога більше мужності, стабільності, миру та порозуміння. Бо саме мужність, стабільність, мир і розуміння сьогодні нам усім дуже потрібні.

Під час своїх подорожей Словаччиною я бачив багато неймовірних історій людської мужності. Від багатьох із них у мене досі мороз по шкірі. Це про мужність боротися з долею, не здаватися ні за яких обставин і щодня знаходити в собі нову енергію не лише для себе, а й для людей навколо.

Я бачив нянь, які в Банській Бистриці щодня самовіддано доглядають за невиліковно хворими дітьми. Названі сім’ї, які роблять все, щоб інакші діти відчували любов і тепло дому. Працівники будинків соціального обслуговування, які створюють гідний та мирний вік нашим пенсіонерам. Я бачив мужність наших пожежників, військових і поліціянтів, з якою вони рятують життя людей навіть ціною власних.

Але я відчув і інший вид мужності – не чекати допомоги від інших, а стояти на власних ногах. Багато неймовірно наснажливих історій людей, які своїми ідеями та величезною відданістю спершу створили роботу для себе, а на сьогодні дають її сотням інших. Люди, які не складали рук, коли бачили будь-яку несправедливість навколо себе, а боролися за свої права та права своїх близьких.

Сьогодні я бажаю такої мужності всім нам, шановні співгромадяни. Щоб, попри постійний страх, у нас було якомога більше мужності та віри у власні сили, з якими всі перешкоди долаються набагато легше.

Я особливо бажаю словацькому уряду мужності. Щоб у новому році він знайшов у собі сміливість зробити фундаментальні кроки в ключових сферах, де люди повинні бачити реальні рішення. Щоб він розумів, що основний тягар його роботи все-таки лежить на батьківщині, а не за кордоном. І слід зосередити свою енергію там, де це принесе користь всьому нашому суспільству – а не витрачати свою енергію на взаємні суперечки чи на теми, які можуть деякий час зацікавити та викликати емоції, але аж ніяк не поліпшать повсякденного життя людей у Словаччині.

Минулого року, наприклад, уряд ухвалив сміливе рішення щодо побудови нової АЕС у Словаччині. Але нам також потрібні такі сміливі та принципові рішення з довгостроковим впливом на життя всієї країни в інших сферах. Я кажу про охорону здоров’я, освіту, дорожню та залізничну інфраструктуру, а також про підготовку Словаччини до промисловості нового покоління, використання нових технологій, штучного інтелекту чи поки що невикористаного багатства у вигляді надзвичайно цінних джерел найліпшої питної води, що є в Словаччині.

Я розумію, що торішня діяльність уряду відзначалася вжиттям необхідних заходів для консолідації державних фінансів. І це, безумовно, ознаменувалося найгіршою подією минулого року – замахом на вбивство прем’єр-міністра.

Але немає жодних причин, щоб уряд повною мірою не використав свій другий рік при владі для ухвалення фундаментальних і довгострокових рішень. Влада ще має унікальну можливість змінити невдалий спосіб управління державними справами, яким ми зараз керуємо за системою від виборів до виборів. І завдяки своїм сміливим рішенням у багатьох сферах вона має закласти основу для довгострокового процвітання нашої батьківщини та її сильної конкурентоспроможності в європейському та світовому масштабі.

Як президент, обраний безпосередньо громадянами Словаччини, я також робитиму все, щоб у наступному році активно порушувати та розв’язувати ці довгострокові, складні, але надзвичайно важливі питання.

Я слухаю людей під час багатьох поїздок по всій Словаччині та знаю, що їх хвилює і де вони найбільше потребують позитивних змін. Тому торік я приймав у Президентському палаці представників усієї галузі охорони здоров’я та словацьких вчителів. Тож цього року я продовжу порушувати інші ключові теми.

У 2025 році президентський палац не буде ні філією уряду, ні політичним центром протистояння йому. Це завжди буде місце, де шукатимуть довгострокового бачення Словаччини та де порушуватимуть фундаментальні питання нашого майбутнього.

Шановні співгромадяни!

Другим ключовим словом 2025 року я назвав би стабільність. Найбільшою передумовою для стабільності є те, щоб ми пережили цей рік у мирі та безпеці.

Я дуже-дуже бажаю, щоб мир запанував не лише у Словаччині, але щоб нарешті припинилися вбивства в Україні, у секторі Газа та в усіх частинах світу, охоплених війнами та кривавими конфліктами.

Тому що ці війни та конфлікти зовні стосуються декларованих цінностей, але їхній реальний результат полягає в тому, що кожного дня гинуть невинні люди, а жінки та діти страждають неймовірно. І ці страждання у 21 сторіччі – це страшна ганьба для всієї нашої цивілізації.

Встановлення миру в Україні було б найкрасивішим святкуванням 80-ї річниці закінчення Другої світової війни, яку ми цього року гідно відзначимо у Словаччині.»

Що хотів сказати Пеллегріні, кожен може мати власну думку. Як на мене, невдоволення владою Фіцо в Словаччині наростає, водночас Пеллегріні не є її опонентом, а швидше — її частиною.

Петер Пеллегріні

Перша новорічна промова президента дає змогу трохи точніше оцінити формат президентства. І неадекватний вчинок Фіцо наприкінці року змусив Пеллегріні окреслити певні межі між ним і … Фіцо.

В його промові було чимало казкової лексики про чудову країну, повну неповторних людей, ніби з початкової школи, та інфантильний меседж про примирення та заклик до взаєморозуміння від доброго пастиря, але десь на півдорозі промови він виголосив одне важливе повідомлення, з яким не посперечатися.

Він сказав, що уряд має дивитися за межі «незмінних» альянсів — ЄС і НАТО, але він має принести відчутні результати й «не погіршувати європейські та трансатлантичні відносини. Словаки кажуть, що вже варто брати календарі та передбачати дату дострокових виборів. Такі справи.

Кажуть, Трамп відвідає Братиславу в лютому. Але це не точно

Колишній глава чеської дипломатії Заоралек розповідає про підготовку доленосного для Словаччини візиту.

Колишній міністр закордонних справ і культури Чехії Любомир Заоралек стверджує, що інформація просочується з канцелярії уряду Словаччини. Інший ексміністр закордонних справ Чехії Сиріл Свобода також допустив імовірну зустріч Дональда Трампа і Володимира Путіна.

У США готуються до інавгурації новообраного президента Дональда Трампа, що відбудеться 20 січня. Глядачі чеського CNN Prima NEWS у п’ятницю ввечері могли почути, що Словаччина готується до візиту Трампа в лютому.

«Я кажу це з ризиком, це ще не офіційно, але я знаю це напевно», – сказав один із лідерів чеських соціал-демократів.

За словами Заоралека, Фіцо і Трампа пов’язують «особисті стосунки з Україною і негативне ставлення до президента Володимира Зеленського».

Фіцо

Словацька поліція мала б заарештувати Путіна.

Ексміністр закордонних справ Чехії Сиріл Свобода також допустив можливу зустріч Трампа і Володимира Путіна. Якби очільник Кремля прибув до Словаччини, поліція повинна була б заарештувати його на підставі ордера на арешт, виданого Міжнародним кримінальним судом (МКС), який підозрює Путіна у відповідальності за воєнні злочини в Україні.

Aktuality.sk запитав Департамент преси та інформації канцелярії уряду Словаччини, чи готується візит Трампа, як припускає Заоралек. Відповіді немає.

Фіцо був далеко не першим

Після перемоги Трампа на президентських виборах у США в листопаді минулого року одними з перших телефонними розмовами з ним похвалилися не словацькі політики, а звісно — прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, також Президент України Володимир Зеленський, прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала та президент Польщі Анджей Дуда.

Офіс словацького уряду похвалився телефонною розмовою Фіцо з Трампом після виборів більш ніж через два тижні після того, як це зробили лідери сусідніх зі Словаччиною країн.

Заступник голови Нацради Андрей Данко висловив думку, що Словаччина справді може стати ареною мирних перемовин між Росією та Україною. З його погляду, він міг би переконати Путіна.

Андрей Данко

Січнева поїздка парламентської делегації до Москви матиме на меті відновити комунікацію та зібрати інформацію, необхідну для того, щоб «розплющити очі» словакам, як це працює в Російській Федерації, насамперед у сфері економічної співпраці із Заходом.

Віцеспікер Національної ради Словацької Республіки Андрей Данко акцентував, що проведе зустріч з представниками російського парламенту та уряду. «Ми хочемо зрозуміти певні позиції, законодавство і відновити деякі відносини з Росією», — сказав Данко, який також хоче зосередитися на питаннях співпраці з великими західними компаніями. Він розглядає майбутній візит парламентської делегації з шести осіб, що охопить депутатів Smer-SD і SNS, як продовження діалогу, який прем’єр-міністр Роберт Фіцо (Smer-SD) розпочав на своєму рівні під час зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним раніше.

Водночас Данко акцентував важливість російського газу для Словаччини та всієї Європи. «Ви не можете почати використовувати інший газ відразу. Так само ядерне паливо, суть в тому, що жодне інше ядерне паливо, крім російського, не годиться для наших електростанцій», – зазначив він. Тому він назвав заяви з Європи щодо припинення постачання з Росії фальшивими (бо західні компанії продовжують працювати з Росією).

Словаччина могла б прийняти саміт

Віцеспікер парламенту також прокоментував тему можливого мирного російсько-українського саміту в Братиславі. На його думку, столиця Словаччини справді може стати ареною такої зустрічі. Він закликав опозицію долучитися до ідеї та допомогти її втілити.

«Ми можемо змусити Путіна погодитися, а вони нехай спробують переконати (Володимира) Зеленського», – сказав він, упевнений, що міжнародний ордер на арешт російського президента не буде проблемою. Він не може уявити арешт Путіна.

«Ковальчук»Дописувала заступниця головного редактора Newssky (Центральна Європа та Канада), керівнця проекту V5 Media Марина Ковальчук


Підтримати проект:

Підписатись на новини:




В тему: