Словаччина не погодиться на диктатуру попри спроби Фіцо
13.05.2025Ексклюзив. Роберт Фіцо, надихнувшись вміннями свого друга Владіміра Путіна, чинить спроби зафіксуватися як крутий мачо, який диктуватиме словакам правила життя. Та йому це не вдається, він має вигляд кумедного недолугого радянського директора. Не братиму на себе відповідальність як провісник. Та друге прем’єрство Фіцо не обіцяє бути занадто довгим.
Фіцо скаржиться співгромадянам на психічний стан
Яка ваша думка щодо мого стану здоров’я — запитує Роберт Фіцо Словаччину.
Річ у тім, що словацька урядова коаліція ледь тримається купи, і навіть досить лояльний до словацького глави уряду лідер SNS Андрей Данко обурений через його настрій та здатність повноцінно виконувати свою роботу.
Фіцо перетворив останній день тижня, що минув, на політичні дебати.
Прем’єр-міністр Роберт Фіцо (Smer-SD звернувся до громадськості у відповідь на запитання про його здоров’я та психічний стан, оскільки минулого тижня він скасував більшу частину своєї робочої програми.
«Є речі, пов’язані з замахом на моє життя, які іноді заважають мені сидіти в машині чотири години. Більше я вам нічого не скажу», – прошепотів Фіцо після запитань журналістів.
А тут мені цікаво…Чи смерть Яна Куцяка (вбитого через розслідування корупції Фіцо й його оточення) також не дає йому змоги спокійно жити?
Ті, що близькі до нього, кажуть, що його більше неможливо толерувати, хоча як ми пам’ятаємо, ще 100 днів тому, коли Дональд Трамп увірвівся до Овального кабінету, Фіцо називав себе чи не найближчим другом Ілона Маска і пообіцяв технологічні зрушення.
Прем’єр-міністр провів годинну пресконференцію в офісі уряду в неділю о дев’ятій годині ранку, на якій знову поскаржився на телевізійні політичні шоу. Він запропонував скасувати їх, звернувшись до політиків з усіх партій з проханням припинити їх відвідувати. І висунув креативну альтернативу.
Ви не знали, але у словацькому очільникові уряду десь глибоко захований телевізійний продюсер.
Він береться організовувати власну пресконференцію щонедільного ранку, і такий політичний телемарафон обіцяє бути чимось просунутим і інформативним.
Фактично, прем’єр-міністр воліє монополізувати телепростір, оскільки новий формат словацького телебачення визначатиме теми політичного дискурсу на тиждень, і це будуть не виступи в ефірі телеканалів Joj, Ta3, STVR та Markíza.
Якщо ви провели неділю, присвятивши себе близьким або собі, як сказав прем’єр-міністр, але вам цікаво, чим займаються люди, відповідальні за управління країною, ви матимете короткий виклад найважливішого. Ось такий новий телевізійний геній у Словаччині. Чекаємо!
Подейкували, що Фіцо не поїде до Москви на парад
У Словаччині поширюється інформація, що Фіцо, як і президент Сербії Вучич не поїде до Москви 9 травня.
За шість днів до військового параду в Москві з нагоди річниці закінчення Другої світової війни в соціальній мережі X, а також через кілька російських ЗМІ постала інформація, що ці двоє, Фіцо та Вучич, були отруєні. Так.
Александр Вучич 3 травня відвідав Військово-медичну академію в Белграді, повідомляють сербські портали RTS та Novosti. Вучич захворів під час свого закордонного візиту до Сполучених Штатів, який згодом перервав і повернувся до Сербії.
Однак сербські ЗМІ та офіційні канали комунікації президента Сербії поки що не сповіщали про скасування запланованого візиту до Москви, або що поточний стан здоров’я глави держави свідчить про те, що він безумовно не поїде до Росії.
Такі ж маніпуляції стосуються і словацького прем’єр-міністра. Кілька акаунтів на мережі X посилаються на конкретну статтю на телевізійному порталі Markíza tvnoviny.sk, стверджуючи, що Фіцо скасував свою участь у програмі 9 травня в Москві.
Варто зазначити, що Markíza анонсує суттєві зміни в робочій програмі прем’єр-міністра. Фіцо скасував свою участь у лекції для студентів Оксфорда, яка мала відбутися у Великій Британії у вівторок. Він планував відпрацювати зміну в пекарні в Нітрі з середи на четвер, але й це скасував. Зрештою, він навіть не брав участі в програмі в Ліптовському Мікулаші.
Однак, у звіті порталу Markíza немає інформації про те, що прем’єр-міністр Фіцо вирішив не їздити до Москви.
Урядовий офіс сповістив, що Фіцо скликав пресконференцію на «актуальні теми» на неділю вранці, не вдаючись у подробиці.
У Росії курсує теорія змови щодо того, чи були Фіцо та Вучич отруєні.
Кілька акаунтів у соціальній мережі почали розслідування, щоб з’ясувати, чи не стали проблеми зі здоров’ям президента Сербії та прем’єр-міністра Словаччини приводом для скасування їхньої участі у Дні Перемоги в Москві.
Якщо серйозно, то насамперед представники словацького уряду воліли, щоб Фіцо не їздив до Москви, адже країна попри все є членом Європейського союзу, а дії Орбана і Фіцо вже надто дратують європейських високопосадовців.
Сам Роберт Фіцо поки не каже нічого. Побачимо, що невдовзі він вчинить .
Словацькі політики справді закликали прем’єр-міністра не брати участі в святкуванні 80-ї річниці закінчення Другої світової війни в Москві. Вони кажуть, цим прем’єр-міністр завдасть безпосередньої шкоди словацькій економіці, а також візьме на себе відповідальність за вбитих та поранених в Україні. «Який розсудливий лідер Європейського Союзу обговорюватиме з Робертом Фіцо будь-які ідеї чи пропозиції, коли бачитиме, що той збирається поцілувати перстень Володимира Путіна, вбивці, який також долучив нашу країну до списку ворогів? Це величезний сором», – сказав Міхал Сіпос, голова парламентської групи Словаччини «За народ» (KÚ).

Міхал Сіпос
Голова партії «За народ» та член парламенту Вероніка Ремішова (Словаччина, «За народ», KÚ) також закликала Фіцо не їхати до Кремля, щоб легітимізувати російську агресію. Сіпос і Ремішова також зреагували на заяви Фіцо щодо досягнення домовленості з представниками інших політичних партій щодо скасування недільних політичних дискусійних шоу. «Роберт Фіцо має насамперед усвідомити, що в кожних телевізійних дебатах найбільше місця мають представники партії Smer-SD та представники урядової коаліції», – зазначив Сіпос. Ремішова називає ці заяви знаком того, що прем’єр-міністр більше не може виправдовувати популізм урядової коаліції навіть перед своїми виборцями. «Оскільки більшість телевізійних каналів приватні, це повністю їхнє рішення. Але водночас приватні телевізійні канали зобов’язані за законом забезпечувати неупередженість та збалансованість», – акцентувала політикиня.
Видається, що податок на транзакції в Словаччині попри критику буде ухвалено
Ладіслав Каменіцький — міністр фінансів Словацької Республіки — визнав подальше скорочення витрат у дискусійному шоу на телебаченні Joj Politika 24. Однак, не уточнив, яких саме заходів буде вжито.
За словами міністра, до червня має бути досягнена політична домовленість всередині коаліції щодо подальших заходів консолідації, аби не забракло часу для підготовки та затвердження бюджету. Його має схвалити Національна рада до 21 листопада.

Ладіслав Каменніцький
Якщо це не вдасться, уряду доведеться репрезентувати незбалансований бюджет. Це зобов’язання випливає з конституційного закону про бюджетну відповідальність.
Якщо листопадового терміну не буде дотримано, каже Каменіцький, ймовірно, знадобиться попередній бюджет. Однак, за словами міністра, це можливо лише не більше ніж два місяці.
Наступного тижня Ладіслав Каменіцький хоче провести консультації з Hlas щодо нових заходів консолідації. Упродовж консультацій посадовці мають погодити, які заходи є політично доцільними, які можна впровадити, а які точно не можна.
Каменіцький, як і його партійний керівник, розкритикував партнерів по коаліції, які мають застереження щодо податку на транзакції. Він каже, що має підписи партнерів по коаліції, які вже погодилися на такий податок.
Міністр фінансів (Smer) визнав, що податки на нерухомість зростуть у межах консолідації. Ті, що володіють більшою кількістю нерухомості, ймовірно, сплачуватимуть вищі податки.
Йдеться лише про технічні коректування податку на транзакції. «Коли щось починають коректувати, все руйнується», – сказав він про податок, який, за його словами, оповитий купою брехні. «Усі кричать, бо уникнути податку дуже важко».
Каменіцький акцентував, що консолідація державних фінансів необхідна Словаччині, щоб уникнути проблем з кредиторами.
Роберт Фіцо закликав голів партій Hlas та SNS не критикувати власний уряд та заходи, за які вони самі голосували. Андрій Данко його не послухав і продовжує критикувати податок на транзакції та функціонування коаліції.
Міністерство оборони Словаччини втрапило в корупційний скандал
Перед Різдвом Міністерство оборони Словаччини придбало два літаки, обидва з яких були приватними для багатіїв. Один з них використовувала донька давнього казахстанського диктатора Нурсултана Назарбаєва. Однак словацьке міністерство придбало їх у флоридської компанії. Цю компанію у Східній Європі представляє людина, про яку раніше писав Слідчий центр Яна Куцяка (ICJK) через наркоугруповання Grupo America. Розслідування показало, що флоридська компанія порушує словацьке законодавство, оскільки не розкрила своїх справжніх власників у державному реєстрі, до якого має бути внесена кожна компанія, що веде бізнес з державним сектором. За словами адвоката Андрея Леонтьєва, міністерству слід розглянути питання щодо зупинення дії контрактів або перегляд їхньої дійсності.
18 лютого 2025 року в аеропорту Братислави приземлився розкішний реактивний літак Bombardier 5000. Дванадцятирічний літак було придбано Міністерством оборони трохи понад 23 мільйони доларів. Вартість нового становить 60 до 70 мільйонів доларів, залежно від обладнання.
Придбання цього розкішного літака, який, найімовірніше, служитиме політикам, під час обговорення консолідації та підвищення податків розкритикували опозиційні партії PS (Прогресивна Словаччина) та SLOVENSKO (Рух Словаччини). Міністерство стверджувало, що це вигідна угода, і порівняло її з ціною вживаного автомобіля. Міністерство придбало два літаки загалом майже за 48 мільйонів доларів.
«Дехто називає його розкішним, але з усіх літаків, які там є, у ньому найменше тих речей, які деякі люди вважають вишуканими», – сказав міністр оборони Роберт Каліняк, додавши, що літаки будуть перебудовані та отримають медичні ноші, обладнання для транспортування пацієнтів у важкому стані та інше, поки що невстановлене «військове спорядження».
Висновки Слідчого центру Яна Куцяка свідчать, що літаки цікаві не лише своїми розкішними інтер’єрами, а й своєю історією: другий, з реєстрацією 9H-AVA, який ще не прибув до Словаччини та з лютого міститься припаркований у сервісному центрі Bombardier поблизу Лондона, прибув з Казахстану. За даними розслідувачів, раніше він належав родині колишнього казахстанського диктатора Нурсултана Назарбаєва.
Однак, його не продав Міністерству оборони Назабаєв чи будь-яка з компаній, пов’язаних з ним. Міністерство купило обидва літаки в United Wings International, зареєстрованої у Флориді. Ця компанія, видно, є своєрідним посередником. Хто насправді за цим стоїть, невідомо. У бізнес-реєстрі Флориди зазначено лише ім’я управителя компанії Едуардо Маркеса.
Попри те, що компанія провела бізнес зі Словаччиною майже на 48 мільйонів доларів, вона не міститься в Словацькому реєстрі партнерів державного сектору (RPVS/RPSP), який є публічним документом, у якому повинні бути зареєстровані як фізичні особи, так і суб’єкти господарювання, що здійснюють торгівлю зі словацьким державним сектором. Адвокат Андрей Леонтьєв з Taylor Wessing не розуміє, чому у разі з флоридською компанією має бути інакше. Згідно із законом, будь-яка компанія, навіть закордонна, яка веде бізнес з державою, повинна розкрити своїх справжніх власників — кінцевих бенефіціарів (UBO) у RPVS.
Ситуація створює правовий парадокс, якого, на думку Леонтьєва, навіть не мало бути, оскільки Міністерство не може підписувати контракт до реєстрації флоридської компанії. Леонтьєв висловив припущення, що з огляду на порушення закону, тепер можна обрати два можливі шляхи. Перший полягає в тому, що навіть якщо контракт дійсний, Міністерство оборони має право зупинити його дію (тобто зупинити платежі) і може погрожувати розірванням контракту, тим самим змушуючи ділового партнера виконати своє зобов’язання щодо реєстрації.
Друге, суперечливе тлумачення закону, на думку Леонтьєва, означатиме, що контракт недійсним з самого початку, оскільки він суперечить закону. Однак у будь-якому разі Міністерство оборони мало б зупинити дію контракту через відсутність реєстрації United Wings International.
Ще один цікавий факт про United Wings International – особа, що зазначена на їхньому вебсайті як представник у Східній Європі: Дражен Мікашинович, людина, яка асоціюється з сербським наркоугрупованням Group America. Після запитів розслідувачів щодо контракту на літа, ім’я Мікашиновича зникло з вебсайту United Wings International.
Розслідувачі зателефонували Дражену Мікашиновичу за словацьким номером телефону, зазначеним на сайті United Wings International. Він відповів і підтвердив свою особу, але відмовився розмовляти. «Пан Мікашинович не є і ніколи не був власником чи співвласником вищезгаданої іноземної компанії. З вищезазначеного зрозуміло, що він не може надати відповідні відповіді на вищезазначені запитання. Щоб отримати відповіді на ці запитання, зверніться безпосередньо до вищезгаданої компанії United Wings International», – написав пізніше його адвокат Ондрей Дюрай.
Компанія United Wings International також надіслала відповідь через свого адвоката Херардо Васкеса. «Пан Дражен Мікашинович ніколи не був власником, акціонером, посадовою особою, директором і не обіймав жодної посади, пов’язаної з ухваленням рішень у компанії — у будь-який час і в будь-якій позиції. Будь-яке твердження, яке свідчить про протилежне, є категорично хибним».
Компанія United Wings International не відповіла на запитання щодо продажу двох літаків Міністерству оборони, заявивши, що не може цього зробити через суворі правила США та Європи, які вимагають від неї збереження «конфіденційності, безпеки та операційної цілісності «. Вона скерувала розслідувачів до словацької влади, оскільки, нібито: «Будь-які операції, пов’язані з цими літаками, підпадають під дію Закону Словаччини про державні закупівлі, що забезпечує дотримання директив ЄС та стандартів прозорості. Ці записи залишаються найточнішим джерелом інформації», – написав Васкес.
Однак перевірити ці записи не було можливості, оскільки таких записів не існує: Міністерство оборони Словаччини придбало літаки перед Різдвом без публічного тендеру. Воно тихо поширило новину про їх придбання у пресрелізі, який стосувався здебільшого того, що Словаччина приєдналася до Міністерства оборони Чехії у купівлі вантажівок Tatra. Міністерство оборони Словаччини взагалі не відповіло на будь-які запити, продовжуючи висхідну практику словацького уряду ігнорувати та відмовлятися відповідати на відповідні та критичні запитання незалежних ЗМІ.
Любить чинна словацька влада детективні історії, і час від часу не проходить осторонь деяких, а долучається.
Натомість, на мою думку, у Словаччині диктатури не буде. В країні досі багато політичних партій, і кожна з них має прихильників. І так мені здається, що друге урядування Роберта Фіцо також невдовзі припиниться. Словаки проводять вибори, коли відчувають в них потребу. І вони мають добрий досвід виборів позачергових.
Дописувала Марина Ковальчук, заступниця головного редактора (Центральна Європа та Канада), керівниця проекту V5 Media