Розбір від юристів Juscutum п’яти підводних каменів Дія City

29.07.2021 0 Редакция NS.Writer

Минулого тижня парламент ввів спеціальний режим для українських IT-компаній, який розробило Міністерство цифрової трансформації. Але у гравців ринку залишилось багато питань щодо того, які ризики можуть виникати надалі.

Редакція dev.ua попросила юридичну компанію Juscutum проаналізувати проєкт на предмет цих ризиків.

Далі — аналіз її юристів.

Проект «Дія Сіті» — це новий екстериторіальний правовий режим, метою якого є стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні. Своєрідна спроба витягнути IT-індустрію з дискусійної моделі ФОП. Подібні проєкти — не унікальна вигадка України, багато країн роблять схожі методи для створення стимулів розвитку економіки. Проєктом вже зацікавилися великі компанії, при цьому існують і антилобі закону. Ми спробуємо розібратися з тим, які перешкоди можуть очікувати проект на шляху до реалізації.

1. Швидкість впровадження

Згідно з останніми тенденціями України, спочатку приймається закон, а колись потім — положення, порядки та інструкції до нього. Весь проект «Дія Сіті» має на увазі внесення змін до різних нормативно-правових актів. Відповідно, залишається тільки гадати, скільки чекати моменту «налагодження» всіх процесів, щоб проєкт працював у повному обсязі. З урахуванням українських політичних традицій, існує ризик того, що потрібні норми ніколи так і не будуть прийняті.

2. Неузгодженість нормативно-правових актів

Цей ризик може спрацювати, якщо правовий статус проєкту не буде узгоджений відповідно до поточного законодавства України. У Казахстані це вилилося в те, що для резидентів МФЦА (Міжнародний фінансовий центр Астани) банки довгий час просто не відкривали рахунки.

3. Корупційні ризики

Цей ризик найбільш мусується противниками проєкту. Їхній аргумент полягає в тому, що всюди в Україні, де з’являється центр владних повноважень, там відразу виникає корупція. І вони не бачать гарантії, що розпорядники таких пільг зможуть утриматися від спокус. Опис видів діяльності, з якими можна зайти в проєкт, вимагатиме подальшого трактування, і тут можуть виникати складнощі. Цей ризик може бути перекритий тільки адекватним запуском проєкту і реаліями його роботи.

4. Стабільність

Незважаючи на те, що правовий режим гарантується законом як мінімум на 25 років, є застереження того, що зміни можуть бути прийняті в тих випадках, коли питання стосується національної безпеки, оборони чи забезпечення громадського порядку. Приписати необхідність нових змін до однієї з перерахованих вище причин для нової влади не так вже й складно. В Україні вже існували вільні економічні зони, які згодом скасовувалися і йшли під ніж економічних реформ. Існує ризик, що проєкт може стати об’єктом політичної розправи в разі зміни влади.

5. Тиск силовиків

Проект містить цілий ряд норм, які перешкоджають тиску правоохоронних органів на бізнес. Але, як показує міжнародна практика, об’єктом тиску можуть залишитися самі власники бізнесу. Звинувачення в ухиленні від сплати податків або махінаціях, пов’язаних з використанням спеціального статусу, на жаль, не рідкість. Тому проєкт вимагатиме від влади політичних зусиль щодо його підтримки і підтримки учасників.

Висновки

В цілому проєкт «Дія Сіті» дуже цікавий і привабливий. Він дозволяє забезпечити приплив інвестицій, дати соціальні гарантії працівникам IT-індустрії, збільшивши при цьому наповнення державного бюджету. Це — шлях, яким зараз йдуть багато країн, і їх досвід, в основному, позитивний. Основні ризики криються в тому, чи зможе Україна підтримати цей проєкт і вдихнути в нього життя.


Поделиться статьей:

                               

Подписаться на новости:
В тему: