Перевернутий Марс

А де верх у космосі?

Планети зазвичай зображують північним полюсом догори і південним вниз. Але ось у цьому чудовому зображенні, знятому Mars Express ESA, Червона Планета північчю вниз, а екватором вгору.

Зображення було зроблено 19 червня із метою калібрування стереокамери з високою роздільною здатністю, під час польоту Mars Express з півночі на південь. Дев'ять каналів камери — один спрямований вниз, чотириколірний і чотири стереофонічних — над поверхнею, для запису більшої області з однаковими умовами освітлення. У той же час камера була зрушена до горизонту, замість спрямованості на поверхню, як при звичайній обробці зображень.

В результаті — рідкісний з широким кутом вигляд планети, з освітленим горизонтом біля екватору у верхній частині зображення і затіненим північним полюсом внизу.

Під час зйомки, на початку весни, північна полярна шапка складалася з водяного льоду і пилу. Оксид вуглецю, існуючий взимку, вже випарувався, з твердої форми перетворившись у газ. Таким же чином випаровується і водяний лід, випускаючи велику кількість води в атмосферу, яка циркулює на півдні атмосферними рухами. Коли сезони змінюються знову, вуглекислий газ і мороз знову зростають.

Панорама на південь захоплює кілька найбільших вулканів планети в регіоні Тарсис. Тарсис вкриває площу більшу, ніж Європа і піднімається на 5 км вище середньої висоти планети, а вулкани сягають висоти 10-22 км.

Найбільший вулканічний гігант Олімпус Монс знаходиться поза полем зору цієї сцени, в результаті чого Альба Монс займає центральну сцену у верхній частині зображення,  діаметром більше ніж 1000 км.

Топографія Марсу

Альба Монс лежить на краю кряжа Тарсис і навколо нього можна побачити ряд паралельних лінійних особливостей, їх формування пов'язане з тектонічними напруженнями опуклості Тарсиса. У міру того як регіон роздувався магмою в перші мільярди років історії планети, кора була розтягнута відокремлено. Пізніше, коли підповерхневі магматичні камери були розряджені, осідання кори створило переломи.

Далі до горизонту відкривається 15-кілометровий Аскрей Монс, у цьому рев'ю вкритий туманними хмарами.

Тонкі шари хмар можна також помітити у кілька десятків кілометрів над горизонтом.

Глобальний контекст Марсу

Інші вулкани також можна побачити зліва від Аскрей Монс, включаючи Ураніус Монса, Церуніус Толуса і Тарсис Толуса.

Незважаючи на середній розмір за марсіанськими стандартами з діаметром від 60 до 150 км і висотою близько 5 і 8 км над навколишнім ландшафтом, вони конкурують з багатьма із земних вулканів: Мауна-Кеа — найвищий вулкан на Землі в 10 км при вимірюванні від його океанічної бази до вершини, всього на 4200 м над рівнем моря.

За матеріалами: esa

,

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.

UkrNET - поисково-информационный ресурс