Кремль використовує російський шоу-бізнес для окупації

15.11.2020 0 Редакция NS.Writer

Політика зовнішньої агресії, яку проводить РФ по відношенню до України, включає в себе не тільки безпосередні військові операції.

| Newssky.com.ua

Про це пише Ассоціація реінтеграції Криму.

Росія застосовує усі можливі інструменти впливу, які дадуть змогу досягти будь-яких цілей, навіть тих, які засуджує увесь цивілізований світ. Одним з таких інструментів став шоу-бізнес, який вже давно використовується Кремлем у якості своєрідної «ідеологічної зброї», постріли якої «вражають» не тіло, а мозок українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях. Здійснюючи вплив на свідомість громадян представники російського шоу-бізнесу завдають не меншу шкоду ніж російські спецслужби. Необхідно зазначити, що цей вид «зброї», Росія використовує як на окупованих територіях Донбасу, так і в Криму.

Кандидат юридичних наук Віктор Філатов розгляне конкретні факти та події, з метою чіткого з’ясування цілей такого ідеологічного впливу.

Українські експерти у сфері національної безпеки наголошують, що культурна політика РФ на українському напрямку від початку конфлікту була повністю інтегрована в загальну стратегію ліквідації української державності. Тобто, шоу-бізнес по суті став знаряддям російської пропаганди, метою якої є культурна експансія України. І тут слід визнати, що національна гуманітарна політика України виявилася неефективною в сенсі протистояння цій зовнішній загрозі [1]. Звісно, що за роки окупації ми напрацювали відповідну практику відсічу, але на початку держава виявилася беззахисною, а Росія навпаки почала активно використовувати цей інструмент на власну користь. Однією з найбільш відомих маріонеток Кремля є співачка Юлія Чичеріна, яка від початку конфлікту на Донбасі одразу ж виступила з концертами для бойовиків на окупованих територіях. Окрім цього співачка показово отримала паспорт так званої «ЛНР» [2].

Ця російська співачка всупереч усім заборонам неодноразово перетинала кордон з Росією в анексованому Криму. Так, у 2016 році вона виступила з концертом у Сімферополі на честь приєднання Криму до Росії. Окрім співу, Юлія Чичеріна активно вихваляла «руський мир» та кримчан за їхню мужність та силу. До речі, на даний час ця співачка вже відзначилася у Нагірному Карабасі, де потрапила під обстріл. Там вона також співала для бойовиків із самопроголошеної республіки [3]. Це вказує на повну керованість російського шоу-бізнесу з боку Кремля, який «передислокує» співаків та акторів туди, де вони потрібні саме сьогодні. Варто відзначити, що роль російського шоу-бізнесу не обмежується пропагандою Кремля. Дуже часто їх залучають для популяризації окупованого півострові на російських теренах. Здебільшого мова йде про створення ілюзії привабливості окупованого Криму.

Так, у 2019 році ціла група представників російського шоу-бізнесу відвідала півострів. Серед них відомі співаки та співачки Валерія, Стас Михайлов, Наталя Корольова, Ігор Ніколаєв, а також відомий продюсер Йосип Пригожин. Вони побували у Масандрі та дегустували колекційні вина. При чому, ця група кремлівських агітаторів потрапили на підконтрольне окупаційній владі підприємство з порушенням порядку законного в’їзду в Крим, встановленого Україною [4]. Підкреслимо, що представники російського шоу-бізнесу окрім того, що агітують за Володимира Путіна, беруть на себе і дещо інші функції. Наприклад, співаки та актори коментують політику Кремля по відношенню до України та постійно наголошують, що анексований півострів постійно був російським, і тому Україна не повинна мати жодних територіальних претензій. Подібні висловлювання дозволяли собі Олег Газманов, Лоліта Мілявська, Григорій Лепс та інші [5]. Це означає, що в РФ шоу-бізнес та політика по суті є рівнозначними елементами тамтешнього владного режиму.

Доказом цього є дивна згуртованість культурної еліти Росії навколо питання підтримки анексії Криму. Як відомо, ще у 2014 році, одразу після окупації, понад 80 відомих діячів культури та мистецтва підписали лист на підтримку позиції Володимира Путіна щодо ситуації в Україні та Криму. Це такі представники театру та кіно, як: Сергій Безруков, Михайло Боярський, Микола Расторгуєв, Федір Бондарчук, Надія Бабкіна. У відповідь українська культурна еліта засудила дії російських колег. Ініціатором такого звернення стала відома українська акторка театру та кіно Ада Роговцева, яка засудила підтримку окупації окремих українських територій [6]. Хоча навряд чи таке засудження вплине на тих, чиє мистецтво повністю підкорене політичному режиму в державі, і фінансується виключно за принципом ідеологічної ідентичності з цілями Кремля.

Однак є випадки, які взагалі не вкладаються у розум, коли зірки шоу-бізнесу по суті закликають до війни, беручи до рук зброю. Так, відомий російський актор Михайло Пореченков ще у 2014 році відвідав бойовиків на Донбасі та стріляв у бік позицій українських військових з донецького летовища. За такі дії СБУ відкрила кримінальне провадження по статті 258-3 Кримінального кодексу України (участь у терористичній діяльності) [7]. Отже по суті йдеться про заклик брати зброю в руки та відстоювати інтереси РФ, навіть якщо це суперечить міжнародному праву та здоровому глузду. Не зрозуміло чим керувався актор, адже внаслідок власних дій йому закрита дорога не тільки в Україну, а й до європейських держав та США, які можуть видати його Україні. Напевно основною рушійною силою є обіцянки нових ролей та ефірів на федеральних телевізійних каналах.

При чому деякі з представників російського шоу-бізнесу виражають своє невдоволення кримчанами. Так, співак Юрій Лоза, який усіляко схвалював спробу анексії українського півострова, нещодавно повернувшись з Криму почав у соціальних мережах скаржитися на кримчан. Зокрема він заявив, що мешканці півострова намагаються швидко заробити великі гроші і не думають про духовний розвиток та любов до свого краю. Також співак наголосив, що Крим самостійно вижити не може, і «існує тільки за умов фінансування з федерального бюджету» [8]. Тобто, скоріш за усе російський шоу-бізнес повинен не тільки агітувати за Володимира Путіна, а й чітко вказувати окупованої території на її місце у складі «імперії». Юрій Лоза навіть не може припустити, що на сьогодні кримчанам не до духовного розвитку, адже вони потерпають він соціально-економічної кризи та тотальної мілітаризації окупованого півострова. І тоді на перший план виходить не любов до свого краю, а банальне виживання. Можна також сказати, що російську еліту обурює бажання кримчан жити добре, як вони звикли за часів України. Напевно вони повинні брати приклад з інших регіонів РФ, де рівень життя «нижче плінтуса».

Російський шоу-бізнес намагається просувати політику Кремля не тільки на тимчасово окупованих територіях, а й на території України. Напевно і таке завдання поставлене владою РФ. Це достатньо цинічно, адже українці засуджують анексію і боляче реагують на подібні заяви. Наприклад, у 2017 році на музичному фестивалі джазу у Львові російський співак Мітя Фомін в інтерв’ю заявив, що для нього Крим — це по факту російська територія. Окрім цього він заявив, що дуже часто виступає в окупованому Криму з концертами [9]. Отже в Росії у стан зброї переведено усе, навіть культура. Саме тому російські зірки і надалі будуть продовжувати одночасно відвідувати окуповані території та рватися до України [10]. Вони розглядають нашу державу як «залежну від Росії», а ще розуміють, що збираючи концерти в Києві, Одесі та інших українських містах можна дуже непогано заробити.

При чому вражає нахабство з яким представники російського шоу-бізнесу хочуть потрапити в Україну. До речі, багато з тих, хто прагне виступити перед українською публікою схвалив захоплення Криму та неодноразово виступав на окупованому півострові. Наприклад, на початок 2020 року в Україні планувалося провести концерти відомих співаків з РФ Валерія Сюткіна та Олександра Сєрова. Перший у попередніх своїх інтерв’ю російському телеканалу, назвав анексію Криму «блискучою операцією Путіна з відновлення історичної справедливості», другий, в свою чергу, неодноразово виступав в окупованому Криму та вітав кримчан з «поверненням додому» [11]. Не зрозуміло, чи є у таких «зірок» бодай якісь моральні цінності. Скоріш за все це звичайний примус Кремля, і ті хто відмовляться виконувати вказівки, потраплять у немилість.

На жаль, є приклади зради, коли зірки українського шоу-бізнесу їдуть в Росію та відкрито виступають на боці держави-агресора. Для прикладу наведемо декілька персоналій: Ані Лорак, Віра Брежнєва, Наталя Корольова, Світлана Лобода, Макс Барських, Таїсія Повалій [12]. По факту ці зірки не тільки мають українське коріння, а й стали відомі завдяки українцям. Однак після захоплення Криму та початку війни на Донбасі, усі вони дуже швидко перейшли на бік РФ, і тепер заробляють кошти, а також підтримують режим РФ. На сьогодні у цих «зірок-зрадників» вистачає розуму не їхати до Криму з концертами, але вони дуже часто виступають на корпоративах у топ-чиновників та бізнесменів РФ. Так, у 2015 році Ані Лорак виступила на корпоративі Новосибірської птахофабрики. За підтримки Кремля вона вже не вперше стає кращою співачкою Росії за версією МУЗ—ТВ [13]. Отже РФ намагається не тільки використовувати вітчизняний шоу-бізнес, а й переманювати українських зірок на власний бік, і за цю зраду вона готова платити сповна.

Шоу-бізнес настільки приваблює окупаційну владу Криму, що Сергій Аксьонов навіть хоче створити на окупованому півострові аналог американського Беверлі-Гіллз. Він вже закликав світових зірок шоу-бізнесу купувати нерухомість та земельні ділянки біля моря. Навіть наводиться список тих зірок, які вже виявили бажання отримати російське громадянство: боксер Рой Джонс, лідер американської рок-групи LimpBizkit Фред Дерст та французький актор Самі Насері [14]. Переважно йдеться про достатньо сумнівних персонажів або про тих зірок, які не проти заробити пропагандою Кремля, уникнути прогресивної шкали податку на своїй батьківщині, потрапити на Олімпіаду або просто привернути увагу світових медіа. Історії вже відомі подібні особи на кшталт Жерара де Пардьє та Стівена Сігала, та останньому СБУ заборонила в’їзд в Україну. Причиною такої заборони є політичні настрої актора, які несуть загрозу територіальній цілісності Української держави. Американський актор відзначився і тим, що незаконно відвідав Крим за російським паспортом, який отримав у 2016 році з рук Володимира Путіна [15].

Очевидно, що Росія використовує шоу-бізнес для пропаганди власних цінностей та нав’язування кримчанам та жителям окупованого Донбасу потрібних ідеологічних поглядів. Насправді, така «зброя» може бути доволі дієвою, адже російські зірки мають багато прихильників, які готові слухатися своїх кумирів. Шоу-бізнес в Росії вже давно став політичним інструментом впливу на свідомість. При чому цей інструмент використовується у таких основних напрямках як формування проросійської позиції у місцевого населення окупованих територій та дестабілізація ситуації в Україні. По суті це повноцінний елемент гібридної війни, в рамках якої усі учасники діють злагоджено за вказівкою Кремля. За таку слухняність РФ надає власним зіркам преференції та дозволяє заробляти гроші. Усвідомлюючи або не усвідомлюючи того, російський шоу-бізнес виконує злочинні накази, і потім обов’язково буде відповідати за це перед українським народом та міжнародною спільнотою.

Справедливо сказати, що є в Росії дійсно творчі особистості, які відмовилися виступати в окупованому Криму та засудили анексію Українського півострова. Влада Кремля одразу ж склала список таких осіб та намагається усіляко псувати їм життя. Серед них слід відзначити: Лію Ахеджакову, Валентина Гафта, Наталю Фатєєву, Леоніда Куравльова, Федора Добронравова, Олександра Балуєва, Станіслава Садальського, Ельдара Рязанова. Усі вони засудили дії Росії в Криму та розглядають їх як втручання у справи незалежної держави. Переважно це представники театру та кіно, хоча і деякі співаки також не стали на бік Кремля. Зокрема, Андрій Макаревич, ЛаймаВайкуле, Борис Гребенщиков та інші [16]. Сьогодні Україна намагається чітко документувати порушення представниками шоу-бізнесу Росії законодавства України щодо в’їзду в Крим. Основним інструментом тут є встановлення заборони на в’їзд в Україну, який поширюється не тільки на концертну діяльність, а й на звичайні приватні візити. Таким чином ми демонструємо засудження анексії Криму. Для багатьох російських зірок така позиція стала несподіванкою, адже вони не очікували, що наша держава буде захищати власну територіальну цілісність усіма доступними правовими засобами.

Джерела:

1. «Крим. Війна: передумови російської агресії». Директор Національного інституту стратегічних досліджень, академік НАН України Володимир Горбулін презентував аналітичні матеріали. URL: https://www.rnbo.gov.ua/ua/Diialnist/2399.html

2. Російська співачка, що підтримує бойовиків на Донбасі, потрапила під обстріл у Нагірному Карабасі. URL: https://glavcom.ua/news/rosijska-spivachka-shcho-pidtrimuje-bojovikiv-na-donbasi-potrapila-pid-obstril-u-nagornomu-karabasi-708766.html

3. В окупованому Сімферополі «відсвяткували» анексію з «Любе» і Чичеріною. URL: https://lb.ua/society/2016/03/18/330645_okkupirovannom_simferopole.html

4. «Путінська агіткоманда на виїзді»: російські зірки приїхали пити вино в кримську «Масандру». URL: https://www.unian.ua/lite/stars/10655826-putinska-agitkomanda-na-vijizdi-rosiyski-zirki-prijihali-piti-vino-v-krimsku-masandru-foto-video.html

5. Коментар: Брехня Лоліти Мілявської і правда Захара Прилєпіна. URL: https://www.dw.com/uk

6. Російські діячі культури підтримали Путіна щодо Криму. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/politics/2014/03/140312_russia_culture_crimea_rl

7. На российского актера, стрелявшего в донецком аэропорту, завели дело. URL: https://www.pravda.com.ua/rus/news/2014/10/31/7042793/

8. Скандальний російський співак звинуватив кримчан у бажанні здерти з туристів три шкури. URL: https://glavcom.ua/news/skandalniy-rosiyskiy-spivak-zvinuvativ-krimchan-u-bazhanni-zderti-z-turistiv-tri-shkuri—700507.html

9. Російський співак на фестивалі у Львові назва Крим російською територією. URL: https://zaxid.net/rosiyskiy_spivak_na_festivali_u_lvovi_na_zvav_krim_rosiyskoyu_teritoriyeyu_n1430159

10. Виступи російських зірок в Україні — чому це гібридна війна. URL: https://news.24tv.ua/loyalni_do_kremlya_rosiyski_zirki_ta_vistupi_v_ukrayini__chomu_tse_gibridna_viyna_n1288958

11. Депутати просять заборонити в’їзд співакам з РФ Сюткіну та Сєрову. URL: https://ua-news.liga.net/politics/news/deputati-prosyat-zaboroniti-vizd-spivakam-z-rf-syutkinu-y-serovu

12. 10 українських зірок, які проміняли Батьківщину на російські рублі.URL: https: //gk-press.if.ua/10-ukrayinskyh-zirok-yaki-prominyaly-batkivshhynu-na-rosijski-rubli/

13. Лорак виступила на корпоративне Новосибирской птицефабрики. URL: https://gazeta.ua/ru/articles/culture/_lorak-vystupila-na-korporative-novosibirskoj-pticefabriki/6 38438

14. У Криму хочуть створити «резервацію» для іноземних зірок. URL:https://zaxid.net/u_krimu_hochut_stvoriti_rezervatsiyu_dlya_inozemnih_zirok_n1365456

15. Стівен Сігал незаконно відвідав Крим. URL: https://apostrophe.ua/ua/news/ society/2020-09-06/stiven-sigal-nezakonno-posetil-kryim-poyavilis-foto-so-stavlennikom-okkupantov/208555 (дата звернення: 11.11.2020).

16. Російські артисти, які відмовилися виступати в Криму. URL: https://lifestyle.24tv.ua/hto_z_artistiv_vidmovivsya_vistupati_v_krimu_spisok_artistiv_rosiyi_ta_inshih_n1016817


Поделиться статьей:

Подписаться на новости:
В тему: