Хто очолить братню Польщу наступного року?

06.12.2024 0 By Writer.NS

Ексклюзив. У 2025 році Польща обиратиме нового президента. Хто збере найбільше симпатій поляків, сказати складно. Перегони набирають обертів. Громадянська коаліція та Право і справедливість, дві головні політичні сили країни, визначилися з кандидатами. Хто ж матиме змогу оселитися в президентському палаці? Ми просто сподіваємося, що наші сусіди оберуть найліпшого.

Тшаковський і Туск

Почнемо з бестселерів. У президентських перегонах візьмуть участь Рафал Тшасковський від Громадянської коаліції та Кароль Навроцький від «Права і Справедливості».

Мер Варшави, Рафал Тшасковський виграв праймеріз «Громадянської коаліції» у Радослава Сікорського, який зараз очолює Міністерство закордонних справ Польщі – з результатом 74,75% проти 25,25%. Чи був це оптимальний вибір – невдовзі побачимо.

Хто є Рафал Тшасковський? Це доктор політичних наук і академічний викладач, він розпочав свій політичний шлях як радник у Комітеті з питань європейської інтеграції, а згодом представляв Громадянську платформу в Європейському парламенті, отримавши мандат євродепутата у 2009 році. Він також очолював виборчий штаб Анни Гронкевич-Вальц під час її другої виборчої кампанії на посаду мера Варшави.

Тшасковський

Він був міністром адміністрації та цифровізації в кабінеті Дональда Туска та державним секретарем у міністерстві закордонних справ під керівництвом Еви Копач. У 2015 році отримав депутатський мандат, а через три роки віддав перевагу місцевому самоврядуванню — був обраний мером Варшави.

Варто зазначити, що у 2020 році Тшасковський здійснив спробу вибороти пост президента Республіки Польща і врешті набрав понад 10 мільйонів голосів, але переміг Анджей Дуда.

Йому 52 роки, має дружину Малгожату і двох дітей: Олександру та Станіслава.

Кароль Навроцький, нинішній президент Інституту національної пам’яті, формально не пов’язаний з жодною політичною партією, що випливає з чинних положень.

Кароль Навроцький

Йому 41 рік, він доктор гуманітарних наук, випускник програми МВА Гданського технологічного університету та колишній спортсмен. Його академічна кар’єра зосереджена на вивченні новітньої історії Польщі, з особливим акцентом на антикомуністичній опозиції.

Навроцький, який родом із Ґданська, виріс у родині з солідарними традиціями – його батько був токарем і членом «Солідарності» у 1980-х роках, а мати — домогосподаркою. У його біографії є і спортивні успіхи; як боксер він виграв Кубок Польщі серед юніорів, а також грав у футбол за команду Ex Siedlce Gdańsk.

Має дружину Марту і трьох дітей.

Марта Навроцька

Хоча Навроцький балотується як незалежний кандидат, він є кандидатом від PiS.

Кампанія Навроцького натрапила на поліційний скандал лише за кілька днів після її початку. Оголосивши про свій намір балотуватися на пост президента, Навроцький не пішов у відставку зі своєї публічної посади голови Інституту національної пам’яті (ІСН), що спричинило критику з боку ветеранів польської антикомуністичної опозиції.

Щоб підлити олії у вогонь, новинний та розважальний сайт Onet.pl у неділю опублікував фрагменти анонімного звіту, що описує минуле Навроцького та його зв’язки з кримінальними діячами та членами нацистського руху.

За даними Onet.pl, Навроцький продовжує підтримувати стосунки з друзями з минулого, серед яких боксери та вибивали клубів, «попри те, що деякі з них є затятими гангстерами, сутенерами та футбольними хуліганами».

Звісно, це може бути передвиборчими бульбашками, а також варто насамперед розглядати нинішні вчинки кандидата в президенти Польщі.

Про свою участь уже оголосили Шимон Головня, що репрезентує Польщу 2050, Славомір Менцен з Конфедерації та Марек Якубяк, який балотуватиметься від Вільних республіканців. Тим часом ліві партії досі не сказали, кого висуватимуть на вибори, а Польська народна партія розглядає можливість підтримати Головню.

Про Шимона Головню є що написати, і ця персона для мене цікава.

Шимон Головня з дружиною

До того, як прийти в політику, Шимон Головня був відомий здебільшого з медіа та громадської діяльності. Потім попри відсутність парламентського досвіду, він обійняв посаду голови Сейму.

Раніше Головня був відомий як журналіст і ведучий. Визнання здобув завдяки програмі «Mam talent». Шимон Головня — автор понад 20 книг і лауреат багатьох нагород, зокрема двічі Grand Press і телевізійної нагороди «Wiktor dla Publiczny».

Він заснував фонди – Kasisi та Dobra Fabryka, що підтримує нужденних у різних частинах світу. Його громадську діяльність продовжує спільнота «Польща 2050», афілійована з його партією.

Ведучий програми «Польща має талант», національної версії міжнародного телевізійного шоу, Шимон Головня ледь не розплакався, коли почув розповідь співачки про свою важку подорож з Монголії.

Тепер він на іншій сцені — в парламентській залі. Як частина проєвропейської коаліції партій на чолі з прем’єр-міністром Дональдом Туском, що прийшла до влади в грудні, Головня був обраний спікером польського парламенту та балотуватиметься на пост президента країни наступного року.

Він швидко завоював симпатії виборців, ставши популярнішим як за 66-річного Туска, так і за його давнього візаві 74-річного Ярослава Качинського, лідера правої партії «Право і справедливість» (PiS).

«Іноді люди з моєї коаліції, здається, засмучені та ображаються через те, що я дозволив Ярославу Качинському виступити в цьому парламенті», — сказав Головня Financial Times.«Але на мою думку, найбільший подарунок для нас — це дозволити йому говорити, тому що від однієї появи до іншої він все більше летить у відкритий космос, далеко від реальності».

«На мій погляд, кожного разу, коли PiS провокує більше ненависті, вони падають ще на п’ять відсотків в опитуваннях», – сказав Головня.

Головня, який очолює в коаліції центристську партію «Польща 2050», зміг використати рекордну явку на виборах минулого жовтня задля пожвавлення зацікавленості Сеймом, нижньої палати парламенту. У грудні кінотеатри транслювали пряму інформацію щодо інвестицій Туска, а Сейм зараз має 736 000 передплатників на свій канал YouTube. Те, що стало відомим як польський Сеймфлікс, є «новою моделлю сильної демократії учасників», сказав Головня. За PiS «це місце було схоже на закритий храм, як у 19 сторіччі».

Минулого місяця 54 відсотки респондентів сказали, що довіряють йому, згідно з опитуванням Ibris — це найвищий рівень, який мав будь-який польський політик за останні вісім років. Дуда та Туск посідають четверте та п’яте місця, а Качинський – 11 місце за вподобаннями виборців.

«Чесна розмова Головні про труднощі, з якими стикається його коаліція, діє заспокійливо на виборців” -, сказав колишній міністр фінансів Лешек Бальцерович і додав: «На мою думку, Головня зараз найпопулярніший політик, тому що він не використовує свої чудові вербальні здібності, щоб говорити людям прості речі».

Головня прийшов у політику в 2020 році, брав участь у президентських виборах як позафракційний кандидат і виборов третю сходинку.

48-річний Головня має дружину Урсулу, офіцера польської армії та пілота винищувача МіГ-29, та двох дочок.

Славомір Менцен

Славомір Менцен, голова партії «Нова надія», представлятиме ультраправу коаліцію «Конфедерація» на президентських виборах наступного року.

Доктор економіки в Університеті Миколи Коперника в Торуні, звідки він родом.

Менцен керує податковою інспекцією та рестораном у Торуні. Він обіймав посаду президента торунського осередку Союзу реальної політики, а потім віцепрезидента партії. З 2023 року він є співголовою ради лідерів Конфедерації.

У 2018 році здійснив спробу очолити Торунь та набрав 3,94% голосів., натомість у 2023 році здобув депутатський мандат від варшавського округу.

Бартомієй Пейо, один з лідерів Конфедерації, заявив польській державній інформаційній агенції PAP, що Менцен був обраний Радою лідерів Конфедерації. Минулого тижня лідер Конфедерації Кшиштоф Босак також сказав, що цікавиться пропозицією, яка обговорюється правим політичним табором Польщі, щодо проведення президентських праймеріз серед усіх правих партій Польщі.

Тоді Босак заявив, що якщо PiS не погодиться на таку процедуру відбору, він переконає керівництво Конфедерації підтримати кандидатуру Менцена. Пропозиція правих праймеріз наразилася на широку критику з боку депутатів PiS у соціальних мережах.

Партію «Нова надія» заснував суперечливий правий демагог Корвін-Міккеї.

Менцен здобув високу популярність в Інтернеті, бувши найпопулярнішим політиком Польщі в TikTok з 40 мільйонами переглядів. Перед торішніми парламентськими виборами Instagram заблокував його обліковий запис, у якого було понад 340 000 підписників, що Менцен назвав втручанням у вибори.

Він намагався зробити свою партію «Нова надія» основною консервативною силою Польщі, відкрито виступає проти Європейського Союзу та за вихід Польщі з блоку. Він критикує високі податки та соціальні витрати.

Менцен став відомим напередодні виборів до Європейського парламенту 2019 року, коли проголошував «план із п’яти пунктів» Конфедерації: «Ми не хочемо євреїв, гомосексуалістів, абортів, податків або Європейського Союзу», — коментарі, через які прокуратура порушила справу за мову ненависті. Менцен заявив, що коментарі були вирвані з контексту.

Того ж року він розробив 100 законопроєктів, які збирався внести до парламенту, включно щодо тюремного ув’язнення через аборти, легалізації тілесних покарань і скасування у Польщі покарань через нацизм та мови ненависть.

Щоб скласти враження про Менцена, перегляньте його YouTube канал.

Марек Якубяк «готовий взяти відповідальність за долю Польщі». Це лідер Вільних республіканців, який оголосив про свою кандидатуру в президенти з обіцянкою бути “жорстким президентом”.

65-річний Марек Якубяк, політик і підприємець, балотується в президенти від Вільних республіканців. Він вже здійснив спробу вибороти президентство у 2020 році, та набрав лише 0,17 відсотка.

Перший депутатський мандат він отримав у 2015 році за списками Кукіз’15, а у 2023 році був обраний за списками Права і Справедливості. Раніше, у 2018 році, він намагався виграти посаду президента Варшави також від Kukiz’15.

Якубяк окрім своєї політичної діяльності провадить успішний бізнес насамперед у пивоварній галузі.

Спільно з депутатами Ярославом Сахайком, Яном Кшиштофом Ардановським і Павлом Кукізом він зараз утворює парламентську групу Вільних республіканців.

«Сьогодні нам потрібен жорсткий президент, і таким я буду», — сказав він полякам.

І він знає, що це буде непросто. – «Знаю, що доведеться багато працювати, але я не політик, щоб гадати, чи я гарний, молодий і володію кількома мовами. Я єдиний, хто прийшов, щоб зробити Польщу безпечною. Я прибув, щоб позбутися всього багажу, ворогів нації та ворогів нашої батьківщини», — сказав він.

Тепер не висновок, а лише коротка ремарка. Популярними учасниками президентських перегонів 2025 року є нинішній мер Варшави Рафал Тшасковський із Громадянської платформи (PO), опорної партії керівничої коаліції країни. Тшасковський має репутацію ліберального та прогресивного, насамперед у соціальних питаннях, таких як права ЛГБТ. Він подобається молодим виборцям. А також велика кількість симпатій віддана Щимону Головні.

До речі, Головня з задоволенням висловився щодо ймовірності другого туру для себе і Тшасковського і назвав це гарним видовищем двобою двох молодих привабливих чоловіків.

Водночас не варто концентруватися на прізвищах, а спостерігаймо за процесом, адже ще може статися чимало дивних речей. Польща — демократична європейська країна, і її долю обиратимуть виборці на виборчих дільницях.

«Ковальчук»Дописувала заступниця головного редактора Newssky (Центральна Європа і Канада), керівниця проєкту V5 Media Марина Ковальчук


Підтримати проект:

Підписатись на новини:




В тему: