Григорій Месежников: Захід має усвідомити що воює з віссю зла

13.09.2024 0 By Writer.NS

Григорій Месежников

Чим раніше Захід усвідомить, що відбувається з авторитарними державами, тим успішніше будуть усі його зусилля, спрямовані на те, щоб світовий авторитаризм не зростав.

Як ми побачили, російська агресія заскочила глобальний Захід неочікувано. Чому західне суспільство було таким непідготовленим до війни з агресивним союзом диктатур? Григорій Месежников, президент Інституту громадянських справ у Словаччині, виклав свою думку кореспондентці Newssky.

Чи не здивовані ви, Григорію, таким сприйняттям альянсу диктаторів Заходом?

Щодо питання про те, чому так сталося, чому Захід виявився не надто підготовленим до спротиву союзу авторитарних держав, що склався і чинить спроби змінити перебіг всього світового розвитку. На мою думку, сталося недооцінювання спроможностей антидемократичних гегемоністських сил насамперед утримати владу, потім створювати альянси таких держав, і врешті переоцінювання власних спроможностей.

Річ у тім, що коли розвалився Радянський Союз, розпочалися демократичні революції у колишніх країнах Варшавського договору, і врешті хвиля демократизації не лише у Східній Європі, а й у Східній Азії, частково у Центральній Америці. Західна спільнота вирішила, що питання того яка форма суспільного розвитку сприйматиметься здебільшого як оптимальна, вирішене — буде саме демократія.

Певний проміжок часу це справді працювало. Натомість для певних країн для вкорінення демократії потрібно більше часу і відповідних концепцій реформ, розроблених і здійснених.

А що ж відбулося в інших частинах світу у контексті цього?

У країнах Центральної та Східної Європи це насправді відбулося, країни долучилися до процесів інтеграції демократичних держав — ЄС та НАТО, а в такій країні як зокрема Росія, увесь цей демократичний розвиток був перерваний і пішов у зворотний бік, а також режими, що діяли частково по периметру Росії, частково в інших частинах світу, почали об’єднуватися навколо подібних режимів — Росія, Китай, Північна Корея, Іран в Євразії, Венесуела — в Латинській Америці, в Ірану звісно свої проксі навколо Ізраїлю. Все це почало формуватися в певний блок. І ми наразі бачимо, що цей блок чинить спроби зруйнувати західну спільноту.

На жаль, розуміння того, що ці авторитарні держави діють єдиним фронтом. на мою думку, ще досі не усвідомлено як слід.

Яку, на вашу думку, роль відіграла Україна у змінах у свідомості західної спільноти?

Стосовно Росії це усвідомлення вже має дещо вищий рівень завдяки боротьбі України.

Навіть страшно подумати, що Росії вдалося б у перші місяці війни в Україні перемогти. Якби Росія перемогла, то західна спільнота була б у стані, який важко взагалі уявити.

Росія чинить спротив насамперед в контексті того, який вона виголосила ультиматум усьому Заходу, НАТО, США в грудні 2021 року. Україна усі плани РФ зруйнувала.

Тож після того, як Україна показала справжню жорстку боротьбу, попри певні територіальні успіхи Росії, плани Москви почали руйнуватися. Тож спротив України збільшив розуміння того, хто протистоїть Заходу. Іран підтримує Росію, Північна Корея, Китай, який насправді є політичним спільником Росії у питанні російсько-української війни.

Звісно, протягом дворічного проміжку часу це розуміння зросло.

Захід підтримує Україну, хоч на мою думку, недостатньо. Захід чинить спротив спробам Росії перемогти в Україні, хоча має насамперед змінити переконання. Бо те, що якщо Україна не програє, вже буде досягнення.

Хоча насправді Україну слід підтримувати в усьому до повної перемоги.

Варто згадати про Ізраїль….

Стосовно Близького Сходу на мою думку, Захід ще не достатньо розуміє, або ж певні західні гравці взагалі не розуміють, що на Близькому Сході не просто ізраїльсько-палестинський конфлікт, а спроба альянсу авторитарних держав ліквідувати єдину дієву демократичну державу на Близькому Сході — Ізраїль.

Тож зрозуміло, що Іран користується послугами своїх проксі — зокрема ХАМАС, ХІЗБАЛЛА, хуситів, шиїтської міліції в Іраку. І в цьому Іран користується підтримкою Росії. Це абсолютно очевидно. Тому досить дивний вигляд має ситуація, коли частина західної спільноти сприймає цей конфлікт по-іншому. По суті прирівнює Ізраїль до ХАМАСу. Адже насправді очевидно, що ХАМАС — це терористична організація, а Ізраїль — демократична держава, яку атакував ХАМАС, який вбив багатьох ізраїльтян.

Ізраїль тепер відбивається, намагаючись ліквідувати ХАМАС, фактично від Ірану. Тут така ж ситуація. Росія відіграє роль агресора стосовно України, як і ХАМАС спільно з Іраном стосовно Ізраїлю. Оскільки операція в Секторі Газа має в наслідку жертви поміж мирного населення (хоча з огляду на статистику це найменша кількість жертв у співвідношенні мирного населення до комбатантів), це найспішніша операція навіть у всій історії воєн.

Тож є проблеми стосовно з концептуальних питань. Переконаний, чим швидше західна спільнота усвідомить врешті, що це не окремі конфлікти в різних регіонах, а пов’язані дії, спрямовані на руйнування демократії, свободи, а не просто геополітичні претензії, це дії проти світового розвитку, а руйнування системи дипломатичних відносин, побудованої на правилах і відповідних нормах.

Чим швидше Захід це зрозуміє, тим успішніше будуть усі його зусилля, спрямовані на те, щоб світовий авторитаризм не зростав, і щоб вільний світ, як це було до останнього часу, був найуспішнішим в економічному розвитку, у створенні умов для нормального розвитку суспільства, де головне — це людина.

«Ковальчук»Спілкувалася Марина Ковальчук – заступниця головного редактора (Центральна Європа та Канада), керівниця проєкту V5 Media

In English


Підтримати проект:

Підписатись на новини:




В тему: