Габор Хорват: Ця поїздка Сі була лише одним маленьким кроком у довгій шаховій грі, в якій китайці дуже вправні

20.05.2024 0 By Writer.NS

Габор Хорват

Як відомо, комуністичний президент Китаю Сі Цзіньпін здійснив європейське турне. На вашу думку, яка роль Китаю в контексті цієї поїздки Сі Цзіньпіна? Про це кореспондентка Newssky запитала у Габора Хорвата, заступника головного редактора угорської газети Népszava.

Представник США на Західних Балканах Габріель Ескобар заявив, що візит Сі до Європи, перший за п’ять років, мав на меті вбити клин між європейськими державами. «Ми радимо усім нашим партнерам і однодумцям бути дуже обізнаними щодо порядку денного Китаю в Європі та порядку денного Китаю щодо європейської спільноти», — сказав він. Таке ж занепокоєння висловлювалося неодноразово, як під час зустрічей дипломатів за зачиненими дверима, так і відкрито. Занепокоєння Вашингтона здебільшого виправдане, оскільки спокуса швидкого прибутку часто засліплює як політичних, так і бізнес-лідерів.

На вашу думку, чи здатен Сі вбити клин у відносини в Європі?

Цього разу президент і лідер комуністичної партії Сі свідомо обрав для свого державного візиту три країни, які мають проблеми з лідерством США у світових справах. Якщо поїздка до Парижа ніколи не потребує додаткової причини, Белград і Будапешт зазвичай менш привабливі напрямки. Інших, більш привабливих варіантів, як Варшава, Рим чи Мадрид, не було.

Чи здатен Китай побудувати альянс з Угорщиною, який міг би зашкодити Європі?

Китай завжди дивиться далеко вперед і сподівається побудувати альянси в інтересах не лише найближчим часом, але й у наступні десятиріччя. Щодо короткострокової перспективи, то прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан уже довів свою спроможність, заблокувавши деякі заяви ЄС із засудженням Китаю. Він також є набувачем китайської пропозиції перетворити Угорщину на великий центр виробництва електромобілів та акумуляторів до них. Пекін прагне розгорнути заводи в межах кордонів ЄС, щоб уникнути можливих штрафних санкцій, а завдяки виробничим спроможностям він готовий надіслати необхідну робочу силу, якої бракує на сьогодні в Угорщині.

Орбан, колишній герой антикомунізму та усний борець за суверенітет, пускає китайські компанії, які безпосередньо належать та/або суттєво субсидуються китайською державою, в обмін на певний перепочинок від виснажливих західних демократій, які вимагають від його уряду повернення до верховенства права та демократії, прозорості та боротьби проти корупції. Китай не має таких високих критеріїв, що робить його ідеальним для ведення бізнесу.

Сі намагався підштовхнути Орбана до його мирного плану розвязання конфлікту в Україні, і Орбан погодився, чи не так?

На відміну від Парижа з президентом Франції Еммануелем Макроном і президентом Ради ЄС Урсулою фон дер Ляєн, у Белграді та Будапешті Сі не довелося почути заклику відкинути вплив Китаю, обравши мирну ініціативу Володимира Зеленського. Ймовірно, саме це було в головах планувальників цього європейського туру.

Чи вдалося зрозуміти, чого Сі хоче від Європи?

На цю мить Китай хоче укладати ділові угоди в Європі, щоб захистити себе від можливих санкцій. Але його довгострокове бачення полягає в тісних політичних відносинах з деякими країнами, які готові і здатні заблокувати вимоги США щодо більшої координації антикитайських торгових і фінансових угод між трансатлантичними партнерами. Ця поїздка Сі була всього лише одним маленьким кроком у довгій грі в шахи, на якій китайці так добре розуміються.

«Ковальчук»Спілкувалася заступниця головного редактора (Центральна Європа та Канада), керівниця проєкту V5 Media Марина Ковальчук

In English


Підтримати проект:

Підписатись на новини:
В тему: