Дякуємо, Польщо, за все, що вдалося і вдасться!
07.06.2024Ексклюзив. Попри залякування кремлівським вождем братньої Польщі, ця сильна і шляхетна країна не полишає спроб всебічної підтримки України. Ситуація з кожним днем все напруженіше, тиск триває, тож ми вдячні країні за її впертість і стійкість.
Польща може закрити небо над західною Україною. Такий крок спроможний переломити перебіг війни
Bild, посилаючись на свої джерела, пише, що Варшава доклала зусиль для створення коаліції країн для забезпечення «розширеної протиповітряної оборони» західної частини України. Йдеться про перехоплення російських безпілотників і ракет. Згідно з інформацією «Bild», деякі країни Заходу — включно з країнами Балтії, «втомленими від страху перед Заходом» — також інтенсивно комунікують щодо збільшення участі НАТО в прямій допомозі Україні.
На думку фахівців, теоретично і технічно така можливість існує, оскільки Польща володіє системою протиповітряної оборони великої дальності, включно з системами Patriot. Та для цього потрібна політична воля.
Якби Польща ухвалила б рішення щодо закриття неба над Західною Україною, українські військові могли б застосовувати системи та ракети Patriot, яких обмаль, для боротьби з російськими ракетами та керованими авіаційними бомбами в інших частинах країни.
Варто нагадати, що російська ракета під час атаки на Україну 29 грудня 2023 року приблизно три хвилини летіла над Польщею.
Ще одна російська ракета наблизилася до кордону з Польщею 7 лютого 2024 року.
Фактів щодо порушення Росією польського повітряного кордону чимало. «Російська крилата ракета, яка атакувала Україну, залетіла на територію Польщі 24 березня», повідомляли у Збройних силах Польщі.
24 березня 2024 року було третьою добою поспіль, коли Росія завдавала масованого удару по Україні. Зокрема, під ракетний обстріл потрапила Львівська область, де зафіксували 19 російських крилатих ракет і сім ударних безпілотників.
«Повідомляємо, що 24 березня цього року о 04:23 одна з крилатих ракет російської дальньої авіації порушила повітряний простір Польщі», – йшлося у твіті одного з оперативних командувань польської армії. Російська ракета влетіла в повітряний простір Польщі поблизу села Оцердув Люблінського воєводства і протрималася там 39 секунд. Протягом усього польоту об’єкт відстежували польські військові радари.
«Ми регулярно моніторимо ситуацію на території України та перебуваємо в постійній готовності для забезпечення безпеки повітряного простору Польщі», – додали в польській армії.
«Російська ракета впала за 15 кілометрів від кордону з Польщею під час нової хвилі обстрілу України 27 квітня», — повідомив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.
Як складеться цей пазл, невдовзі побачимо. Натомість сподіваємося що вже всі втомилися складати пазли, і вже давно потрібні ефективні реальні дії, адже Україна сплачує занадто високу ціну за перемогу миру на Європейському континенті.
Кремлівський диктатор залякує поляків
Путін погрожує Польщі. Польський контингент не повернеться додому з України, якщо долучиться до міжнародних регулярних військ у разі ухвалення відповідного рішення.
«Польська влада каже, що готова вирядити свій контингент. Чуємо польську мову, звідки багато найманців. Якщо контингенти європейських країн увійдуть спільно з поляками в Україну, інші вийдуть, але поляки ніколи», — сказав Путін під час пресконференції за підсумками візиту до Узбекистану. Він наголосив, що Москва уважно стежить за заявами західних політиків про «можливість удару України по Росії на російській території» і закликав країни НАТО усвідомити, «з чим вони бавляться».
Польща укладає контракт на закупівлю ракет дальністю 1000 кілометрів
Польща має намір інвестувати 735 млн доларів в оборону. Міністерство національної оборони сповістило про закупівлю у США ракет класу «повітря-земля» JASSM-ER. Віцепрем’єр-міністр і голова Міністерства національної оборони Владіслав Косіняк-Камиш найближчим часом укладе контракт на постачання ракет, яке заплановано на 2026-2030 роки.
Ракети JASSM-ER мають радіус дії приблизно 1000 км, що майже втроє більше ніж у теперішніх польських спроможностей. У березні цього року Держдепартамент США ухвалив рішення щодо продажу Польщі таких ракет, а також ракет класу «повітря-повітря» AIM-120C-8 AMRAAM і AIM-9X Sidewinder.
«Війна в Україні показала, наскільки важливо мати змогу вражати цілі, розташовані навіть дуже далеко від лінії фронту», – зазначили в Міноборони в інформації про підписання контракту. За даними міністерства, «це своєрідне доповнення до аеростатної системи Barbara, постачання якої було узгоджено минулого тижня. Те, що буде виявлено, зокрема аеростатами, зможе вразити повітряний JASSM-ER – наземні ракети», – йдеться в інформації Міноборони.
JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile), розроблена компанією Lockheed Martin, крилата ракета, яка застосовується для ураження (з великої відстані, що ускладнює виявлення та протидію) по критичній інфраструктурі, командних пунктах, системах ППО противника.
Довідково:
JASSM-ER підвищеної дальності (extender range) надійшла на озброєння в 2014 році. Ракети JASSM містять польські F-16, їх також міститимуть літаки F-35.
У 2022 році польські транспортні літаки C-130E Hercules, які беруть участь в американських навчаннях на полігоні в Норвегії, долучилися до випробування ракет JASSM-ER.
Довжина JASSM-ER становить 4,27 м, вага — близько тонни, включно з 450 кг боєголовки, ракета оснащена турбовентиляторним двигуном.
На політичні уподобання поляків впливають непопулярні рішення
У Польщі, як і в решті світу, попри усвідомлення громадянами важливості непопулярних рішень, їх ухвалення впливає на рівень симпатії до політиків.
Опитування IBRiS засвідчило зміни у вподобаннях виборців.
Рафал Тшасковський, мер Варшави, колишній лідер рейтингу, випадає з топів тих, хто має найбільшу довіру поляків. Прем’єр-міністр Дональд Туск більше також не є лідером. Через вісім місяців президент Анджей Дуда повертається на верхівку.
Також варто відзначити суттєве зменшення довіри до лівих політиків. Яцек Курський дебютує в рейтингу антилідерів. Поляки кажуть, що довіра зникає через брехню.
Анджей Дуда був останнім лідером рейтингу довіри у вересні минулого року. Травень привітав його результатом 44,1% довіри(24,9% безумовно, 21,4% швидше). Це на 1,9 пункту більш проти квітня. Негативно ставляться до президента 38,1% опитаних (-7,2 п.п.).
Другим у рейтингу довіри є Дональд Туск з 43,7% довіри (20% безумовно, 23,7% швидше). Це на 1,3 пункту менше. ніж місяцем раніше. Не довіряють прем’єр-міністру 48,9%. респондентів (-0,1 в.п.), а 7% байдужі(+1,3 п.п.).
Останню позицію серед найкращих посідає Шимон Головня з 43%. Маршалка Сейму негативно оцінюють 38 відсотків.
Четверте місце поляки віддають Владіславу Косіняк-Камишу. Цього місяця віцепрем’єр-міністру та міністру оборони довіряють 40,1%.
За ним Рафал Тшасковський, якому довіряють 35,7 відсотка респондентів. Ймовірно, таке суттєве падіння довіри пов’язане із суперечливим рішенням мера Варшави зняти хрести з міських установ. Це його найгірший результат з червня минулого року.
До першої десятки також увійшли: Матеуш Моравецький — 35,5%. (-3,5 п.п.), Роберт Бєдронь – 33,8 (-2,6 п.п.) Пйотр Згожельскі — 33,8 відс (+3,6 п.п.), Влодзімєж Чарзастий — 31,7 відс. (+1 п.п.) і Ярослав Качинський — 31,1 відс. (-5,9 п.п.).
Аналітик доктор Очкош стосовно результату президента Анджея Дуди сказав:» Ми, поляки, любимо президента як посаду. Якщо президент не робить жахливих промахів, його підтримка зростає, а якщо він щось упускає, то його підтримка зменшується. Люди навчилися жити з Дудою, знають, що він деякий час керуватиме.
Польський військовий отримав ножове поранення на білоруському кордоні
Під час жорстокої сутички на польсько-білоруському кордоні рано у вівторок польський солдат із 1-ї варшавської бронетанкової бригади був поранений саморобним списом особами, які намагалися прорвати кордон.
Пораненого прикордонника ушпиталили, і як повідомляється, його стан стабільний після операції. Його поранення були суттєві, але загрози життю не становили.
Окружна прокуратура кваліфікувала подію біля східного села Дубіче-Церківне як замах на вбивство.
Мігранти кидали каміння та гілки під час нападу, що засвідчили відео в соціальних мережах, поширене Прикордонною службою Польщі.
Напад стався на тлі наростального міграційного тиску та агресії в регіоні, повідомив заступник міністра внутрішніх справ Чеслав Мрочек.
Він наголосив, що такі проблеми посилюються організованими широкомасштабними спробами перетину кордону, очевидно, за підтримки білоруських сил, — кажуть польські посадовці.
Мрочек акцентує участь білоруської влади в таких питаннях міграції становить значну дипломатичну та безпекову проблему.
Анджей Йозвяк, прессекретар Прикордонної варти, розповів про інциденти, коли люди кидали в польських патрулів каміння, гілки та навіть підпалену деревину, а також намагалися підпалити прикордонні знаки. Прикордонникам довелося вилучати небезпечні предмети — палиці з ножами та палиці з цвяхами. На його думку, білоруські сили допомагають людям у незаконному перетині кордону.
«Ми чітко бачимо, що білоруські служби допомагають іноземцям під час спроб перетину кордону, і ці мігранти оснащені інструментами, які допомагають вчиняти порушення».
Ситуацію на кордоні називають дедалі агресивнішою, мігранти намагаються прорватися великими групами, підбадьорені підтримкою білоруських служб.
Польський уряд реагує посиленими заходами, включно з додатковим парканом і посиленим моніторингом, а також розгортанням бойових підрозділів і бронетехніки. Польська влада закликала публічно здавати кров для надання допомоги пораненим, акцентувавши серйозність протистояння.
За даними прикордонної служби Польщі, цього року понад 13 тисяч осіб намагалися нелегально перетнути Польщу з Білорусі, причому останніми днями ця кількість суттєво зросла.
Польський бізнесмен заробляє мільйони на бізнесі з Росією
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну ім’я блакитного (блакитна кров — ред.) польського бізнесмена Андре Маньковскі зникло з вебсайту московської IT-компанії AMT Group, де він раніше обліковувався як президент. Проте журналісти виявили, що громадянин ЄС продовжує заробляти на бізнесі з режимом Путіна.
Бізнесмен, який є нащадком польського аристократа, заснував московську фірму в середині 1990-х років. Відтоді вона стала однією з найбільших російських компаній з інтеграції ІТ-систем, уклавши низку державних контрактів, зокрема з підрозділами Міністерства оборони, розвідки та служб безпеки, і завоювавши довіру адміністрації президента Росії Путіна.
Оскільки Росія застрягла у війні в Україні, що спричинило величезне розширення санкцій США та ЄС, зміни на вебсайті AMT Group показали, що Маньковскі , якому зараз 77 років, може зникнути. Російській компанії AMT Group вдавалося вільно вести справи з клієнтами, що зазнали санкцій Маньковські, громадянин Польщі та Франції, цьому причиною.
Спільне розслідування, проведене партнерами OCCRP iStories і FRONTSTORY.PL, виявило, що Маньковскі продовжував заробляти на фірмі, обслуговуючи великих клієнтів, пов’язаних з Путіним і російською державою, навіть після того, як багато з них потрапили під санкції США та ЄС.
Журналісти iStories виявили, що до нещодавніх клієнтів AMT Group належать банки, що зазнали санкцій, виробники електроніки для російського оборонного комплексу, виробник ядерної зброї та фінансові установи, якими керують найближчі друзі Путіна.
Згідно з фінансовими даними, отриманими iStories, з 2022 по 2024 рік сам Маньковскі отримав від AMT Group щонайменше 250 мільйонів рублів (2,8 мільйона доларів за поточним курсом). Він також отримав 27 мільйонів рублів ($300 тис.) від дочірньої компанії AMT Group Telecom. Дані не містять детальної інформації про призначення платежів, зокрема про те, чи містили вони дивіденди тощо.
Хоча Маньковскі позначений як власник AMT Group у комерційних реєстрах Росії та Великої Британії у 2019 році, компанія не розкриває своїх акціонерів загалу, і журналісти не можуть підтвердити її поточний статус власності.
Якби Маньковскі був бенефіціарним власником компанії, яка підтримує російську військову машину, це було б порушенням санкцій ЄС, каже Кінга Редловська, експертка з питань незаконних фінансів аналітичного центру Royal United Services Institute (RUSI).
За її словами, ЄС також може накласти санкції на «особу, яка підтримує російський режим безпосередньо або через бізнес-структури, які вона контролює або фактичним власником яких є. «Якщо цього з якихось причин не станеться, Польща може включити таку компанію до свого санкційного списку».
Як і куди Маньковські інвестував гроші, зароблені через прибуткову AMT Group, незрозуміло. Але він і його сім’я найвідоміші в Польщі тим, що вкладали кошти в мальовничий проєкт на півдні країни: історичне курортне місто Щавниця.
У 2005 році керівна компанія Маньковські взяла під контроль міський курорт, який колись належав його дідові, але був націоналізований після Другої світової війни. За останні 20 років керівна компанія під назвою Thermaleo вклала мільйони в розвиток нерухомості в гірському місті.
Thermaleo заперечує, що будь-які інвестиції в курортне місто надходили від AMT Group, заявивши, що видатки були профінансовані «активами» Маньковські.
«Жодних коштів для інвестицій у Щавницю не надходило від AMT Group або її компаній. Кошти надходили безпосередньо з активів Анджея Маньковські. Чи були це його заощадження, чи надходження з поточного доходу, ми не знаємо. Наскільки мені відомо, польський банк не ставив під сумнів жоден переказ», – сповістив юрист компанії. Народжений Анджеєм, Маньковські тепер використовує ім’я Андре в документах компанії за межами Польщі.
Згідно з сімейними переказами, попри своє аристократичне походження, він якось заробляв на життя в юності на вулицях Парижа. «Коли Єдрек (від Анджей) поїхав, він заробляв гроші в Парижі, роблячи млинці у вуличному кіоску», — розповів із його родичів.
Але незабаром його доля змінилася. Згідно з його архівною біографією на вебсайті AMT Group, Маньковскі влаштувався в 1974 році в молоду комп’ютерну французьку компанію Bull. Пізніше він опинився в штаті провідної американської компанії Digital Equipment Corporation (DEC), чиї комп’ютери були знамениті через контрабандне ввезення до Радянського Союзу та скопійовані для створення перших радянських комп’ютерів.
Приблизно під час розпаду СРСР Маньковські став комерційним директором DEC у Росії, перш ніж заснувати AMT Group, яка була зареєстрована у Франції в 1994 році та в Росії в 1995 році.
До моменту вторгнення Росії в Україну в 2022 році компанія вже мала тривалий досвід отримання вигідних державних контрактів, зокрема для організацій, підпорядкованих Міністерству оборони Росії, військовому підрозділу ФСБ і ГРУ.
Згідно з фінансовими даними iStories, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Маньковські отримав 50 платежів на суму, еквівалентну 3 мільйонам доларів від AMT Group і пов’язаної з нею російської компанії AMT Group Telecom. Платежі, понад 90 відсотків яких надійшли від AMT Group, коливалися від 400 000 до 26 мільйонів рублів (приблизно від 4000 до 290 000 доларів за поточним курсом).
Дані також показують, що за п’ять років до вторгнення обидві компанії виплатили Маньковські загалом 814 мільйонів рублів (близько 9 мільйонів доларів США за поточним обмінним курсом).
У той час як Маньковський публічно зареєстрований як власник 49 відсотків афілійованої AMT Group Telecom (у російському торговому реєстрі зазначено, що Маньковські володіє 49 відсотками AMT Group Telecom через кіпрську компанію під назвою BE2C Services Ltd; він також значиться як генеральний директор фірми). , право власності AMT Group є непрозорим. Британська компанія Маньковскі Interworking Data Com до свого розпуску в 2019 році була вказана в публічних документах як власник 100 відсотків компанії. Відтоді власники AMT Group не називаються. Компанія вказана як «непублічне акціонерне товариство», форма російської організації, яка не зобов’язана публічно розкривати інформацію про власність.
Зрозуміло лише те, що AMT Group процвітала завдяки контрактам із суб’єктами, на яких накладено санкції після вторгнення 2022 року, включно з розробником ядерних боєголовок, виробником технологій для військових літаків і найбільшим в Росії страховиком.
Ця історія детективна і досить довга, але нескладно її продовжити, і навряд чи ви помилитеся. Варто сказати лише про те, що на жаль, таких детективних романів ще катма, і не лише в Польщі. А нам залишається оте усе перемагати, знищувати й триматися. Бо ми українці!
Дописувала заступниця головного редактора Newssky (Центральна Європа і Канада), керівниця проєкту V5 Media Марина Ковальчук