Чехія залишається одним з найпотужніших адвокатів України
14.05.2025 0 By Writer.NSЕксклюзив. Незабаром у Чехії можуть статися тектонічні зсуви вправо. І слід бути чесними, у чеському суспільстві наразі сформовано саме такий запит. Про те, що цього не варто було робити, ми ще прочитаємо не раз. Та на цю мить ми можемо сказати лише одне – уклін тобі, дружня країно, за твою підтримку і відданість загальній меті!
Допомога Україні від Чеської Республіки є вагомим внеском у загальну справу боротьби з тероризмом
Президент Зеленський минулого тижня відвідав Чехію насамперед задля перемовин з чеським президентом Петром Павелом. Окрім того, відбулися зустрічі Зеленського з прем’єр-міністром Петром Фіалою, керівником Сенату Мілошем Вистрчілом, спікеркою Маркетою Пекаровою Адамовою та виробниками зброї.
Володимир Зеленський та Петр Павел насамперед обговорили питання, пов’язані з війною проти російського тероризму, перспективи мирних переговорів та інші усі можливі шляхи допомоги. «Для нас ситуація не змінилася за останні три роки. Вона залишається незмінною. Якщо Росія виграє цю війну, це матиме серйозні негативні наслідки безпосередньо для нас. Якщо Росію винагородять за її дії, її поведінка ствердиться. Це сигналізуватиме, що спосіб, у який Росія здійснює міжнародні відносини, є прийнятним, і вона продовжуватиме так вчиняти. Тому в наших інтересах, щоб, коли почнуться мирні переговори, агресор не був винагороджений, а жертва не була покарана», – сказав чеський президент.
Він також зауважив, що неможливо розгорнути закордонні війська в Україні до досягнення мирної угоди.
Український президент акцентував, що Чехія робить усе можливе, щоб допомогти зупинити російську агресію, а також зупинився на чеській ініціативі щодо боєприпасів, згідно з якою Україна може отримати до 1,8 мільйона додаткових набоїв великого калібру протягом року.
Павел запевнив Зеленського, що Чехія й надалі підтримуватиме Україну в її зусиллях щодо вступу до Європейського Союзу та Організації Північноатлантичного договору (НАТО).
«Ми підтримуватимемо Україну в її прагненні до членства в ЄС та НАТО, оскільки на нашу думку, це правильно, щоб країна, з якою ми поділяємо цінності та довгострокові стратегічні інтереси, мала доступ до тих самих коаліцій, що й ми, і тих самих можливостей, які ми мали в 1990-х роках».
Зеленський висловив вдячність України за підтримку Чехією її європейських прагнень і наголосив, що Україні потрібні сильніші санкції проти Росії, постійна підтримка та значне посилення співробітництва у сфері взаємної оборони по всій Європі.
На зустрічі зі спікеркою Палати депутатів Маркетою Пекаровою Адамовою Володимир Зеленський акцентував важливість ставлення Чехії до України. Пекарова Адамова зазначила, що, зупинивши російську агресію, українські солдати врятували всю Європу.

Зеленський і Маркета Пекарова Адамова
«Президент з теплом відзначив нашу підтримку України у багатьох сферах, не лише у формі [чеської] ініціативи з боєприпасів, яка триватиме та має вирішальне значення для України на полі бою, але й подякував за нашу гуманітарну підтримку, зокрема у сфері охорони здоров’я».
На пресбрифінг за результатами перемовин чеський глава уряду Петр Фіала запевнив Президента України, що Чехія й надалі твердо стоятиме на боці України в боротьбі з російською агресією: «Ми захоплюємося мужністю та наполегливістю українського народу протягом усієї російської агресії. Я також хотів би висловити наше захоплення та підтримку тут. Водночас я хотів би подякувати громадянам Чехії за підтримку України з початку агресії, за допомогу Україні через власні ініціативи щодо збирання коштів, а також за підтримку чеської політики у допомозі Україні та протидії агресивній політиці Росії».
Насамкінець представники обох країн підписали меморандум про співпрацю у сфері охорони психічного здоров’я. Проєкт має на меті внесення суттєвих змін у дослідження та розвиток державної психіатричної допомоги в Україні.
Пересічні чехи хочуть якнайшвидшого завершення війни, а не підтримки України
Такий висновок дослідження, проведеного в квітні дослідницькою організацією STEM. Отримані дані свідчать, зокрема, в низьку довіру чехів до президента США Дональда Трампа, який обіцяв закінчити війну Росії проти України, — каже аналітик організації Їржі Таборський. «Хоча чеська громадськість давно й стабільно хоче завершення бойових дій, у можливе перемир’я цього року, що було однією з обіцянок Трампа, вірить мало хто” акцентує він. Щодо того, чи має Чехія підтримувати Україну в поверненні окупованих територій і ціною продовження війни, чи, навпаки, домагатися швидкого закінчення бойових дій, близько двох третин чехів вже тривалий час мають стабільну думку: слід якнайшвидше закінчити бої.
Лише 30 відсотків підтримує опцію — Чехія мала б підтримувати Україну в поверненні втрачених територій, хоч це й може продовжити конфлікт. А 70 відсотків схиляються до протилежного — Чехія мала б домагатися швидкого закінчення конфлікту, хоча це й може означати, що деякі українські території залишаться Росії. Від червня 2023 року, коли аналітики почали ставити це питання, за повну підтримку України висловлювалися від 28 до 38 відсотків респондентів, за швидке закінчення з втратою українських територій Росії — від 62 до 72 відсотків.
Водночас у швидке припинення війни чехи не вірять. Досягнення стабільного перемир’я в Україні вже до кінця 2025 року назвали вірогідним 15 відсотків опитаних, невірогідним — 72 відсотки (решта не змогла дати відповідь).
На запитання — що у разі, коли кроки США для досягнення миру не дають результатів, мав би робити Європейський Союз? – домогтися своєї участі в дипломатичних переговорах про закінчення війни та захищати на них українські інтереси від російських воліють 54 відсотки опитаних, не погоджуються 30 відсотків. Взяти ініціативу на себе і доступними засобами — дипломатичними, економічними та військовими — вирішити, яке завершення війни стане результатом переговорів — згоден 51 відсоток респондентів, а незгоден 31 відсоток. Збільшувати видатки на власне озброєння, щоб забезпечити свою обороноздатність без потреби цілковито покладатися на допомогу США хочуть 48 відсотків, а не хочуть 40 відсотків.
Варіант, що ЄС мав би збільшувати військову допомогу Україні й тим замінити американську, подобається лише 33 відсоткам опитаних. Не подобається – 54 відсоткам.
В опитуванні аналітичного центру STEM 8—17 квітня взяв участь 1031 мешканець Чехії, старше 18 років, респонденти були обрані за репрезентативною квотною вибіркою; похибка не позначена.
Але ж віддати території не означає умиротворити агресора. Чехія, тоді ще Чехословаччина, сама має досвід відмови від частини території: восени 1938 року її примусили до цього країни, що були союзниками, щоб вдовольнити апетити Адольфа Гітлера і запобігти очікуваній війні. Не допомогло: вже трохи понад пів року нацисти окупували й решту Чехії (а в Словаччині встановили маріонетковий пронацистський режим). А ще через пів року нацистська Німеччина і сталінський СРСР розпалили Другу світову війну скоординованим нападом на Польщу.
І нині багато політиків і оглядачів переконані, що навіть імовірне задоволення територіальних претензій Кремля, і зокрема Путіна до України спричинить не тривалий мир, а лише нову війну найближчими наступними роками з метою захопити більше територій, і не лише в Україні.
Кремлівська пропаганда витрачає величезні кошти по всьому світу, знаходячи нових симпатиків. Моральність на сьогодні не є великою цінністю, на жаль, а гроші розв’язують більшість проблем.
Української пропаганди та водночас кремлівської антипропаганди не існує взагалі. Раз на рік День Вишиванки по світу — це абсолютно нічого, оскільки естетична хода гарних людей у вишиванках швидко зникає з пам’яті людей під зливами російської брехні та фальшувань усіма мовами світу. Тому нам так важко долати усі перепони до нашої перемоги, оскільки суспільства ситої Європи не надто хочуть утискати себе в чомусь. А історію вчили погано, і див не буває. Адольф Гітлер десь у пеклі вдоволено посміхається.
У Чехії сповільнилася інфляція
Споживчі ціни в Чеській Республіці у квітні зросли на 1,8 відсотка в річному обчисленні. Отже, інфляція сповільнилася (2,7 відсотка було в березні). Востаннє інфляційний показник був нижче в березні 2018 року. Згідно з попередньою оцінкою Чеського статистичного управління (CZSO), ціни впали на 0,1 відсотка у порівнянні з попереднім місяцем. Аналітики очікували, що річна інфляція буде трохи вище двох відсотків. CSSO опублікує остаточні показники 13 травня.
У категорії енергоносіїв, що охоплює пальне, квітневі ціни свідчать про зниження. У березні вартість енергоносіїв впала на 4,9 відсотка, у квітні – на 6,3 відсотка. Без урахування динаміки цін на енергоносії загальна інфляція в Чеській Республіці у квітні досягла б трьох відсотків.
Зростання цін на харчові продукти, алкоголь та тютюнові вироби сповільнилося до 3,3 відсотка у квітні з 5,9 відсотка у березні. Щодо промислових товарів, інфляція знизилася з 1,6% до 0,2%. Натомість у сфері послуг зростання відбулося з 4,5 відсотка у березні до 4,7 відсотка у квітні.

Чеський народний банк
CSSO оприлюднило попередню оцінку інфляції цього року через довгостроковий попит з боку фінансового ринку, зокрема з боку Чеського національного банку. Віцепрезидент голова ČNB Єва Замразілова підтримала оприлюднення попередньої оцінки, назвавши її важливою інформацією для ухвалення рішень Правлінням банку щодо встановлення відсоткових ставок.
Аналітики кажуть, що очікували уповільнення річної інфляції до 2,1 відсотка. Основною причиною називалися значно нижчі ціни на пальне.
За словами Віта Граділа, економіста інвестиційної групи Investika, раптове зменшення інфляції з 2,7 відсотка у березні до нинішніх 1,8 відсотка значною мірою було спричинене базовим ефектом. «Торік у квітні ціни на харчові продукти та алкоголь значно зросли проти попереднього місяця, тоді як цього року тенденція була протилежна. Останні дані не є шоковими з погляду інфляційних тенденцій, як може здатися спершу», – сказав він.
Ось така ніби нудна інформація, цифри, свідчать лише про одне — в демократичній країні з правильною ринковою економікою економічні закони працюють і ознайомитися з результатами можна в прозорий спосіб.
Перемога Бабіша у 2025 році зробить Чехію «дружньою до Росії» країною

Андрей Бабіш
Як відомо, чеська опозиційна партія ANO здобула переконливу перемогу на регіональних та сенатських виборах у Чехії. І поки увесь світ переймається результатами виборів у США, що відбулися понад 100 днів тому, Politico закликає прокинутися й усвідомити, що перемога лідера ANO Андрея Бабіша зробить Чехію прокремлівською. Чеська Республіка може приєднатися до блоку країн Центральної Європи, дружніх до Росії, і цей блок поступово збільшується. Такий результат стане вагомим для ЄС після можливого повернення до влади лідера опозиційної партії ANO Андрея Бабіша після парламентських виборів 2025 року.
На сьогодні, на жаль, можна назвати Бабіша найвпливовішим чеським політиком, який рішуче спрямував свою партію у правий бік, що підсилює риторику прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана та його словацького колеги Роберта Фіцо, відомих своєю прокремлівською позицією. Такий зсув може мати в наслідку скорочення допомоги Україні, що ще більше ускладнить зусилля ЄС щодо створення єдиного фронту проти російської агресії.
Перемога ANO на нещодавніх регіональних виборах стала сигналом тривоги для чеського уряду та Брюсселя. ANO також набула членства у правій групі Європарламенту «Патріоти за Європу» спільно партією Орбана Fidesz та Партією свободи Австрії (FPÖ), що спричинило вихід ліберально налаштованих членів.
«Висхідний промосковський блок ускладнить досягнення консенсусу з таких питань, як допомога Україні, санкції проти Росії та міграція», – попереджає Politico. Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський висловив стурбованість, заявивши: «Рух ANO – це лише маріонетка Орбана. Вони безумовно знайшли друзів серед проросійських націоналістів та ксенофобів у Європейському Парламенті».
Варто нагадати, що після поразки на парламентських виборах 2021 року 70-річний Бабіш підхопив провокативну риторику, типову для ультраправих лідерів. Він звинуватив ЄС у завищенні цін на енергоносії, розкритикував військову підтримку Україні та рішуче виступив проти нелегальної міграції, пропонуючи розмістити збройні сили уздовж південноєвропейських пляжів для розв’язання цієї проблеми.
Позиція Бабіша щодо України бентежить найбільше, оскільки він заявив, що «Україна ніколи не стане членом ЄС». Крім того, депутати Європарламенту від партії ANO утрималися або просто не пішли на голосування щодо резолюцій на підтримку України, зокрема щодо схвалення надання західної зброї проти російського терору.
У 2025 році коаліція, сформована Андреєм Бабішем спільно з чеськими ультраправими партіями, такими як «Свобода і пряма демократія» або «Присяга та автомобілісти», дала б йому змогу робити все, що він вважатиме за доцільне у зовнішній та європейській політиці», за словами Петра Каньока, директора Міжнародного інституту політології Університету Масарика в Брно.
Член Європейського парламенту від партії ANO Ондрей Кнотек відкинув твердження щодо проросійського спрямування партії. «Будь-які спроби наклеїти на нас ярлик проросійських, прокитайських або, відверто кажучи, навіть проантарктичних, просто зумовлені побоюваннями щодо нашого зростання як третьої за силою групи в Парламенті», – виголосив Кнотек минулого тижня.

Ондрей Кнотек
Якщо відверто – не надто хочеться побачити дружню Чехію серед контри.
Дописувала Марина Ковальчук, заступниця головного редактора (Центральна Європа та Канада), керівниця проєкту V5 Media