Чехія закликає Європу надати сильні безпекові гарантії Україні
14.03.2025 0 By Writer.NSЕксклюзив. Чехія стверджує, що Європа обороноспроможна, а також має економічний, фінансовий і науковий потенціал аби захистити Україну. Усе це просто потрібно розбудити та спрямувати в одне річище, аби з чистим сумлінням і впевненістю в собі грати роль одного зі стовпів багатополярного світу
Петр Павел: «Україна має отримати найсильніші гарантії безпеки!»
В інтерв’ю České televizi чеський президент Петр Павел сказав, що обороноздатність країни демонструє ефективна армія та стійке суспільство, а не частка витрат ВВП на оборону. На його думку, уся країна повинна мати волю захищатися, і кожен може зробити свій внесок. Він акцентував, що світовий порядок суттєво зміниться, і тому Чеська Республіка та Європа загалом повинні більше покладатися на себе. Президент переконаний, що питання безпеки та зовнішньої політики мають бути головними під час чергових парламентських виборів.
«Маю внутрішню незгоду з оцінюванням обороноздатності на основі відсотка витрат на оборону стосовно ВВП. Жодної значної інформативної цінності вона не має. Головне значення полягає в тому, наскільки боєздатна наша армія, а також наскільки стійке наше суспільство», – сказав президент. За його словами, кожен може зробити свій внесок у посилення обороноздатності через участь в активних резервах або в заходах, важливих для підвищення внутрішньої безпеки. Він згадав зокрема айтівців, медиків, пожежників.
Чеський уряд ухвалив рішення щодо поступового збільшення витрат на оборону на 0,2 відсотка ВВП щорічно до 2030 року. У 2026 році оборонний бюджет має становити 2,2 відсотка ВВП, а в 2030 році Чеська Республіка повинна витрачати на оборону три відсотки ВВП.
З погляду Павела, чинний шлях комплектування кількісного складу не зможе покрити потреб армії. Він акцентував гібридну модель, яка використовується в скандинавських країнах, тобто поєднання професійної армії та солдатів строкової служби. Натомість ефективним кроком буде й добровільне долучення до резерву.
Він зазначив, що Євросоюз, НАТО та ООН, швидше за все, зазнають значних змін. Європа давно переконала саму себе, що без США вона не в змозі забезпечити безпеку континенту. «Європейські уряди не готові до глибшої кризи, тому що Європа — це не спільнота, створена для оборони та безпеки, а для взаємної співпраці», – сказав він. За його словами, ЄС наражається на безпрецедентні безпекові загрози з боку Росії та тиск з боку США. «У нас немає іншого вибору, як дуже швидко прокинутися та усвідомити, що у нас є потенціал і можливості», – зазначив він.
На переконання чеського президента, Україна має отримати найсильніші гарантії безпеки. Вона повинна зберегти території, які захищає, і її інтеграція в Європейський Союз і в майбутньому в НАТО має тривати. За словами Павела, мир, про який потенційно домовляться, має бути максимально справедливим для України. Проте необхідно визнати реальність на полі бою та досягти компромісу. Стосовно агресора це має охоплювати факт того, що наразі звільнити всі окуповані території без подальших величезних людських втрат, насамперед українців, просто неможливо, — додав він.

Петр Фіала
За його словами, Європа має достатню обороноздатність, а також економічний, фінансовий і науковий потенціал. «Усе це просто потрібно розбудити та спрямувати в одне річище, і тоді ми зможемо з абсолютно чистим сумлінням і впевненістю в собі грати роль одного зі стовпів багатополярного світу», – сказав Павел. Поразка України, що створить для Європи відчуття лузерства, може завдати невиправної шкоди не лише для Чехії, а для Європи загалом. Він назвав Фінляндію джерелом натхнення у такому сенсі.
За словами президента Чехії, темою виборчої кампанії на парламентських виборах має бути безпека та зовнішня політика. «Якщо ми не живемо в безпечному та стабільному середовищі, внутрішні проблеми втрачають актуальність. Уряду та головній опозиційній партії, руху ANO, наразі вдалося дійти згоди щодо основних принципів зовнішньої політики та політики безпеки» – каже Павел. Президент сподівається, що так буде й надалі. Однак він має намір обговорити напрям розвитку країни з партіями перед виборами, а зустрічі в коаліції та опозиції відбудуться наступного тижня.
Після парламентських виборів він хоче домовлятися з усіма суб’єктами та своєю думкою намагатися вплинути на подальший розвиток подій. «Якщо партія-переможець матиме шанс отримати довіру в Палаті депутатів, то першою матиме змогу сформувати уряд», — акцентував він.
Варто зазначити, що більшість симпатій чехів на тепер має опозиційний рух ANO колишнього прем’єр-міністра Андрея Бабіша.
Чехія усвідомлює, що триває глобальна гібридна війна і чинить спротив
На думку чеської влади, учителі повинні бути на передовій проти дезінформації.
У перший тиждень березня Фонд Modrá rybka організував у Празькому Граді конференцію для вчителів «Школа 21 сторіччя» під егідою першої леді Єви Павелової. Експерти звернулися до присутніх освітян з меседжем, що в епоху гібридних загроз їхня роль вирішальна – навчання дітей має зміцнювати їх стосовно дезінформації, маніпуляцій та теорій змов.
«Ситуація з безпекою у світі надзвичайно серйозна. «На цю мить ми не стикаємося з ракетами, безпілотниками чи танками, але ми стикаємося з численними гібридними загрозами, крахом світу, яким ми знали протягом багатьох років, умисним інформаційним перевантаженням публічного простору, повсюдною брехнею, маніпуляціями та плутаниною понять», — розпочав свій виступ на конференції «Школа 21 сторіччя» Міхал Куделка, директор Інформаційної служби безпеки.
Він сказав, що Чехія чинить спротив глобальній пропаганді, насамперед з боку Росії, тому веде гібридну війну. «Вони намагаються маніпулювати нами, порушити нашу єдність, налаштувати нас проти власної країни, зламати довіру громадян до держави, її інституцій, а також до Європейського Союзу чи НАТО», – продовжив він.

Міхал Куделка
Серйозною проблемою він назвав намагання створити відчуття у людей, що навколо суцільна брехня, ніщо не має сенсу і нічому не можна довіряти. Мета полягає в тому, щоб послабити чеське суспільство і позбавити його бажання захищатися від нападів. «На цьому уявному фронті ми виступаємо проти людської дурості, невігластва тих, хто допомагає поширювати цю брехню, часто добровільно та абсолютно без жодного зиску для себе». «Цю добровільну п’яту колону може використовувати й зовнішня ворожа пропаганда, яка має свої канали в нашій країні», – попередив він.
Куделка стверджує, що вихід полягає у відповідальній роботі педагогів, які допоможуть учням виробити імунітет стосовно дезінформації чи маніпуляцій. За його словами, найефективнішим способом протидії гібридним атакам є освіта. «Жахіттям кожного дезінформатора є освічена мішень». На вас лежить велика відповідальність за виховання та підготовку наших дітей, а отже, і за наше майбутнє. «Бо ваші здібності, перспектива, моральний дух і мужність мають величезне значення», – звернувся він до вчителів. Він також акцентував принципову важливість викладання новітньої історії та медіаосвіти. Однак у багатьох школах ними не переймаються, аби догодити батькам, які не хочуть перевантажувати мізки».
На цій конференції, організованій під егідою першої леді Єви Павелової у Празькому Граді, Отакар Фолтин, координатор зі стратегічних комунікацій Офісу уряду, назвав інформаційну грамотність військовим обов’язком майбутнього. Він зазначив, що більшість інформації люди отримують із соціальних мереж, де кожен може опублікувати що завгодно. Це дає змогу великій кількості баласту потрапити в публічну сферу. За його словами, подібні інструменти використовують не лише російські пропагандисти, а й деякі американські комунікаційні стратеги, такі як суперечливий прихильник президента США Дональда Трампа Стів Беннон. «Вони заповнюють простір безглуздими, дешевими, банальними, дурними або агресивними повідомленнями, і тоді люди починають пропускати важливу інформацію», – попередив він.
Чи можемо ми, країна у війні з 2014 року, сказати, що ця проблема в нас розв’язана? На жаль — ні. Ми й досі наражаємося на небезпеку через впертість наших співгромадян, для яких і досі «какая разніца» є правильною позицією. І на цей час чимало людей послуговуються думками бабусь на лавках під будинками, які є політологами, усе про всіх знають, а також сумнівними контентами.
Він також закликав до належного навчання студентів. За його словами, більшість інформації про світ вони дізнаються або з соціальних мереж, або від вчителів. «Прищеплюйте дітям потребу думати про інформацію, чи є вона актуальною, і розглядати її через фундаментальні цінності, такі як свобода, гідність, справедливість і співчуття». «Якщо інформація суперечить цим цінностям, нехай наберуться розуму і перевірять це», — радить він.
Отакар Фолтин акцентував алгоритми соцмереж. Вони намагаються утримати в себе людей якомога довше, щоб люди спожили якнайбільше реклами та залишили якомога більше даних про себе. «Негативні емоції, в ідеалі страх і ненависть, забиратимуть вашу увагу найдовше. Люди переносять ці ідеї з Інтернету в реальне життя, а потім голосують за екстремістські чи ворожі політичні сили, що шкодить країні загалом», – каже він.
На захід покликали й психіатрів. Психіатр і нейробіолог Їржі Горачек наголосив, що віра в змови схожа на деякі психіатричні симптоми, насамперед марення. Це явище набуло масового поширення під час пандемії коронавірусу. Мозок працює за принципом передбачення і порівняння. І пандемія повністю знесла цю систему.
«Ти не знав, чи будеш живий увечері, чи звільнять тебе з роботи, чи ми всі тут помремо. Це має в наслідку невизначеність, тривогу та стрес, і люди почали шукати пояснення певної ситуації та у будь-який спосіб ствердити своє становище у світі. Крім того, високий рівень гормонів стресу блокує здатність навчатися. Мозок приймає першу інформацію, яка здається хоч трохи актуальною, і вся система вгамовується. Рівень кортикостероїдів падає, і конспірологічні переконання настільки глибоко вкорінюються, що від них важко відмовитися. «Так виникають патологічні думки», — підсумував він.
Я не знаю, як у вас, а я маю досить освічених друзів. які час від часу нагадують мені, що всесвітній уряд — ложа масонів врешті якось розбереться з цим світом.
Тож є позитивним, що Європа прокинулася (на жаль, не вся) і чинить опір тому хаосу, що намагається зруйнувати цивілізацію.
Кількість симпатиків ANO збільшується. Motoristé та Stačilo потрапили б до чеського парламенту
На початку березня за ANO проголосувало б 33,6 відсотка чеських виборців, випереджаючи коаліцію Spolu (ODS, TOP 09 і KDU-ČSL), яка має 16,2 відсотка та рух STAN – відповідно 12,9 відсотка. Ця інформація надана агенцією STEM для CNN Prima News.
Лідерка TOP 09 Маркета Пекарова Адамова не братиме участі у виборах. Згідно з інформацією, SPD, Piráti, та Stačilo також потрапляють до нижньої палати, а також Motoristé. Svobodní, Přísaha та Соціал-демократи не досягають п’ятивідсоткового порогу.
ANO був у лідерах упродовж певного часу, але він трохи ослаб у порівнянні з результатами минулого тижня (34,7 відсотка). Натомість STAN зміцнився шляхом коаліції Spolu, набравши 1,5 пункту проти минулого тижня. Підтримка SPD, яка посіла б четверте місце на виборах, залишилася на рівні 8,1 відсотка. Piráti отримають 6,8 відсотка голосів, на один пункт більше, ніж тиждень тому. Для Stačilo! нічого не змінилося — як і тиждень тому, має 5,7 відсотка голосів.
Motoristé також потрапили б до Палати депутатів, поліпшивши рейтинг на пів пункту проти минулого тижня — до 5 відсотків. «Партія поступово набуває визнання, а її виборча база повільно розширюється. Motoristé обрали б молодші вікові групи й здебільшого це — чоловіки», — кажуть аналітики STEM.
У розрахунку на мандати ANO може отримати 83 місця в Палаті депутатів, Spolu — 38, а STAN — 28. Рух SPD матиме 18 депутатів, Piráti — 13, а Stačilo! – 11 і Motoristé приблизно 9.
Агенція STEM проводила опитування з 7 по 25 лютого, у ньому взяли участь 1571 респондент з усієї Чехії.
Парламентські вибори у Чехії відбудуться восени цього року.
Чеський політикум не погоджується з рішенням Трампа щодо припинення допомоги Україні
Владуща коаліція каже, що Трамп зрадив союзників. Вондрачек з ANO наполягає на перемовинах зі США
Рішення президента США Дональда Трампа зупинити військову допомогу атакованій Росією Україні свідчить про нагальність зміни поточної європейської політики, заявив прем’єр-міністр Петр Фіала (ODS) в мережі X. За словами міністра закордонних справ Яна Ліпавського, рішення США є ще одним доказом того, що захист Європи від російського імперіалізму — це передусім відповідальність Європи. Лідери урядової коаліції та Піратів назвали рішення Трампа поступкою агресору, зрадою союзника. За словами заступника голови опозиційної партії ANO Радека Вондрачка, необхідно вести переговори зі Сполученими Штатами. В мережі Х він написав, що лідери коаліції не допоможуть Україні емоційними вигуками та жорсткими словами. SPD також закликає до швидкого початку мирних переговорів.
«Рішення президента Трампа лише демонструє нагальність зміни поточної європейської політики». Нам потрібно бути сильнішими економічно і військово, нам слід почати дбати про власну безпеку, нам потрібно вкладати більше коштів на оборону. «Дбати про нашу власну безпеку також означає ще сильніше підтримувати Україну», – сказав Фіала. Він відмовляється визнавати успішність агресивної політики Росії.
Ліпавський нагадав, що Трамп обіцяв своїм виборцям припинити війну. «Тож ми не повинні надто дивуватися». «Для нас це є ще одним доказом того, що захист Європи від російського імперіалізму є передусім відповідальністю Європи», — сказав він ČTK. Він акцентував, що чеський уряд продовжить збільшувати витрати на оборону Чехії. «Ми продовжуватимемо переговори з нашими партнерами, включно з Україною, для досягнення сталого миру в Європі», – додав він.
Міністерка оборони Яна Чернохова (ODS) назвала припинення допомоги невдалим. Вона висловила сподівання, що Президент України Володимир Зеленський і Трамп зможуть якнайшвидше знову знайти спільну мову, та американська підтримка буде відновлена. «Тим часом європейські країни повинні збільшити свою підтримку, наскільки це можливо», – сказала Чернохова ČTK.
За словами віцепрем’єр-міністр та голови STAN Віта Ракушана, європейці зараз беруть на себе основну частину відповідальності. «У наших інтересах, щоб Росія не досягла успіху в Україні, щоб російська присутність не наближалася до наших кордонів і щоб не повторився сценарій, коли долю країни вирішують великі держави без її участі», – сказав він в мережі X.
Трамп ставить жертву й агресора на один рівень, каже Пекарова Адамова.
На думку спікерки Палати депутатів і лідером ТОП 09 Маркети Пекарової Адамової, Трамп сприяє подальшому просуванню російських військ. У мережі X міністр юстиції Павел Блажек (ODS), віцеспікер нижньої палати парламенту Ян Бартошек (KDU-ČSL) і лідер Піратської партії Зденек Гржиб також висловили обурення зупиненням американської допомоги Україні.
Голова опозиційної ANO і колишній прем’єр-міністр Андрей Бабіш, який на цю мить є лідером на осінніх парламентських виборах, поки не прокоментував ситуацію.
Дописувала Марина Ковальчук, заступниця головного редактора (Центральна Європа та Канада), керівниця проекту V5 Media