208 000 гривень, або підозріла магія «круглих цифр»

11.04.2020 0 Редакция NS.Writer

Пересічна кримінальна інформація викликала протилежні почуття і думки – вразила, здивувала, розсмішила і примусила вкотре замислитися над дивовижною магією «круглих цифр».

Обставини справи ні до чого, до чого – сума. Здирники вимагали і отримали від підприємця 208 тисяч гривень.

Не пригадаю, щоб останнім часом взагалі звертав увагу на інформацію про хабарництво і здирництво. По-перше, правоохоронці щодня прикрашають трендовими парними браслетами десятки хабарників та здирників, цим не здивуєш. По-друге, кримінальні суми сьогодні вимірюються круглими цифрами – десятками і сотнями мільйонів.

До чого ж тут якісь підозріло «некруглі» 208 тисяч?

О, тут – велика таємниця величної магії круглих цифр.

Некругла сума у 208 тисяч з’явилася тому, що здирники виявилися несучасно і напрочуд «принциповими». Злочинці вимагали і щоправда, вже під пильним оком правоохоронців – отримали чомусь дивні, смішні 7% «відкату» від загальної суми бюджетних коштів.

Не 5%, не 10%, не 15%.

Ні – 7%!

І похідні від них – «справедливі» – 208 000!

І одразу ж – після перегляду цього збігу «некруглих» – почали пригадуватися інші факти і фактики цифр «круглих». І теж, до смішного, пов’язаних із бюджетом.

Одразу у пам’яті виринають бурхливі події понад двадцятирічної давнини. Негода в одному з регіонів. Солдати армії – по груди у воді. Рятують жінок, дітей, старих. Виносять гори знищеного негодою майна.

Але запам’ятався не лише героїзм військових, але й короткий рядок у пресі – на боротьбу із подоланням наслідків стихії держава виділила… І названа дуже велика – і настільки ж «кругла» – сума із шаленою кількістю нулів.

Ще тоді шокувало і здивувало: що то за чарівники фінансового світу, які за лічені години не лише обрахували, скільки дасть бюджет на ліквідацію, але й так гарно «закруглили» потрібну суму? Магічно…

Не менш чудотворними були розрахунки й іншої «цифри», закругленої «для подолання наслідків» на іншій біді. Коли ідентифікувати тіла чималої кількості загиблих унаслідок нікому не потрібного «повітряного шоу» вдалося лише згодом, за підсумками ДНК-експертиз, але суму нарахували і виділили майже одразу ж.

Як ви здогадалися, «круглу» суму.

Ще тривалий час, машинально, автоматично я звертав увагу на швидкість появи і величини «закругленостей» бюджетних коштів.

Потім приїлося… Та й заспокоїв себе припущенням, що саме так, напевне, заспокоюють суспільство, населення. Повідомляють, що суму дали на подолання – велику, величезну, «круглу». І це одразу означає – турбота є, врятують, проблему вирішено.

Але довелося все пригадати, коли почув історію про скромного фінансиста, якого перевели до вищої за рангом інстанції. За рік фінансист запросив на дачу колишнього співслужбовця. І співслужбовець зрозумів, що фінансист дещо втратив скромність. Дача виявилася кількаповерховим кам’яним будинком. Про який фінансист заговорив кодом: «Це все дружина, теща…». Але за чаркою ляпнув щось на кшталт «надзвичайна ситуація – кругла сума». Механізм такий. Формула втрати фінансової скромності і навіть трішечки цноти.

Наживатися на біді… Зі злочинною легкістю «закругляти» цифри витрат, які складаються з копійчин, зароблених кров’ю і потом простих платників податків…

І коли сьогодні, під час планетарної трагедії, яка поволі насуває на нашу – і без того багатостраждальну – країну, чую і читаю про надзвичайно «круглі» цифри, я думаю, а чи не вдасться якомусь черговому скромному фінансистові під шумок біди і людських сліз тихесенько втратити скромність?.. Закруглити, як завжди, у більший бік?

А бандити-здирники, котрі вимагали «свої» 7%, точнісінько 208 000 – ані гривні більше! – видаються й справді принциповими, і навіть надзвичайно, реально скромними, людьми…

ЩеневсеСергійко Щеневсе
для Newssky


Поделиться статьей:

                               

Подписаться на новости:
В тему: